Praha/Ramalláh - Palestinská samospráva sídlící na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes oznámila, že stahuje své velvyslance z České republiky a dalších tří zemí Evropské unie, jejichž zástupci se zúčastnili nedělní recepce u příležitosti pondělního slavnostního otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě. Už v úterý stáhla palestinská samospráva svého zástupce z Washingtonu, rovněž kvůli americkému velvyslanectví v Jeruzalémě.
"Byli jsme informováni palestinským velvyslanectvím. Bereme to na vědomí," řekla ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. "V tuto chvíli necítíme potřebu přistoupit k recipročnímu kroku," dodala. Česko má na palestinském území styčný úřad v Ramalláhu a také honorárního konzula v Betlémě. České zájmy zastupuje rovněž velvyslanectví v Tel Avivu, do jehož působnosti spadají konzulární záležitosti.
V Evropě se opatření vedle České republiky týká Rakouska, Rumunska a Maďarska. Český velvyslanec v Izraeli se zúčastnil recepce, při slavnostním otevření ambasády ale nebyl.
Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda naopak Jeruzalém považuje za nedělitelné hlavního město židovského státu. Většina světových mocností neuznává izraelskou anexi východního Jeruzaléma a konečný status města by podle nich měl být vyřešen při mírových rozhovorech.
Americký zastupitelský úřad v Jeruzalémě byl otevřen v pondělí u příležitosti 70. výročí vzniku izraelského státu. V té době se v Pásmu Gazy konaly protesty Palestinců, při kterých izraelské bezpečnostní složky zabily skoro 60 lidí.
Své velvyslanectví v Jeruzalémě dnes otevřela také Guatemala a do konce měsíce chce stejný krok učinit Paraguay.
Hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát v úterý večer oznámil, že na cestě ze Spojených států do Palestiny je šéf palestinského zastoupení v USA Husám Zumlut. Samospráva jej odvolala kvůli otevření americké ambasády v Jeruzalémě, kde byla přítomna dcera amerického prezidenta Ivanka a jeho zeť a poradce Jared Kushner. Irikát řekl, že palestinský ministr zahraničí podepsal v úterý kvůli událostem na hranici Pásma Gazy dokumenty, které obviňují Izrael z válečných zločinů a které budou zaslány Mezinárodnímu trestnímu soudu.
Česká republika by podle premiéra Andreje Babiše měla do konce května v Jeruzalémě otevřít honorární konzulát a do konce roku Český dům jako prostor pro česko-izraelskou kulturní, obchodní a mezilidskou výměnu. Pro přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma po vzoru USA se opakovaně vyslovil prezident Miloš Zeman.
Československo začalo styky s Palestinci rozvíjet po šestidenní válce v červnu 1967, kdy byly z popudu Prahy přerušeny diplomatické vztahy s Izraelem. Palestinskému hnutí odporu, které zahájilo ozbrojený boj proti Izraeli v lednu 1965, poskytovalo Československo v 70. a 80. letech politickou i finanční podporu, zbraně i výcvik na svém území.
Československo také navázalo kontakty s Organizací pro osvobození Palestiny (OOP), která byla uznána mezinárodně za jedinou legální představitelku Palestinců. Stálé zastoupení OOP bylo v Praze zřízeno v březnu 1981 a v únoru 1983 bylo povýšeno na diplomatickou misi.
Po vyhlášení palestinského státu na izraelských územích v listopadu 1988 v Alžíru, kdy Palestinci po více než 40 letech přijali rezoluci Valného shromáždění OSN číslo 181 z listopadu 1947 (Palestina byla podle ní rozdělena na židovský a arabský stát) a tím implicitně uznali Stát Izrael, bylo v Praze v prosinci 1988 zřízeno velvyslanectví palestinského státu.
Palestinské velvyslanectví sídlilo dlouho v ulici Na Kazance v Praze-Troji. V roce 2003 koupili Palestinci pozemek v Internacionální ulici v Praze-Suchdole. Bývalý velvyslanec Džamál Muhammad Džamál v roce 2014 zahynul na velvyslanectví při explozi semtexu. Kriminalisté událost prověřovali vedle usmrcení z nedbalosti také jako nedovolené ozbrojování, protože v budově objevila 12 zbraní z 80. let. Podle Palestinců byly darem od představitelů tehdejší ČSSR. Policie případ smrti odložila.
ČR byla první postkomunistickou zemí, která začala poskytovat Palestincům rozvojovou pomoc. Zaměřuje se především na elektrifikaci, infrastrukturu a sociální služby. Každoročně na tyto rozvojové projekty Česko vydává 600.000 dolarů (podle současného kurzu asi 13 milionů korun).
ČR otevřela v palestinské samosprávě svůj styčný úřad v červenci 2000 v Ramalláhu na západním břehu Jordánu jako první stát z bývalého sovětského bloku.
Někdejší palestinský vůdce Jásir Arafat byl v Československu desetkrát - poprvé v roce 1975 a naposledy v dubnu 1990, kdy ho přijal prezident Václav Havel s poukazem na morální odpovědnost za vývoj na Blízkém východě. Nynější prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás byl v ČR na oficiální návštěvě v únoru 2009, kdy se setkal mimo jiné s prezidentem Václavem Klausem. V uplynulých letech jsou časté vzájemné návštěvy ministrů zahraničí. Česká republika v minulosti například nabízela, že by se v Praze mohly konat izraelsko-palestinské mírové rozhovory.
Související
Desítky mrtvých po izraelském náletu v Gaze. Více než třetinu obětí tvoří děti
Američané na Blízkém východě selhali. Klíčový muž jde na ruku Izraeli, říká expert
palestina , velvyslanectví ČR , Jeruzalém , diplomacie , ministerstvo zahraničí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák