Vláda iráckého Kurdistánu chce jednat o řešení krize, vyzvala Bagdád k dialogu

Kirkúk – Politické vedení iráckého Kurdistánu dnes oznámilo, že je připraveno jednat s centrální vládou premiéra Hajdara Abádího o řešení krize. Uvedla to agentura Reuters. 

Spor se týká referenda, v němž se většina Kurdů v září vyslovila pro nezávislost Kurdistánu. Bagdád vyslal na konci minulého týdne armádu na posty, které Kurdové obsadili od roku 2014 mimo své autonomní provincie, a vojsko odtud v minulých dnech vytlačilo kurdské milice. Ve většině případů Kurdové ustoupili dobrovolně, bez boje.

V úterý, když už byli vojáci a jejich spojenci na pozicích, premiér Abádí řekl, že považuje referendum z 25. září i jeho výsledek „za minulost". Irácká armáda se zmocnila také ropné provincie Kirkúk, kterou Kurdové předtím osvobodili od radikálů z takzvaného Islámského státu (IS) a od té doby tam drželi své oddíly.

Podle Kurdů se ale záležitost se nedá řešit vojenskými operacemi. „Požádali jsme mezinárodní společenství, aby pomohlo oběma stranám zahájit dialog a řešit problémy na základě irácké ústavy," uvedla vláda autonomního Kurdistánu po svém dnešním zasedání.

Abádí žádal, aby Kurdové zrušili výsledky referenda, protože plebiscit považuje za neústavní. V dnešním prohlášení kurdské vlády se o referendu nehovoří.

Z Kirkúku před iráckými jednotkami uprchly desítky tisíc lidí. OSN vyjádřila obavy nad zprávami o rabování, násilnostech a vytlačování Kurdů z jejich domovů v provinciích, které spadají pod iráckou vládu.

Ve městě Chánakín, které leží mimo autonomní Kurdistán, v provincii Dijála, se dnes konala demonstrace proti převzetí města iráckou armádou. Jeden člověk při ní byl zabit a šest lidí zraněno.

Související

Recep Tayyip Erdoğan

Bude Erdogan nadále prezidentem? Rozhodnout mohou Kurdové, píše CNN

O politickém osudu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana by v letošních parlamentních a prezidentských volbách mohly rozhodnout hlasy Kurdů. Tato menšina tvoří 15 až 20 procent obyvatel Turecka, napsal dnes web CNN International. Zásadní pro poměr sil bude výsledek kandidátů prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), která navíc nepřímo podpořila kandidáta opozičního bloku v prezidentských volbách. Turci budou o novém parlamentu a hlavě státu rozhodovat 14. května.

Více souvisejících

Kurdové Irák Hajdar Abádí (irácký premiér)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy