Nová čísla: Drtivá většina uprchlíků se chce vrátit do Sýrie. Má to ale háček

Bejrút - 88% syrských uprchlíků v Libanonu by se chtělo vrátit zpátky domů do Sýrie podle zjištění Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR). Nicméně, většina se k tomu zatím neodhodlala, především z praktických a bezpečnostních důvodů. Nejsou si jisti, zda-li nebudou v Sýrii čelit perzekucím ze strany režimu.

Libanon hostí okolo 1,5 miliónu uprchlíků. UNHCR uvádí, že většina syrské populace v Libanonu žije pod hranicí chudoby (4 dolary na den) a více než polovina uprchlíků žije pod hranicí extrémní chudoby (méně než 3 dolary za den). Ekonomické noviny Financial Times uvádí, že i přesto uprchlíci představují velkou finanční zátěž pro Libanon a významným způsobem se podílejí na zvyšování státního dluhu a na redukci růstu HDP. Světová banka odhaduje, že syrská krize stála Libanon 3% růstu HDP v roce 2014 a že uprchlíci v letech 2012-2014 zvýšili státní náklady o další 1,1 miliardu dolarů.

Podle Mireille Girardové, představitelky UNHCR v Libanonu, se syrští uprchlíci táží, zda-li se mohou bezpečně vrátit do země bez toho, aniž by museli v zemi bojovat. Obávají se toho, zda nebudou pronásledováni režimem za to, že ze země uprchli. Taktéž si nejsou jistí, zda-li se vůbec mají k čemu vracet, tj. jestli jejich domy stále stojí.

Girardová tvrdí, že na vyřešení těchto otázek pracuje UNHCR se syrskými úředníky. Právě nedostatek informací o tom, jak bude vláda Bašára al-Asáda zacházet s uprchlíky je podstatným důvodem, proč se uprchlíci zdráhají vrátit domů, ačkoliv je Asadova vláda k otmu nyní vyzývá. Magazín Foreign Policy dokumentoval, že mezi provládními Syřany jsou uprchlíci nahlíženi jako zrádci. Samotní uprchlíci se obávají, že režim by je po návratu chtěl potrestat.

Asad v posledních týdnech sáhl k opatřením, které mají uprchlíky ubezpečit, že se mohou vrátit domů. Tento měsíc vyhlásil amnestii pro vojenské dezertéry (v Sýrii je vojenská služba povinná pro všechny muže starší 18 let). Nicméně, toto opatření neplatí pro ty muže, kteří bojovali na straně rebelů. Podle kritiků tím Asad především cílí na vytvoření třenic mezi syrskými uprchlíky a posílá tím zprávu rebelským bojovníkům, že nejsou v Sýrii vítáni.

Asad též podle posledních zpráv opustil od kontroverzního zákona č.10, který dovoloval syrským úředníkům zabavit majetek syrským uprchlíkům, pokud se k němu do 30 dnů nepřihlásili. Podle řady kritiků se jednalo o cílenou snahu zbavit syrské uprchlíky jejich domovů a donutit je zůstav v hostitelským zemí, které se proti zákonu tvrdě postavily. Např. libanonský ministr pro uprchlíky Mouin Merehbi kritizoval Asadovu vládu, že zamezuje sunnitským syrským uprchlíkům návrat do jejich domovů, do kterých mezitím přesunula jiné rodiny. Podle Arab News bylo rozhodnutí zrušit zákon v Libanonu mezi syrskými uprchlíky přijato s úlevou.

Změna Asadovi politiky vůči syrským uprchlíkům souzní s výroky jeho hlavního spojence, ruského prezidenta Vladimira Putina, který požaduje po Západu podílet se na rekonstrukci Sýrie, aby bylo možné vrátit syrské uprchlíky zpět. Podle analytiků se Putin a Asad pokouší využívat uprchlickou krizi k uznání Asadova režimu a jeho vlády nad Sýrií. Pro Asada by návrat uprchlíků představoval velké propagandistické vítězství. 

Otázka vyřešení syrské krize se nyní stává o to podstatnější a obtížnější, protože Asad za pomoci Ruska a Íránu se dokázal ubránit rebelům a získat zpět většinu území Sýrie. Dá se tedy už nyní považovat za vítěze, i přes existenci několika mála oblastí ovládanými rebely, především provincii Idlíb. Na rekonstrukci země však bude potřeba masivních finančních injekcí, které Rusko ani Írán nemají k dispozici. Tyto prostředky může poskytnout mezinárodní komunita, která však většinově vnímá Asada jako překážku než řešení syrské krize. 

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci libanon Sýrie Bašár Asad

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy