Palestinská hnutí Hamas a Fatah se dohodla na politickém smíru

Gaza - Radikální hnutí Hamas, které po deset let ovládalo Gazu, se dohodlo s umírněným Fatahem na politickém smíru. Palestinci by tak opět mohli mít jednotné vedení.

Hamas vyhrál v roce 2006 volby na palestinských územích, ale vláda, v níž byl zastoupen, nezískala mezinárodní důvěru a rozpadla se. V bojích mezi Fatahem a Hamasem pak zvítězil v Pásmu Gazy a od roku 2007 mu vládl. Oslabila ho ale izraelská a egyptská blokáda.

Zástupci obou organizací jednali dva dny v Egyptě a prostředníkem byla egyptská tajná služba. "Fatah a Hamas dnes brzy ráno dosáhly s velkorysou pomocí Egypta dohody," uvedl šéf Hamasu Ismáíl Haníja.

Mluvčí Fatahu ještě před zahájením rozhovorů řekl, že cílem tohoto kola bude umožnit palestinské samosprávě operovat i v Pásmu Gazy. "Chceme rozšířit vládu práva na Gazu, jak je tomu na Západním břehu Jordánu," sdělil mluvčí. Hamas dal před třemi týdny najevo, že je připraven předat odpovědnost za správu Gazy samosprávě.

Palestinská samospráva v Ramalláhu oznámila, že její předseda Mahmúd Abbás dohodu uvítal a do měsíce navštíví Pásmo Gazy. Bude to jeho první návštěva od roku 2007.

V ulicích Gazy oslavovalo uzavření dohody několik tisíc Palestinců.  "Legitimní vláda...se vrátí (do Gazy)," řekl čelní představitel delegace Fatahu Azzám Ahmad při slavnostním podepsání dohody mezi hnutími a dodal, že palestinská samospráva, jež sídlí na Západním břehu Jordánu, bude v Gaze "bez výjimky kontrolovat veškeré instituce" a také hraniční přechody s Izraelem a Egyptem.

Hamas podle dohody předá kontrolu nad hraničním přechodem do Egypta - Rafáh - palestinské vládě. Ostrahu v Rafáhu zajistí prezidentská garda, která by na místě měla začít operovat už 1. listopadu.Trvalé otevření Rafáhu bude znamenat velkou úlevu pro dva miliony obyvatel pásma, kteří kvůli izraelské a egyptské blokádě hranice nemohli volně cestovat. Podle dohody budou na provoz v Rafáhu dohlížet evropští pozorovatelé.

Odpovědnost za vládnutí v Pásmu Gazy podle dohody přejde na kabinet premiéra Ramího Hamdalláha, který předsedá vládě na Západním břehu. Vznikne výbor, který bude mít čtyři měsíce na to, aby rozhodl o osudu tisíců dosavadních zaměstnanců správy Hamasu. Někteří z nich budou začleněni do společné vlády. Další výbor pak rozhodne o zapojení 3000 lidí do policejní jednotky v Gaze. Oficiální předání administrativní kontroly by mělo vstoupit v platnost do 1. prosince.

Izraelská vláda naopak v prohlášení zdůraznila, že sjednocení palestinské vlády musí být v souladu s mezinárodními dohodami; požaduje, aby se Hamas vzdal svého ozbrojeného křídla a aby sjednocená vláda uznala Izrael. 

Izraelský tisk upozorňuje, že i když je nyní Hamas ochoten dělit se o vládu v Pásmu Gazy, v bezpečnostních otázkách shoda nepanuje. Hamas má vlastní ozbrojené křídlo a o něm se v Egyptě nyní nehovořilo. Na to upozorňuje i agentura Reuters, která podotýká, že ačkoliv se k policistům v Gaze přidá asi 3000 členů bezpečnostních složek Fatahu, Hamas zřejmě zůstane nejsilnější palestinskou ozbrojenou skupinou, jelikož má asi 25.000 bojovníků.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Pásmo Gazy Hamás Fatah Mahmúd Abbás

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy