Za koho kope Turecko v syrské krizi? Binec v tom má i Erdoganova vláda

Ankara - Turecko nestojí na straně žádné země zapojené do syrského konfliktu a jeho priority v regionu se liší od zájmů USA, Ruska či Íránu. Řekl to dnes místopředseda turecké vlády Bekir Bozdag. Krátce nato ale turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu uvedl, že vztahy Ankary a Moskvy jsou příliš úzké na to, aby je ohrozily výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Informovala o tom agentura Reuters.

Bozdagův výrok byl odpovědí na otázku jednoho z novinářů ohledně dřívějšího vyjádření francouzského prezidenta Macrona, podle nějž turecká reakce na sobotní úder USA, Británie a Francie v Sýrii nasvědčuje tomu, že se politika Turecka "oddělila" od Ruska, které je spojencem Damašku. Turecko koordinovaný útok Západu označilo za vzkaz syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.

Na výrok Macrona reagoval při setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem také turecký ministr zahraničí Çavuşoglu. Ten řekl, že Paříž nemůže Turecko a Rusko rozdělit, ale dodal, že vztahy s Moskvou nejsou pro Ankaru alternativou k členství v NATO a vazbám k Francii a USA.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes sobotní raketový útok znovu obhajoval. Mezinárodní společenství muselo podle něj ukázat, že je potřeba dodržovat mezinárodní zákaz používání chemických zbraní. Šéf NATO řekl, že Rusko neustále bránilo nezávislému vyšetření záležitosti a že západní země neměly "žádnou jinou alternativu, než jednat způsobem, jakým jednaly". Také prohlásil, že západní aliance nemůže mlčet, pokud se někde používají chemické zbraně. K útoku byl prý více než dostatečný důvod. Nejednat by podle něj znamenalo praktickou podporu porušování zákazu používání chemických zbraní.

Spojené státy, Británie a Francie na údajná úložiště a vývojová centra chemických zbraní a velitelství syrské armády v okolí Damašku a v Homsu vypálily v noci na sobotu více než sto raket. Krátce předtím Washington oznámil, že má důkazy o tom, že syrská armáda 7. dubna ve městě Dúmá ve východní Ghútě spáchala chemický útok. Damašek a Moskva obvinění Západu odmítají.

"Tureckou politikou není stát na straně nějaké země či proti ní," uvedl Bozdag. "Se Spojenými státy nemáme jednotné stanovisko ohledně syrských kurdských milic YPG... Rovněž nesouhlasíme s bezpodmínečnou podporou syrského režimu, v čemž se rozcházíme s Ruskem a Íránem," dodal. Zdůraznil však, že Turecko bude spolupracovat s kteroukoliv zemí, jež bude v Sýrii hájit "správné principy".

Přestože Ankara v minulosti spolupracovala s Ruskem a Íránem s cílem míru násilí v Sýrii snížit, po celou dobu trvá na odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada a podpořila jeho odpůrce. Moskva a Teherán jsou největšími spojenci Damašku.

Mezi Tureckem a USA rovněž panuje napětí, a to kvůli americké podpoře YPG. Zatímco pro Spojené státy byla tato syrská kurdská milice důležitým spojencem proti teroristické organizaci Islámský stát (IS), Turecko YPG označuje za teroristickou organizaci napojenou na kurdské separatisty v Turecku. Začátkem roku proti YPG Ankara podnikla vojenskou operaci v severní Sýrii a dobyla z rukou Kurdů město Afrín.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Více souvisejících

Turecko Sýrie Mevlüt Çavuşoglu NATO útok Západu na Sýrii (14.4.2018)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy