Po útoku Talibanu bylo zatčeno 35 afghánských vojáků

Kábul – V Afghánistánu bylo zatčeno 35 členů ozbrojených složek. Jsou vyslýcháni v souvislosti s útokem příslušníků hnutí Taliban na afghánskou vojenskou základnu.

Minulý pátek bylo při útoku zabito nejméně 135 vojáků, dalších více než 60 bylo zraněno, sdělilo ministerstvo vnitra. Afghánský ministr obrany a náčelník generálního štábu rezignovali na své funkce.

Atentátníci přijeli ve dvou armádních vozidlech a měli na sobě vojenské uniformy. Tvrdili, že vezou zraněné vojáky, kteří potřebují okamžitou lékařskou péči. Stráž u brány je nechala projet, na prvním kontrolním stanovišti ale byli útočníci vyzváni k odložení zbraní. Po krátkém sporu tam ale zabili dva vojáky a vyrazili ke třetímu kontrolnímu stanovišti, na které zaútočili granátometem. Pak pronikli přímo na základnu.

Analytik Abdul Hamíd Safút je toho názoru, že hnutí Taliban těží z mezer při komunikaci v armádě a při ověřování minulosti rekrutů. Využívá také toho, že při výcviku nemají afghánští vojáci zbraně, aby je nemohli obrátit proti cvičitelům. Jedna americká studie poukazuje také na to, že uniformy afghánské policie i armády, dále odznaky, boty a jiné položky jsou k dostání v obchodem a u ševců.

Čtyři z deseti útočníků znali topografii základny i její zvyklosti, uvedl zdroj z bezpečnostních složek. Měli dokonce platné propustky. Věděli také, že v obvodu mezi mešitou a jídelnou platí kvůli přítomnosti zahraničních instruktorů zákaz nošení zbraní.

„Snažíme se prozkoumat všechny aspekty toho útoku, abychom mohli napravit nedostatky," řekl agentuře AFP mluvčí 209. armádního sboru, pod který základna u severoafghánského města Mazáre Šaríf spadá. „Do této chvíle bylo ve spojitosti s útokem zatčeno 35 osob od prostých vojínů po důstojníky," dodal.

Související

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

Více souvisejících

Afghanistán armáda Afghánistán Tálibán

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 52 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy