Soud v Haagu by mohl vyšetřovat válečné zločiny v Afghánistánu, USA protestují

Haag - Prokurátorka Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu dnes požádala soudce, aby povolili zahájit vyšetřování zločinů údajně spáchaných v Afghánistánu americkou armádou, pracovníky Ústřední zpravodajské služby (CIA), afghánskou armádou a hnutím Tálibán. Pro rozhodnutí ohledně dnešní žádosti není stanovena žádná lhůta. Oběti mohou své podněty v souvislosti s možným vyšetřováním odpovědným soudcům podávat do konce ledna.

Prokurátorka Fatou Bensoudaová tak vůbec poprvé učinila kroky namířené proti Washingtonu. Přestože Spojené státy nejsou členy ICC, mezinárodní tribunál může soudit jejich občany za zločiny spáchané na území členských zemí.

Bensoudaová uvádí, že na základě dostupných informací je na místě věřit obviněním vůči americkým vojákům a agentům CIA. Konkrétně se jedná o "případy mučení, krutého zacházení, pošlapání osobní důstojnosti, znásilnění a sexuálního násilí páchaného na osobách držených v souvislosti s konfliktem v Afghánistánu a v jiných oblastech, zejména v letech 2003 a 2004".

Americká diplomacie se zapojením haagského soudu v Afghánistánu nesouhlasí a žádost prokurátorky prý přezkoumá. "Naše stanovisko je jasné: vyšetřování ICC s ohledem na členy americké mise by bylo zcela neopodstatněné a neoprávněné," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Prokurátorka chce kromě prohřešků USA prozkoumat také možné zločiny proti lidskosti ze strany Tálibánu a jeho spojenců, které jsou "součástí rozsáhlé a systematické kampaně zastrašování, cíleného zabíjení a únosů civilistů". Afghánské síly podezírá ze obdobných praktik vůči zajatcům jako ty americké.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Více souvisejících

ICC (Mezinárodní trestní soud) Afghanistán USA (Spojené státy americké) CIA armáda Afghánistán Tálibán

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy