Exploze v Afrínu zabila 11 lidí. Turecké tažení komplikuje válku proti IS

Damašek - V severosyrském Afrínu došlo v noci na dnešek k explozi, která zabila 11 lidí. Podle turecké agentury Anadolu je mezi mrtvými sedm civilistů a čtyři členové protureckých oddílů. Spojenci turecké armády v neděli Afrín obsadili.

Mluvčí Svobodné syrské armády (FSA), kterou podporuje Turecko, řekl, že oddíly FSA při vstupu do Afrínu nenarazily na odpor. Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) tvrdí, že ne všichni kurdští bojovníci YPG z města odešli, nicméně Turecko má město pod kontrolou. SOHR také informuje, že po vstupu Turků a jejich spojenců v Afrínu začalo rabování obchodů, domů i automobilů.

Hevi Mustafá z kurdské civilní správy Afrínu řekl, že lidé, kteří odešli z města Afrín, se nemají kam uchýlit. "Ti, kdo mají auta, spí v autech, ti, kdo je nemají, pod stromy i s dětmi," řekl. Civilistům, kteří ve městě zůstali, podle něj hrozí násilí ze strany skupin podporovaných Tureckem.

Další kurdský představitel Aldar Chalíl tureckou ofenzivu označil za okupaci, která ohrožuje zbytek severní Sýrie. Kritizoval Turecko za útoky i za to, že v Afrínu vyvěsilo svoje vlajky. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle něj usiluje o obnovu osmanského vlivu v Sýrii.

Turecko dnes za jeho postup v Sýrii kritizovala šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová. "Mám z toho obavy," řekla a vyzvala Turecko, Rusko a Írán, aby zajistily plnění příměří v dohodnutých zónách.

Turecký vicepremiér Bekir Bozdag dnes řekl, že turečtí vojáci v Afrínu nezůstanou a ponechají oblast "jejím pravým majitelům". Obsazením Afrínu se podle něj zásadním způsobem snížilo ohrožení turecké hranice. Turci prý se zmocnili zbraní, jež za sebou nechali Kurdové a které jim "dodaly USA".

USA a YPG jsou spojenci v boji proti radikálnímu Islámskému státu (IS). USA podobně jako Francie milicím YPG poskytuje zbraně a výcvik pro boj proti IS. Mluvčí syrských oddílů, v nichž převládají Kurdové, řekl, že kvůli turecké ofenzivě se zastavilo tažení proti IS v Dajr az-Zauru na východě Sýrie.

Kurdové jsou členy kurdsko-arabské koalice zapojené do bojů proti IS. Začátkem března koalice oznámila, že stáhne 1700 svých lidí z východní Sýrie k Afrínu na pomoc proti turecké armádě. Také Pentagon v té době oznámil, že turecká ofenziva proti YPG ovlivňuje boj proti IS a že akce na východě Sýrie jsou zastaveny. Mluvčí koalice Lajla Abdalláhová řekla, že v Dajr az-Zauru lidé z IS stále jsou a že boji v Afrínu se jejich přítomnost prodlouží. Radikálové podle ní už zaútočili na několik míst, jež koalice předtím osvobodila.

Kromě exodu z Afrínu evakuace pokračuje také ve východní Ghútě u Damašku. Podle Ruska, které je spojencem Damašku, dnes odešlo dalších 6000 lidí. Od začátku otevření humanitárního koridoru se z této části Sýrie evakuovalo na 70.000 osob.

Související

Muslimská žena

Syrské opoziční síly nutí sekulární obyvatele Afrinu přijmout islamistická pravidla. Je to předzvěst etnického čistění, bojí se Kurdové

Afrin - Syrské město Afrin bylo pevností kurdských milicí známých pod zkratkou YPG (jejich plný název je Lidové obranné jednotky) před tím, než Afrin napadli Turci v lednu 2018. Změna vedení je nepříjemná pro sekulární Kurdy, protože se objevují tendence je přinutit přijmout islamistická pravidla. Bojí se, že to je jen předzvěst genocidy.
Emmanuel Macron, prezident Francie

Macron se vložil do turecko-kurdské války v Sýrii, Ankara ho poslala k šípku

Paříž/Ankara - Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setkal v Paříži s delegací syrských Kurdů. Posléze vydal Elysejský palác prohlášení, podle kterého se Francie nabídla jako zprostředkovatel rozhovorů mezi Tureckem a arabsko-kurdskou koalicí Syrských demokratických sil (SDF). Ankara návrh nekompromisně odmítla.

Více souvisejících

Afrin (Sýrie) Sýrie Turecká armáda Islámský stát (IS) Kurdové

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy