Palestinské vedení se zlobí na Česko, stahuje velvyslance z Prahy

Praha/Ramalláh - Palestinská samospráva sídlící na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes oznámila, že stahuje své velvyslance z České republiky a dalších tří zemí Evropské unie, jejichž zástupci se zúčastnili nedělní recepce u příležitosti pondělního slavnostního otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě. Už v úterý stáhla palestinská samospráva svého zástupce z Washingtonu, rovněž kvůli americkému velvyslanectví v Jeruzalémě.

"Byli jsme informováni palestinským velvyslanectvím. Bereme to na vědomí," řekla ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. "V tuto chvíli necítíme potřebu přistoupit k recipročnímu kroku," dodala. Česko má na palestinském území styčný úřad v Ramalláhu a také honorárního konzula v Betlémě. České zájmy zastupuje rovněž velvyslanectví v Tel Avivu, do jehož působnosti spadají konzulární záležitosti.

V Evropě se opatření vedle České republiky týká Rakouska, Rumunska a Maďarska. Český velvyslanec v Izraeli se zúčastnil recepce, při slavnostním otevření ambasády ale nebyl.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda naopak Jeruzalém považuje za nedělitelné hlavního město židovského státu. Většina světových mocností neuznává izraelskou anexi východního Jeruzaléma a konečný status města by podle nich měl být vyřešen při mírových rozhovorech.

Americký zastupitelský úřad v Jeruzalémě byl otevřen v pondělí u příležitosti 70. výročí vzniku izraelského státu. V té době se v Pásmu Gazy konaly protesty Palestinců, při kterých izraelské bezpečnostní složky zabily skoro 60 lidí.

Své velvyslanectví v Jeruzalémě dnes otevřela také Guatemala a do konce měsíce chce stejný krok učinit Paraguay.

Hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát v úterý večer oznámil, že na cestě ze Spojených států do Palestiny je šéf palestinského zastoupení v USA Husám Zumlut. Samospráva jej odvolala kvůli otevření americké ambasády v Jeruzalémě, kde byla přítomna dcera amerického prezidenta Ivanka a jeho zeť a poradce Jared Kushner. Irikát řekl, že palestinský ministr zahraničí podepsal v úterý kvůli událostem na hranici Pásma Gazy dokumenty, které obviňují Izrael z válečných zločinů a které budou zaslány Mezinárodnímu trestnímu soudu.

Česká republika by podle premiéra Andreje Babiše měla do konce května v Jeruzalémě otevřít honorární konzulát a do konce roku Český dům jako prostor pro česko-izraelskou kulturní, obchodní a mezilidskou výměnu. Pro přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma po vzoru USA se opakovaně vyslovil prezident Miloš Zeman.

Československo začalo styky s Palestinci rozvíjet po šestidenní válce v červnu 1967, kdy byly z popudu Prahy přerušeny diplomatické vztahy s Izraelem. Palestinskému hnutí odporu, které zahájilo ozbrojený boj proti Izraeli v lednu 1965, poskytovalo Československo v 70. a 80. letech politickou i finanční podporu, zbraně i výcvik na svém území.

Československo také navázalo kontakty s Organizací pro osvobození Palestiny (OOP), která byla uznána mezinárodně za jedinou legální představitelku Palestinců. Stálé zastoupení OOP bylo v Praze zřízeno v březnu 1981 a v únoru 1983 bylo povýšeno na diplomatickou misi.

Po vyhlášení palestinského státu na izraelských územích v listopadu 1988 v Alžíru, kdy Palestinci po více než 40 letech přijali rezoluci Valného shromáždění OSN číslo 181 z listopadu 1947 (Palestina byla podle ní rozdělena na židovský a arabský stát) a tím implicitně uznali Stát Izrael, bylo v Praze v prosinci 1988 zřízeno velvyslanectví palestinského státu.

Palestinské velvyslanectví sídlilo dlouho v ulici Na Kazance v Praze-Troji. V roce 2003 koupili Palestinci pozemek v Internacionální ulici v Praze-Suchdole. Bývalý velvyslanec Džamál Muhammad Džamál v roce 2014 zahynul na velvyslanectví při explozi semtexu. Kriminalisté událost prověřovali vedle usmrcení z nedbalosti také jako nedovolené ozbrojování, protože v budově objevila 12 zbraní z 80. let. Podle Palestinců byly darem od představitelů tehdejší ČSSR. Policie případ smrti odložila.

ČR byla první postkomunistickou zemí, která začala poskytovat Palestincům rozvojovou pomoc. Zaměřuje se především na elektrifikaci, infrastrukturu a sociální služby. Každoročně na tyto rozvojové projekty Česko vydává 600.000 dolarů (podle současného kurzu asi 13 milionů korun).

ČR otevřela v palestinské samosprávě svůj styčný úřad v červenci 2000 v Ramalláhu na západním břehu Jordánu jako první stát z bývalého sovětského bloku.

Někdejší palestinský vůdce Jásir Arafat byl v Československu desetkrát - poprvé v roce 1975 a naposledy v dubnu 1990, kdy ho přijal prezident Václav Havel s poukazem na morální odpovědnost za vývoj na Blízkém východě. Nynější prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás byl v ČR na oficiální návštěvě v únoru 2009, kdy se setkal mimo jiné s prezidentem Václavem Klausem. V uplynulých letech jsou časté vzájemné návštěvy ministrů zahraničí. Česká republika v minulosti například nabízela, že by se v Praze mohly konat izraelsko-palestinské mírové rozhovory.

Související

Více souvisejících

palestina velvyslanectví ČR Jeruzalém diplomacie ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy