Rusko svolává RB OSN. Merkelová, Mayová a Izrael útok na Sýrii obhajují

Moskva/Jeruzalém/Londýn/Berlín - Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je úder Západu v Sýrii aktem agrese vůči suverénnímu státu a dál zhorší humanitární situaci v zemi. Moskva svolá mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Naopak Izrael označil dnešní raketové útoky USA, Británie a Francie za ospravedlněné. Podobně se vyjádřilo i Německo.

"Rusko co nejdůrazněji odsuzuje útok na Sýrii, kde ruští vojáci pomáhají legitimní vládě v boji proti terorismu," uvedl Putin. "Spojené státy svými kroky dále zhoršují humanitární katastrofu v Sýrii, přinášejí další utrpení civilistům a v podstatě zavírají oči před teroristy, kteří Syřany trýzní už sedm let, a vyvolávají další uprchlickou vlnu," dodal ruský prezident. Podle Putina budou mít údery "ničivý vliv na celý systém mezinárodních vztahů".

"Rusko svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, aby debatovala o agresivní akci Spojených států a jejich spojenců," uvedl Putin dále v prohlášení. Kroky, které chce Rusko v reakci na údery podniknout, prezident neupřesnil.

Generál Sergej Rudskoj z ruského generálního štábu dnes uvedl, že Moskva uvažuje o tom, že by Sýrii "a dalším zemím" dodala protiletadlové rakety S-300. Rusko před několika lety odmítlo Sýrii tento protiletadlový systém dodat "vzhledem k naléhavé žádosti některých našich západních partnerů". Sýrie v současnosti disponuje protiletadlovým systémem, který z větší části spoléhá na rakety vyrobené v Sovětském svazu.

Americký prezident (Donald) Trump dal loni jasně najevo, že použití chemických zbraní bude znamenat překročení červené linie, zní z Izraele. "V noci na dnešek USA, Francie a Británie pod americkým vedením postupovaly podle toho. Sýrie nadále páchá vražedné činy a skýtá také Íránu základnu pro podobné další akce, které ohrožují její území, její jednotky a její vedení," řekl izraelský činitel.

Izraelský opoziční politik Jair Lapid ocenil západní mocnosti za noční útok. "I když to byl jen útok omezeného rozsahu, vyslal tak civilizovaný svět (syrskému prezidentu Bašáru) Asadovi jasný vzkaz, že nebude mlčky přihlížet, když vraždí děti," řekl vůdce centristické strany Ješ Atid.

Koordinovaná akce tří západních zemí podle britské premiérky Theresy Mayové vyslala "jasnou zprávu", že mezinárodní společenství nebude tolerovat používání chemických zbraní. "Bylo to správné i legální, abychom společně s našimi nejbližšími spojenci podnikli vojenskou akci a zmírnili další humanitární utrpení tím, že snížíme schopnost syrského režimu užít chemické zbraně," uvedla Mayová a dodala, že útok byl v britském zájmu.

Nikdo jiný než syrská vláda podle Mayové nemohla chemický útok na povstaleckou enklávu Dúmá provést. "Opozice nemá k dispozici vrtulníky a nepoužívá ani barelové bomby," dodala. Británie si je podle předsedkyně vlády jistá úspěchem raketového útoku proti konkrétním cílům na syrském území.

Na dotaz, zda by měl Asad dál zůstávat u moci, Mayová přímo neodpověděla, uvedla pouze, že budou pokračovat jednání o politickém řešení syrské krize. "Toto bylo... konkrétně o užití chemických zbraní," řekla Mayová a zdůraznila, že cílem dnešní akce nebyla "změna režimu".

Šéf opozičních labouristů Jeremy Jeremy Corbyn dnes Mayovou kritizoval a řekl, že britské údery na Sýrii nemají žádný právní základ a akce britské vlády jen povzbudí ostatní, aby se chovali stejně jednostranně. Zopakoval rovněž svůj názor, jež vyjádřil opakovaně v minulých dnech, že zahraniční intervenci měla vláda předložit ke schválení zákonodárcům.

"Vojenská intervence byla potřebná a přiměřená," uvedla v prohlášení německá kancléřka Angela Merkelová. Útok byl podle ní potřebný, aby byla zachována situace, ve které je použití chemických zbraní mezinárodně zavrhováno. Nutné podle ní bylo také varovat režim v Damašku, aby se dalších podobných akcí vyvaroval.

Cílem úderů na výzkumná zařízení a vojenské základny v Sýrii podle Merkelové bylo "omezit schopnost režimu nasadit chemické zbraně a odradit jej od dalšího porušování úmluvy o chemických zbraních".

"Podporujeme, že naši američtí, britští a francouzští spojenci jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN převzali tímto způsobem zodpovědnost," dodala Merkelová. Německo podle ní podnikne "veškeré diplomatické kroky", aby zabránilo "erozi úmluvy o chemických zbraních".

Také ministr zahraničí Heiko Maas označil vojenskou akci USA, Británie a Francie za "přiměřený a potřebný signál". "Rada bezpečnosti OSN je v syrské otázce včetně otázky užití chemických zbraní už několik měsíců kvůli chování Ruska zablokována a nebyla v aktuálním případě schopna splnit své úkoly," uvedl ministr. 

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová západní útok na Sýrii označila za "přiměřený" a uvedla, že ji resortní kolegové z Francie a Británie v noci na dnešek o svém kroku informovali. 

Vysocí představitelé EU označili používání chemických zbraní za nepřijatelné a odsouzeníhodné. Podle Bruselu má mezinárodní společenství povinnost identifikovat a potrestat ty, kdo jsou za jejich použití odpovědní. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker připomněl, že po osmi letech konfliktu potřebuje Sýrie ze všeho nejvíce trvalé příměří, které by respektovaly všechny strany. Toho je podle dlouhodobého názoru EU možné dosáhnout jen prostřednictvím politického řešení krize, o které se snaží v Ženevě OSN.

Související

Sergej Kužegetovič Šojgu, ruský politik po otci tuvinského původu. V letech 1991–2012 byl ruským ministrem pro mimořádné situace. Po krátkém působení v roli gubernátora Moskevské oblasti se v listopadu 2012 stal ruským ministrem obrany. Má hodnost armádního generála a je také držitelem ocenění Hrdina Ruské federace. Je členem strany Jednotné Rusko.

Raketový úder na Asada byl pro Sýrii destabilizační, zlobí se Šojgu

Moskva - Nedávné raketové útoky nepřispěly ke stabilitě v Sýrii. Zvláštnímu zmocněnci OSN pro Sýrii Staffanovi de Misturovi to dnes při setkání v Moskvě řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. USA s Británií a Francií v noci na 14. dubna zaútočily na objekty spojované s údajným chemickým provozem. Šlo o odvetu za útok na město Dúmá, při němž syrský režim 7. dubna podle opozičních zdrojů použil chemické látky.

Více souvisejících

útok Západu na Sýrii (14.4.2018) Vladimír Putin Izrael Theresa Mayová OSN Sýrie Angela Merkelová Jean-Claude Juncker

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 50 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy