Izrael kritizuje Abbáse za komentáře proti Trumpovi

Jeruzalém - Zástupci izraelské vlády dnes kritizovali předsedu palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse za jeho nedělní projev. V něm politik mimo jiné řekl, že role USA jakožto zprostředkovatele v izraelsko-palestinském mírovém procesu skončila.

Abbás také odsoudil administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa a izraelský stát označil za koloniální spiknutí, napsala agentura AP. Abbás v projevu ostře kritizoval Spojené státy, Británii, Izrael a další arabské státy, kterým vzkázal ať "jdou k čertu", když ho kritizují. Abbás rovněž řekl, že izraelsko-palestinský mírový proces je u konce.

Podle agentury AP byla jeho řeč ukázkou toho, jak je dvaaosmdesátiletý Abbás frustrovaný, protože se mu za 13 let u moci nepodařilo založit nezávislý palestinský stát na území, které Izrael obsadil v roce 1967. Situaci podle AP nepřispívá ani fakt, že znepřátelené hnutí Hamás vládne v Pásmu Gazy a řada arabských států zaujala vůči Izraeli umírněnější postoj a soustřeďuje se spíše na situaci kolem Íránu. Poté, co Trump označil Jeruzalém za hlavní město Izraele, Abbás také přišel o naději na zprostředkovatele v mírovém procesu. Sám Abbás je navíc mezi mnohými Palestinci velmi nepopulární.

Navzdory ostré rétorice Abbás nehovořil o tom, že by se chystal radikálně měnit svou politiku. Naopak zdůraznil, že stále stojí o mírovou dohodu s Izraelem a hodlá propagovat kulturu a mír v palestinské společnosti. Palestinci už podle něj zřejmě nebudou moci USA věřit jakožto zprostředkovateli v mírovém procesu, protože Trump uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Trumpův výrok je podle Abbáse fackou Palestincům, což předseda palestinské samosprávy blíže nespecifikoval.

Podle Abbáse by se měl Londýn omluvit za Balfourovu deklaraci, kterou v roce 1917 přiznala Židům právo na stát na území tehdejší mandátní Palestiny. Předseda palestinské samosprávy poté obvinil Izrael z posílání drog palestinským dětem. Nicméně nejvíce Izraelce Abbás rozhněval, když řekl, že Izrael je výsledkem toho, že se Západ chtěl zbavit Židů.

„Chtěli sem z Evropy dopravit Židy, aby zde hájili evropské zájmy. Požádali Holandsko, které mělo největší námořnictvo na světě, aby je sem dopravilo," řekl Abbás. „Izrael je koloniální projekt, který nemá s Židy nic společného," dodal.

Izraelský prezident Reuven Rivlin, jehož funkce je spíše ceremoniální, uvedl, že Abbásovy výroky silně připomínaly jeho doktorskou práci, v níž zpochybňoval počet zabitých Židů za holokaustu a tvrdil, že sionisté spolupracovali s nacisty.

Podle izraelského ministra obrany Avigdora Liebermana Abbás „přišel o rozum" a vzdal se možnosti mírových rozhovorů, protože chce raději otevřenou konfrontaci s Izraelem a Spojenými státy. Izraelský ministr školství Naftali Bennett označil Abbásův projev za „labutí píseň". Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který je na návštěvě Indie, řekl, že Abbás si „sejmul masku". „Jádro konfliktu mezi námi a Palestinci je v tom, že odmítají uznat izraelský stát, ať už má hranice jakékoliv," dodal Netanjahu.

Související

Mahmúd Abbás

Abbás prozradil, o co jde Izraeli v Pásmu Gazy

Na summitu skupiny BRICS palestinský prezident Mahmúd Abbás obvinil Izrael z toho, že jeho cílem je vyprázdnit Pásmo Gazy od Palestinců, především z jeho severní části, kde izraelská armáda nedávno zahájila rozsáhlé útoky. 

Více souvisejících

Mahmúd Abbás palestina Izrael USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy