Exploze v Afrínu zabila 11 lidí. Turecké tažení komplikuje válku proti IS

Damašek - V severosyrském Afrínu došlo v noci na dnešek k explozi, která zabila 11 lidí. Podle turecké agentury Anadolu je mezi mrtvými sedm civilistů a čtyři členové protureckých oddílů. Spojenci turecké armády v neděli Afrín obsadili.

Mluvčí Svobodné syrské armády (FSA), kterou podporuje Turecko, řekl, že oddíly FSA při vstupu do Afrínu nenarazily na odpor. Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) tvrdí, že ne všichni kurdští bojovníci YPG z města odešli, nicméně Turecko má město pod kontrolou. SOHR také informuje, že po vstupu Turků a jejich spojenců v Afrínu začalo rabování obchodů, domů i automobilů.

Hevi Mustafá z kurdské civilní správy Afrínu řekl, že lidé, kteří odešli z města Afrín, se nemají kam uchýlit. "Ti, kdo mají auta, spí v autech, ti, kdo je nemají, pod stromy i s dětmi," řekl. Civilistům, kteří ve městě zůstali, podle něj hrozí násilí ze strany skupin podporovaných Tureckem.

Další kurdský představitel Aldar Chalíl tureckou ofenzivu označil za okupaci, která ohrožuje zbytek severní Sýrie. Kritizoval Turecko za útoky i za to, že v Afrínu vyvěsilo svoje vlajky. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle něj usiluje o obnovu osmanského vlivu v Sýrii.

Turecko dnes za jeho postup v Sýrii kritizovala šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová. "Mám z toho obavy," řekla a vyzvala Turecko, Rusko a Írán, aby zajistily plnění příměří v dohodnutých zónách.

Turecký vicepremiér Bekir Bozdag dnes řekl, že turečtí vojáci v Afrínu nezůstanou a ponechají oblast "jejím pravým majitelům". Obsazením Afrínu se podle něj zásadním způsobem snížilo ohrožení turecké hranice. Turci prý se zmocnili zbraní, jež za sebou nechali Kurdové a které jim "dodaly USA".

USA a YPG jsou spojenci v boji proti radikálnímu Islámskému státu (IS). USA podobně jako Francie milicím YPG poskytuje zbraně a výcvik pro boj proti IS. Mluvčí syrských oddílů, v nichž převládají Kurdové, řekl, že kvůli turecké ofenzivě se zastavilo tažení proti IS v Dajr az-Zauru na východě Sýrie.

Kurdové jsou členy kurdsko-arabské koalice zapojené do bojů proti IS. Začátkem března koalice oznámila, že stáhne 1700 svých lidí z východní Sýrie k Afrínu na pomoc proti turecké armádě. Také Pentagon v té době oznámil, že turecká ofenziva proti YPG ovlivňuje boj proti IS a že akce na východě Sýrie jsou zastaveny. Mluvčí koalice Lajla Abdalláhová řekla, že v Dajr az-Zauru lidé z IS stále jsou a že boji v Afrínu se jejich přítomnost prodlouží. Radikálové podle ní už zaútočili na několik míst, jež koalice předtím osvobodila.

Kromě exodu z Afrínu evakuace pokračuje také ve východní Ghútě u Damašku. Podle Ruska, které je spojencem Damašku, dnes odešlo dalších 6000 lidí. Od začátku otevření humanitárního koridoru se z této části Sýrie evakuovalo na 70.000 osob.

Související

Muslimská žena

Syrské opoziční síly nutí sekulární obyvatele Afrinu přijmout islamistická pravidla. Je to předzvěst etnického čistění, bojí se Kurdové

Afrin - Syrské město Afrin bylo pevností kurdských milicí známých pod zkratkou YPG (jejich plný název je Lidové obranné jednotky) před tím, než Afrin napadli Turci v lednu 2018. Změna vedení je nepříjemná pro sekulární Kurdy, protože se objevují tendence je přinutit přijmout islamistická pravidla. Bojí se, že to je jen předzvěst genocidy.
Emmanuel Macron, prezident Francie

Macron se vložil do turecko-kurdské války v Sýrii, Ankara ho poslala k šípku

Paříž/Ankara - Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setkal v Paříži s delegací syrských Kurdů. Posléze vydal Elysejský palác prohlášení, podle kterého se Francie nabídla jako zprostředkovatel rozhovorů mezi Tureckem a arabsko-kurdskou koalicí Syrských demokratických sil (SDF). Ankara návrh nekompromisně odmítla.

Více souvisejících

Afrin (Sýrie) Sýrie Turecká armáda Islámský stát (IS) Kurdové

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 12 minutami

před 30 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy