Damašek/Afrín - Při bombardování syrského Afrínu zahynulo 17 lidí, mezi nimiž jsou i tři členové kurdských milicí YPG. Uvedla to dnes Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Za útokem je podle ní turecké letectvo. Asadova vláda možná v neděli umožní OSN vyslat humanitární konvoj do obléhané východní Ghúty u Damašku.
Turecko zahájilo ofenzivu proti syrským Kurdům 20. ledna. Jejím cílem je vytlačit s pohraničního Afrínu milice YPG, které Ankara řadí k teroristům. Syrská agentura SANA uvádí, že boje vyhnaly z domovů tisíce civilistů, že ve stovkách škol musela být zastavena výuka a že citelným způsobem je ničena také infrastruktura.
Noční nálet na Afrín byl podle SOHR zaměřen na prosyrské oddíly, které Damašek do Afrínu vyslal minulý týden. SANA rovněž napsala, že turecká armáda v posledních dnech boje vystupňovala, čímž porušuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN o příměří. Rada rezoluci odhlasovala 24. února. Počítalo se s 30denním klidem zbraní, určeným k evakuaci civilistů z bojových zón a k humanitárnímu zásobování. Turecko ale trvá na tom, že text vyjímá z dohody boj proti teroristům, což ospravedlňuje pokračování tažení proti YPG. Turecko ve čtvrtek přišlo v Afrínu o osm svých vojáků.
Rezoluce vznikla především kvůli situaci ve východní Ghútě u Damašku, kde bojuje syrská armáda se svými spojenci proti povstalcům, kteří toto území ovládají. Asi 400.000 obyvatel je tam od roku 2013 v obležení syrské armády. Příměří není dodržováno. Rusko navrhlo náhradní řešení, a to pětidenní klid zbraní, který měl platit každý den od 08:00 SEČ počínaje úterým. Boje v Ghútě se ale nepodařilo plně zastavit, takže civilisté zatím neodcházejí a nedostala se k nim ani pomoc.
Geert Cappelaere z Dětského fondu OSN (UNICEF) dnes na tiskové konferenci řekl, že připravený konvoj má zásoby pro 180.000 lidí a vjet by měl do Dúmy, která leží ve východní Ghútě. Dohoda o zpřístupnění dalších míst v této oblasti ovládané povstalci podle Cappelaerea ale není v dohledu. Stejně tak ani povolení pro vyvezení 1000 osob, které potřebují lékařskou péči buď kvůli zranění, nebo nemoci.
"Máme náznak, že syrská vláda povolí vjezd konvoje 4. března, tedy pozítří. Jsme připraveni tam jet," řekl Cappelaere. V prvním konvoji jsou podle něj potraviny a léky, do Dúmy by se měla dostat výživa pro asi 70.000 dětí. Ve východní Ghútě žije podle UNICEF až 200.000 dětí. Cappelaere ale upozornil, že v minulosti musela OSN několik humanitárních dodávek na poslední chvíli zrušit kvůli obstrukcím vlády, která si nepřála, aby zdravotnický materiál posloužil k léčbě lidí, kteří proti Damašku bojují. "Buďme realističtí, v minulosti jsme byli svědky zrušení několika konvojů, hlavně těch s chirurgickým materiálem," řekl.
O situaci dnes telefonicky hovořili prezidenti USA a Francie Donald Trump a Emmanuel Macron. Vyzvali k plnění rezoluce RB OSN o 30denním příměří. Macron upozornil, že Francie spolu s "americkými spojenci důrazně odpoví v případě, že budou k zabíjení civilistů použity chemické prostředky". Oba prezidenti podle prohlášení, jež o telefonátu vydal Macronův úřad, požádali Rusko, aby vyvinulo maximální tlak na režim v Damašku a donutilo ho plnit rezoluci Rady bezpečnosti.
10. dubna 2025 9:31
Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem
Související

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu
Sýrie , Afrin (Sýrie) , Turecká armáda , humanitární pomoc , UNICEF
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně
před 1 hodinou

Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům
před 2 hodinami

Velká výluka v pražské hromadné dopravě. Potrvá po celý víkend
před 3 hodinami

Papež se zotavuje. Ve Vatikánu přijal britského krále, dojal ho i s manželkou
před 4 hodinami

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše
před 6 hodinami

Velikonoční počasí se rýsuje. Meteorologové zatím nemají dobré zprávy
před 7 hodinami

Trumpa prohlédli lékaři. Prozradil, jak prošel testem kognitivních schopností
před 7 hodinami

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek
před 8 hodinami

Fico nepřišel na rozhovor se Zemanem. Informujte pravdivě, nabádal exprezident moderátora
před 9 hodinami

"Musíte s tím pohnout." Trump tlačí na Rusko, kam za Putinem přijel Witkoff
před 10 hodinami

Smrtelná nehoda na přejezdu v Poděbradech. Řidič auta nepřežil srážku
před 12 hodinami

Počasí příští týden: Teploty překonají 20 stupňů, pak se citelně ochladí
včera

Extraliga play off 2025: Semifinále nekončí, Sparta v Brně zavřela bránu a srovnala sérii. Game 7 rozhodne v O2 aréně
včera

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě
včera

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
včera

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří
včera

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná
včera

Kde je slibovaný Trumpův mír? Rusko připravuje novou ofenzivu, varuje Kyjev
včera

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku
včera
EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou
Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.
Zdroj: Libor Novák