Ankara - Turecko nestojí na straně žádné země zapojené do syrského konfliktu a jeho priority v regionu se liší od zájmů USA, Ruska či Íránu. Řekl to dnes místopředseda turecké vlády Bekir Bozdag. Krátce nato ale turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu uvedl, že vztahy Ankary a Moskvy jsou příliš úzké na to, aby je ohrozily výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Informovala o tom agentura Reuters.
Bozdagův výrok byl odpovědí na otázku jednoho z novinářů ohledně dřívějšího vyjádření francouzského prezidenta Macrona, podle nějž turecká reakce na sobotní úder USA, Británie a Francie v Sýrii nasvědčuje tomu, že se politika Turecka "oddělila" od Ruska, které je spojencem Damašku. Turecko koordinovaný útok Západu označilo za vzkaz syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.
Na výrok Macrona reagoval při setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem také turecký ministr zahraničí Çavuşoglu. Ten řekl, že Paříž nemůže Turecko a Rusko rozdělit, ale dodal, že vztahy s Moskvou nejsou pro Ankaru alternativou k členství v NATO a vazbám k Francii a USA.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes sobotní raketový útok znovu obhajoval. Mezinárodní společenství muselo podle něj ukázat, že je potřeba dodržovat mezinárodní zákaz používání chemických zbraní. Šéf NATO řekl, že Rusko neustále bránilo nezávislému vyšetření záležitosti a že západní země neměly "žádnou jinou alternativu, než jednat způsobem, jakým jednaly". Také prohlásil, že západní aliance nemůže mlčet, pokud se někde používají chemické zbraně. K útoku byl prý více než dostatečný důvod. Nejednat by podle něj znamenalo praktickou podporu porušování zákazu používání chemických zbraní.
Spojené státy, Británie a Francie na údajná úložiště a vývojová centra chemických zbraní a velitelství syrské armády v okolí Damašku a v Homsu vypálily v noci na sobotu více než sto raket. Krátce předtím Washington oznámil, že má důkazy o tom, že syrská armáda 7. dubna ve městě Dúmá ve východní Ghútě spáchala chemický útok. Damašek a Moskva obvinění Západu odmítají.
"Tureckou politikou není stát na straně nějaké země či proti ní," uvedl Bozdag. "Se Spojenými státy nemáme jednotné stanovisko ohledně syrských kurdských milic YPG... Rovněž nesouhlasíme s bezpodmínečnou podporou syrského režimu, v čemž se rozcházíme s Ruskem a Íránem," dodal. Zdůraznil však, že Turecko bude spolupracovat s kteroukoliv zemí, jež bude v Sýrii hájit "správné principy".
Přestože Ankara v minulosti spolupracovala s Ruskem a Íránem s cílem míru násilí v Sýrii snížit, po celou dobu trvá na odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada a podpořila jeho odpůrce. Moskva a Teherán jsou největšími spojenci Damašku.
Mezi Tureckem a USA rovněž panuje napětí, a to kvůli americké podpoře YPG. Zatímco pro Spojené státy byla tato syrská kurdská milice důležitým spojencem proti teroristické organizaci Islámský stát (IS), Turecko YPG označuje za teroristickou organizaci napojenou na kurdské separatisty v Turecku. Začátkem roku proti YPG Ankara podnikla vojenskou operaci v severní Sýrii a dobyla z rukou Kurdů město Afrín.
Související

V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem

Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan
Turecko , Sýrie , Mevlüt Çavuşoglu , NATO , útok Západu na Sýrii (14.4.2018)
Aktuálně se děje
před 53 minutami

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?
před 1 hodinou

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi
před 2 hodinami

Německo se tvrdě opřelo do Izraele. Netanjahu si už musí uvědomit, že dělá něco vážně špatně
před 2 hodinami

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci
před 3 hodinami

Zelenskyj: Trumpa rozčiluje Putin víc než já. Říkám nepříjemné pravdy, on příjemné lži
před 4 hodinami

Rusko čelí novým sankcím, Putina ale nezlomí. Je zvyklý na horší časy
před 4 hodinami

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále
před 4 hodinami

Kam vyrazit v létě? Přehled největších tuzemských hudebních festivalů
před 5 hodinami

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně
před 5 hodinami

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem
před 6 hodinami

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?
před 6 hodinami

Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony
před 7 hodinami

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza
před 8 hodinami

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem
před 9 hodinami

Počasí: V Česku dnes naprší, do konce týdne se deště vrátí
před 10 hodinami

Hvězda Dua Lipa rozbrečela O2 arenu: Zazpívala česky hit Ewy Farne a způsobila senzaci
včera

Izraelští vojáci stříleli poblíž centra humanitární pomoci, nově zvolená nadace situaci nezvládla
včera

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí
včera

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu
včera
Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže
Slovenská režisérka Zuzana Piussi před nedávnem otevřela kauzu, jíž lze jen stěží uvěřit. České soudy v některých případech uznávají pachovou stopu jako dostatečný nepřímý důkaz k odsouzení. Paradoxem je, že v jiných kauzách nepřímé důkazy vyšetřovatelé prakticky ignorují, jak ukazuje zkušenost mediální společnosti INCORP v případu odcizení několika miliard korun. Tento rozdílný přístup vyvolává vážné pochybnosti o rovnosti před zákonem a o tom, zda česká justice měří všem stejně.
Zdroj: Jakub Jurek