Asadův sen je zničen? Nový pakt zásadně mění vývoj v Sýrii

Damašek - Pondělní dohoda Ruska a Turecka o vytvoření nárazníkového pásma v syrské provincii Idlib zničila naděje syrského prezidenta Bašára Asada na ovládnutí celé Sýrie. Řekl to dnes představitel syrských povstalců v Idlibu v rozhovoru s agenturou Reuters. Damašek mezitím dohodu Ruska a Turecka o Idlibu uvítal, ale zároveň upozornil, že hodlá osvobodit celou Sýrii. Idlib je poslední větší částí Sýrie, kterou kontrolují odpůrci syrské vlády. Kromě umírněných povstalců se tam ale nacházejí i radikální islamistické skupiny.

"Dohoda o Idlibu chrání životy civilistů a brání tomu, aby na ně přímo zaútočil syrský režim. Pohřbívá to Asadův sen, že dostane pod svou kontrolu celou Sýrii," citovala agentura Reuters Mustafu Sídžarího ze Svobodné syrské armády (FSA), kterou podporuje Turecko.

Představitel rebelů uvedl, že dohoda mezi tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem, kterou hlavy obou států v pondělí uzavřely v jihoruském letovisku Soči, de facto umožňuje opozici kontrolovat území, které bude fungovat jako odrazový můstek k politické změně, jež ukončí "autoritářskou vládu" Asada.

"Tato oblast zůstane v rukou Svobodné syrské armády. To přinutí režim a jeho spojence zahájit vážný politický proces, který povede k opravdové transformaci, jež ukončí Asadovu vládu," uvedl Sídžarí.

Rusko, které je nejvýznamnějším spojencem Asada, se dosud chystalo zahájit ofenzivu v Idlibu, který kontrolují odpůrci syrské vlády a kde žijí asi tři miliony lidí. Po rozhovorech mezi Putinem a Erdoganem, který se proti plánované vojenské operaci v Idlibu postavil, ruský ministr obrany Sergej Šojgu reportérům oznámil, že se ofenziva konat nebude. Z dojednané demilitarizované zóny mají podle Putina být "vyvedeni" islamističtí radikálové včetně bojovníků teroristické aliance Haját Tahrír aš-Šám (HTS) blízké Al-Káidě.

K 10. říjnu mají být na návrh Erdogana ze zóny staženy tanky, raketové zbraně, děla a minomety všech bojových skupin stojících v opozici vůči Damašku. Kontrolovat pásmo mají mobilní hlídky turecké armády a ruské vojenské policie. Do konce roku má být obnoveno dopravní spojení mezi syrským Halabem (Aleppem) na jedné straně a městy Latákíja a Hamá na straně druhé.

Komunikace spojující tyto lokality procházejí právě provincií Idlib. Erdogan, který se obával, že ofenziva v Idlibu by vedla k příchodu dalších uprchlíků do Turecka, uvedl, že dohoda umožní stoupencům opozice zůstat na místě a zároveň zabrání humanitární krizi.

Syrské ministerstvo zahraničí dnes dohodu Ruska a Turecka o Idlibu uvítalo, ale zároveň upozornilo, že Damašek bude i nadále bojovat proti "teroristům", což je označení, které Asadova vláda používá nejen pro radikální skupiny, ale i pro ozbrojené povstalce obecně. Zároveň syrské ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že dohoda Erdogana a Putina byla výsledkem "intenzivních jednání" mezi Moskvou a Damaškem. Sýrie vítá jakékoliv snahy, které mohou zabránit krveprolití Syřanů a přispět ke znovuvybudování oblastí "zasažených terorismem," oznámilo ministerstvo.

Damašek ale zároveň hodlá pokračovat "ve válce proti terorismu, dokud neosvobodí poslední centimetr syrského území, ať už vojensky, či skrze regionální dohody," pokračovalo. V závěru pak syrské ministerstvo zahraničí označilo současnou dohodu o Idlibu za "časově omezenou" s tím, že byla uzavřena s cílem snížit míru vojenské eskalace v oblasti.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes na twitteru označil dohodu Turecka a Ruska o Idlibu za "zodpovědnou diplomacii".

Související

Sýrie

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.

Více souvisejících

Syrská krize Sýrie Bašár Asad Ruské angažmá v Sýrii Recep Tayyip Erdogan Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy