Vláda iráckého Kurdistánu chce jednat o řešení krize, vyzvala Bagdád k dialogu

Kirkúk – Politické vedení iráckého Kurdistánu dnes oznámilo, že je připraveno jednat s centrální vládou premiéra Hajdara Abádího o řešení krize. Uvedla to agentura Reuters. 

Spor se týká referenda, v němž se většina Kurdů v září vyslovila pro nezávislost Kurdistánu. Bagdád vyslal na konci minulého týdne armádu na posty, které Kurdové obsadili od roku 2014 mimo své autonomní provincie, a vojsko odtud v minulých dnech vytlačilo kurdské milice. Ve většině případů Kurdové ustoupili dobrovolně, bez boje.

V úterý, když už byli vojáci a jejich spojenci na pozicích, premiér Abádí řekl, že považuje referendum z 25. září i jeho výsledek „za minulost". Irácká armáda se zmocnila také ropné provincie Kirkúk, kterou Kurdové předtím osvobodili od radikálů z takzvaného Islámského státu (IS) a od té doby tam drželi své oddíly.

Podle Kurdů se ale záležitost se nedá řešit vojenskými operacemi. „Požádali jsme mezinárodní společenství, aby pomohlo oběma stranám zahájit dialog a řešit problémy na základě irácké ústavy," uvedla vláda autonomního Kurdistánu po svém dnešním zasedání.

Abádí žádal, aby Kurdové zrušili výsledky referenda, protože plebiscit považuje za neústavní. V dnešním prohlášení kurdské vlády se o referendu nehovoří.

Z Kirkúku před iráckými jednotkami uprchly desítky tisíc lidí. OSN vyjádřila obavy nad zprávami o rabování, násilnostech a vytlačování Kurdů z jejich domovů v provinciích, které spadají pod iráckou vládu.

Ve městě Chánakín, které leží mimo autonomní Kurdistán, v provincii Dijála, se dnes konala demonstrace proti převzetí města iráckou armádou. Jeden člověk při ní byl zabit a šest lidí zraněno.

Související

Recep Tayyip Erdoğan

Bude Erdogan nadále prezidentem? Rozhodnout mohou Kurdové, píše CNN

O politickém osudu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana by v letošních parlamentních a prezidentských volbách mohly rozhodnout hlasy Kurdů. Tato menšina tvoří 15 až 20 procent obyvatel Turecka, napsal dnes web CNN International. Zásadní pro poměr sil bude výsledek kandidátů prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), která navíc nepřímo podpořila kandidáta opozičního bloku v prezidentských volbách. Turci budou o novém parlamentu a hlavě státu rozhodovat 14. května.

Více souvisejících

Kurdové Irák Hajdar Abádí (irácký premiér)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 6 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy