Saúdové vedou existenční boj. Proč je Harírí držen v Rijádu? Nové informace

Rijád/Bejrút - Začíná být jasněji kolem osudu libanonského premiéra. Saúdská Arábie prý dospěla k názoru, že Saad Harírí nechce zakročit proti šíitskému hnutí Hizballáh, takže ho donutila k rezignaci. Uvedla to dnes agentura Reuters. Podle ní si Rijád přeje, aby Saada nahradil jeho starší bratr Baháa Harírí.

Když Saad Harírí 3. listopadu dorazil do Rijádu, nečekali na něj žádní princové ani ministři. Byl mu zabaven telefon a následujícího dne z Rijádu rezignoval. V Libanonu jeho demise nebyla přijata. Podle zdrojů Reuters je Baháa Harírí také v Saúdské Arábii a členové rodiny Harírí byli údajně vyzváni, aby přijeli do Saúdské Arábie a přísahali mu věrnost, což ale rodina odmítla.

"Když (Saad) Harírí přiletěl do Rijádu, bylo mu hned jasné, že se něco stalo. Nikdo na něj nečekal," citovala svůj nejmenovaný zdroj z premiérova okolí agentura Reuters, která ale nezískala žádnou reakci se strany Saúdské Arábie.

Saada Harírího po rezignaci přijal král Salmán a mohl odcestovat na krátkou návštěvu Spojených arabských emirátů, odkud se vrátil do Rijádu. Od své rezignace nevydal žádné další prohlášení.

K setkání s králem Salmánem byl vyzván telefonicky 2. listopadu. Před odletem sdělil podřízeným, že v započatých jednáních budou pokračovat po jeho návratu v pondělí.

Harírího rodina má v Saúdské Arábii nemovitosti i další majetek a Harírí po příletu do Rijádu zamířil do svého domu. Z protokolárního oddělení královského paláce mu v sobotu ráno telefonovali, aby se zúčastnil setkání s korunním princem Muhammadem. Pak čtyři hodiny čekal, než mu dali do ruky rezignační prohlášení, které přednesl před kamerou.

Harírí do Saúdské Arábie jezdíval často a byl tam i několik dní před touto svou "rezignační cestou". Korunní princ mu tehdy zprostředkoval setkání se zástupci tajných služeb a ministrem pro záležitosti Perského zálivu. Domů se vrátil v uvolněné náladě s příslibem, že Saúdská Arábie obnoví pomoc libanonské armádě. Myslel si také, že se mu podařilo Saúdské Araby přesvědčit, že pro udržení stability Libanonu je lepší se s Hizballáhem dohodnout.

Šíitský Hizballáh, podporovaný Íránem, má dobře vyzbrojené bojové křídlo, křesla v parlamentu i ve vládě. Když se Rijád před deseti lety snažil tuto skupinu oslabit, skončilo to boji mezi libanonskými sunnity a šíity a převzetím kontroly Bejrútu ze strany Hizballáhu.

Zdroj Reuters řekl, že Harírí při této první návštěvě odhalil své plány, jak s Hizballáhem vyjít, a konfrontaci označil za cestu k destabilizaci. "Myslím, že se to Saúdským Arabům nelíbilo," prohlásil zdroj, podle nějž Harírí podcenil nevraživost Rijádu vůči Hizballáhu. "Pro Saúdy je to existenční boj, černá proti bílé. My v Libanonu jsme zvyklí na šedivou," citoval zdroj blízký Harírímu Reuters.

Podle Reuters se pak Rijád snažil vynutit si změnu ve vedení Hnutí budoucnost, které řídí Saad Harírí. Hnutí ale s výměnou Saada za Baháa nesouhlasilo. "Nejsme stádo ovcí ani kus země, kterou lze vzít jednomu majiteli a dát jinému. V Libanonu se volí a nepřísahá se věrnost," řekl k tomu spojenec Saada Harírího a ministr vnitra Nuhád Mašnúk.

Související

Více souvisejících

Saúdská Arábie Saad Harírí libanon Hizballáh

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy