Za koho kope Turecko v syrské krizi? Binec v tom má i Erdoganova vláda

Ankara - Turecko nestojí na straně žádné země zapojené do syrského konfliktu a jeho priority v regionu se liší od zájmů USA, Ruska či Íránu. Řekl to dnes místopředseda turecké vlády Bekir Bozdag. Krátce nato ale turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu uvedl, že vztahy Ankary a Moskvy jsou příliš úzké na to, aby je ohrozily výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Informovala o tom agentura Reuters.

Bozdagův výrok byl odpovědí na otázku jednoho z novinářů ohledně dřívějšího vyjádření francouzského prezidenta Macrona, podle nějž turecká reakce na sobotní úder USA, Británie a Francie v Sýrii nasvědčuje tomu, že se politika Turecka "oddělila" od Ruska, které je spojencem Damašku. Turecko koordinovaný útok Západu označilo za vzkaz syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.

Na výrok Macrona reagoval při setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem také turecký ministr zahraničí Çavuşoglu. Ten řekl, že Paříž nemůže Turecko a Rusko rozdělit, ale dodal, že vztahy s Moskvou nejsou pro Ankaru alternativou k členství v NATO a vazbám k Francii a USA.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes sobotní raketový útok znovu obhajoval. Mezinárodní společenství muselo podle něj ukázat, že je potřeba dodržovat mezinárodní zákaz používání chemických zbraní. Šéf NATO řekl, že Rusko neustále bránilo nezávislému vyšetření záležitosti a že západní země neměly "žádnou jinou alternativu, než jednat způsobem, jakým jednaly". Také prohlásil, že západní aliance nemůže mlčet, pokud se někde používají chemické zbraně. K útoku byl prý více než dostatečný důvod. Nejednat by podle něj znamenalo praktickou podporu porušování zákazu používání chemických zbraní.

Spojené státy, Británie a Francie na údajná úložiště a vývojová centra chemických zbraní a velitelství syrské armády v okolí Damašku a v Homsu vypálily v noci na sobotu více než sto raket. Krátce předtím Washington oznámil, že má důkazy o tom, že syrská armáda 7. dubna ve městě Dúmá ve východní Ghútě spáchala chemický útok. Damašek a Moskva obvinění Západu odmítají.

"Tureckou politikou není stát na straně nějaké země či proti ní," uvedl Bozdag. "Se Spojenými státy nemáme jednotné stanovisko ohledně syrských kurdských milic YPG... Rovněž nesouhlasíme s bezpodmínečnou podporou syrského režimu, v čemž se rozcházíme s Ruskem a Íránem," dodal. Zdůraznil však, že Turecko bude spolupracovat s kteroukoliv zemí, jež bude v Sýrii hájit "správné principy".

Přestože Ankara v minulosti spolupracovala s Ruskem a Íránem s cílem míru násilí v Sýrii snížit, po celou dobu trvá na odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada a podpořila jeho odpůrce. Moskva a Teherán jsou největšími spojenci Damašku.

Mezi Tureckem a USA rovněž panuje napětí, a to kvůli americké podpoře YPG. Zatímco pro Spojené státy byla tato syrská kurdská milice důležitým spojencem proti teroristické organizaci Islámský stát (IS), Turecko YPG označuje za teroristickou organizaci napojenou na kurdské separatisty v Turecku. Začátkem roku proti YPG Ankara podnikla vojenskou operaci v severní Sýrii a dobyla z rukou Kurdů město Afrín.

Související

Více souvisejících

Turecko Sýrie Mevlüt Çavuşoglu NATO útok Západu na Sýrii (14.4.2018)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Aktualizováno před 8 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Dmitrij Medveděv

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv

Rétorika ruských představitelů se nadále vyostřuje. Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady a jeden z nejbližších spojenců prezidenta Vladimira Putina, zveřejnil na sociální síti Telegram příspěvek, ve kterém přirovnává moderní ruské zbraně k „sedativům“ a „neuroleptikům“ určeným k potlačení takzvané západní rusofobie.

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření

Ukrajinská vláda ostře kritizovala slova budoucí prezidentky Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Kirsty Coventryové, která naznačila možnost návratu ruských sportovců na olympijské hry. Rusko bylo z účasti na hrách pod svou vlajkou vyloučeno poté, co v únoru 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, což MOV považoval za porušení svých pravidel.

před 9 hodinami

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině

Vysoce postavení představitelé administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa se v posledních dnech zabývali rostoucí pravděpodobností, že Spojené státy nebudou schopny v příštích měsících dosáhnout mírové dohody na Ukrajině. Podle informací dvou amerických úředníků Bílý dům nyní připravuje nové strategie, jak vyvinout tlak jak na Kyjev, tak na Moskvu, aby konflikt ukončily.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Zemědělství, ilustrační fotografie

Přízrak covidu je zpět. Úřady zavádí opatření proti slintavce a kulhavce

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Rusko poprvé přiznalo, že jednání jsou na mrtvém bodě. Už mě frustrují obě strany, stěžuje si Trump

Moskva označila nejnovější americké mírové návrhy za nepřijatelné, což ukazuje na omezený pokrok, který Donald Trump dosud učinil ve svém slibu ukončit válku na Ukrajině. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy