Krajně pravicová neziskovka pomáhá uprchlíkům? Její aktivity vyvolaly rozruch

Neziskové organizace a humanitární pracovníci pomáhající uprchlíkům z Blízkého východu jsou příznivci krajní pravice často vykreslováni jako vlastizrádci, kteří se podílejí na zločinném přepravování nevítaných migrantů do Evropy. Zároveň ale i tito odpůrci neziskovek a migrantů tvrdí, že uprchlíkům je potřeba pomoci v jejich zemích, aby nechodili do evropských států. Krajně pravicová organizace Alternative Help Association (AHA) se přesně o to pokouší. Jak zjistilo National Public Radio, její aktivity nejsou vnímány s nadšením.

AHA vznikla minulý rok jako nezisková charitativní organizace, jejímž cílem je pomoci Syřanům v Libanonu, aby neměli potřebu najít spásu v Evropě. Za jejím vznikem stojí krajně pravicové německé Identitářské hnutí. „My v AHA věříme, že migrace do Evropy nemůže být řešením problémů v těchto oblastech," říká jeden z vůdců skupiny ve videu, které ukazuje, jak on i jeho kolega prochází uprchlickým táborem. 

Představitelé AHA tvrdí, že jejich role v Libanonu je nezbytná, protože na rozdíl od ostatních humanitárních neziskovek nemá zájem o převážení migrantů do Evropy. Jiné neziskovky však takové nařčení tvrdě odmítají. Till Küster, koordinátor pro Sýrii neziskové organizace zaměřené na globální zdraví Medico International, poukazuje na to, že v Libanonu je řada neziskových organizací, které se starají o uprchlíky zde usazené a tedy pomoc, kterou nabízí AHA, je jen příslovečnou kapkou v moři.

„Nemyslím si, že je tu velká potřeba, aby AHA také zde začala pracovat," tvrdí Küster. Podle něj AHA ve skutečnosti vůbec nejde o pomoc uprchlíkům, ale sleduje vlastní partikulární politické cíle, jmenovitě získat vůdčí hlas v krajně pravicové debatě, jak se vypořádat s uprchlíky.

Sven Engeser, vůdčí postava AHA a Identitářského hnutí odmítá, že by skupina byla napojená na krajní pravici. Sám se považuje za pouhého „patriota“, který se pokouší zastavit příchod „kulturně a etnicky odlišných“ migrantů, speciálně muslimů, do Evropy, kterou vnímá jako „křesťanský kontinent.“ Pokud se nezarazí příchod „těžko integrovatelných“ migrantů, pak Evropa „ztratí svoji identitu“, varuje Engeser.

Simone Rafael z Amadeu Antonio Stiftung, organizace zabývající se extrémistickými hnutími, je nicméně přesvědčen, že navzdory tomu, jak se hnutí pokouší definovat, patří jednoznačně na základě svého politického přesvědčení a aktivit do tábora krajní pravice. Hnutí zastává myšlenku tzv. „etnopluralismu", která zní, že každý člověk patří do určité části světa a měl by tam zůstat. Podle Rafaela je tato idea v podstatě jemnější a na první pohled přijatelnější verzí klasických rasistických postojů extrémní pravice.

Co AHA dělá v Libanonu?

AHA neměla před svým založením žádnou zkušenost s humanitární pomocí. Chtěla zprvu vytvořit v Libanonu uprchlický tábor, nevěděla však, že to libanonská vláda nedovoluje. Uprchlíci žijí v neformálních osadách na pronajatých pozemcích od libanonských majitelů.

Nyní AHA poskytuje peníze na ubytování okolo 10 syrským uprchlickým rodinám. Peníze od dárců však přicházejí postupně a skupina má problémy proplatit všechny své závazky.  Libanon je „dražší, než jsme si mysleli", přiznává Engeser.

Jednou z rodin, které AHA platí nájem, je vdova Um Mahmoudouvá, která žije v malém stanu se svou zdravotně postiženou dcerou. O kontroverzích spojených se skupinách nic neví a je velmi ráda, že někdo za ní platí 100 dolarů, které dává pronajímateli pozemku.

Nicméně, to jí neodrazuje od její touhy jít do Evropy, v které věří, že by mohla získat lepší zdravotní péči pro svoji dceru. Země, kam by nejradši šla, je Německo, protože je „nejlepší.“ Zdá se, že strategie AHA udržet prostřednictvím humanitární pomoci uprchlíky mimo Evropu nemá příliš šancí na úspěch.    

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

uprchlíci neziskovky libanon Sýrie

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko podniklo „vědomou volbu“, když na Štědrý den podniklo rozsáhlý noční útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy