Turecká armáda obklíčila město Afrín, bombarduje všechny silnice

Ankara - Turecká armáda podle svého prohlášení zahájila obléhání města Afrín. Kurdské milice YPG, proti nimž Turci bojují, to ale popírají. Ankara tvrdí, že je nyní pod kontrolou turecké armády více než polovina severosyrské oblasti.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už minulý týden řekl, že je město Afrín obklíčeno, i tehdy to však milice YPG popřely. Podle Erdogana se turecké jednotky blíží centru města. Armáda ve svém dnešním prohlášení uvedla, že obléhání města začalo v pondělí.

Milice YPG tvrdí, že Turecko bombarduje všechny silnice vedoucí k Afrínu a že tvrzení o obklíčení města je propaganda. Přiblížit se k městu je podle YPG kvůli bombám nemožné. Že je Afrín v obklíčení, ale potvrdila exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Oblast Afrín spadá územně do syrské provincie Halab (Aleppo). Leží u turecké hranice a je domovem více než 170.000 lidí. V jejím stejnojmenném středisku žije přes 36.000 lidí. S přibližující se tureckou armádou začali z Afrínu prchat civilisté, kteří směřují do oblastí pod kontrolou syrské vlády.

Redur Xelil z kurdsko-arabské koalice Syrských demokratických sil (SDF) obvinil Turecko z demografických zásahů v Afrínu. Do vesnic, které Turci obsadili, jsou prý stěhovány rodiny Turkmenů a Arabů. Ankara to vzápětí popřela. Turci ale podle Xelila rozdávají novým obyvatelům majetek, který za sebou nechali prchající Kurdové.

Turecko operaci zahájilo s cílem vytlačit YPG z blízkosti své hranice. Považuje tyto milice za součást turecké Strany kurdských pracujících (PKK), řazené k teroristickým organizacím.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes řekl, že Turecko zabezpečí také město Manbidž, které leží východně od Afrínu. V tomto případě by mohla turecká armáda narazit na americké vojáky, kteří jsou v oblasti a podporují odtud YPG.

Çavuşoglu tvrdil, že Spojené státy a Turecko společně dohlédnou na stažení YPG z Manbidže, jak Turecko dlouhodobě požaduje. Washington tuto zprávu nepotvrdil a Xelil řekl, že o žádné dohodě mezi Tureckem a USA neví. Pokud je mu známo, žádní členové YPG už v Manbidži nejsou. Milice prý město předaly už v roce 2016 místním lidem z manbidžské vojenské rady. Çavuşoglu, který je dnes v Moskvě, prohlásil, že o Manbidži bude jednat s americkým ministrem zahraničí Rexem Tillersonem, s nímž se má 19. března sejít v USA.

Související

Muslimská žena

Syrské opoziční síly nutí sekulární obyvatele Afrinu přijmout islamistická pravidla. Je to předzvěst etnického čistění, bojí se Kurdové

Afrin - Syrské město Afrin bylo pevností kurdských milicí známých pod zkratkou YPG (jejich plný název je Lidové obranné jednotky) před tím, než Afrin napadli Turci v lednu 2018. Změna vedení je nepříjemná pro sekulární Kurdy, protože se objevují tendence je přinutit přijmout islamistická pravidla. Bojí se, že to je jen předzvěst genocidy.
Emmanuel Macron, prezident Francie

Macron se vložil do turecko-kurdské války v Sýrii, Ankara ho poslala k šípku

Paříž/Ankara - Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setkal v Paříži s delegací syrských Kurdů. Posléze vydal Elysejský palác prohlášení, podle kterého se Francie nabídla jako zprostředkovatel rozhovorů mezi Tureckem a arabsko-kurdskou koalicí Syrských demokratických sil (SDF). Ankara návrh nekompromisně odmítla.

Více souvisejících

Afrin (Sýrie) Turecká armáda Sýrie Kurdové

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy