Bejrút - 88% syrských uprchlíků v Libanonu by se chtělo vrátit zpátky domů do Sýrie podle zjištění Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR). Nicméně, většina se k tomu zatím neodhodlala, především z praktických a bezpečnostních důvodů. Nejsou si jisti, zda-li nebudou v Sýrii čelit perzekucím ze strany režimu.
Libanon hostí okolo 1,5 miliónu uprchlíků. UNHCR uvádí, že většina syrské populace v Libanonu žije pod hranicí chudoby (4 dolary na den) a více než polovina uprchlíků žije pod hranicí extrémní chudoby (méně než 3 dolary za den). Ekonomické noviny Financial Times uvádí, že i přesto uprchlíci představují velkou finanční zátěž pro Libanon a významným způsobem se podílejí na zvyšování státního dluhu a na redukci růstu HDP. Světová banka odhaduje, že syrská krize stála Libanon 3% růstu HDP v roce 2014 a že uprchlíci v letech 2012-2014 zvýšili státní náklady o další 1,1 miliardu dolarů.
Podle Mireille Girardové, představitelky UNHCR v Libanonu, se syrští uprchlíci táží, zda-li se mohou bezpečně vrátit do země bez toho, aniž by museli v zemi bojovat. Obávají se toho, zda nebudou pronásledováni režimem za to, že ze země uprchli. Taktéž si nejsou jistí, zda-li se vůbec mají k čemu vracet, tj. jestli jejich domy stále stojí.
Girardová tvrdí, že na vyřešení těchto otázek pracuje UNHCR se syrskými úředníky. Právě nedostatek informací o tom, jak bude vláda Bašára al-Asáda zacházet s uprchlíky je podstatným důvodem, proč se uprchlíci zdráhají vrátit domů, ačkoliv je Asadova vláda k otmu nyní vyzývá. Magazín Foreign Policy dokumentoval, že mezi provládními Syřany jsou uprchlíci nahlíženi jako zrádci. Samotní uprchlíci se obávají, že režim by je po návratu chtěl potrestat.
Asad v posledních týdnech sáhl k opatřením, které mají uprchlíky ubezpečit, že se mohou vrátit domů. Tento měsíc vyhlásil amnestii pro vojenské dezertéry (v Sýrii je vojenská služba povinná pro všechny muže starší 18 let). Nicméně, toto opatření neplatí pro ty muže, kteří bojovali na straně rebelů. Podle kritiků tím Asad především cílí na vytvoření třenic mezi syrskými uprchlíky a posílá tím zprávu rebelským bojovníkům, že nejsou v Sýrii vítáni.
Asad též podle posledních zpráv opustil od kontroverzního zákona č.10, který dovoloval syrským úředníkům zabavit majetek syrským uprchlíkům, pokud se k němu do 30 dnů nepřihlásili. Podle řady kritiků se jednalo o cílenou snahu zbavit syrské uprchlíky jejich domovů a donutit je zůstav v hostitelským zemí, které se proti zákonu tvrdě postavily. Např. libanonský ministr pro uprchlíky Mouin Merehbi kritizoval Asadovu vládu, že zamezuje sunnitským syrským uprchlíkům návrat do jejich domovů, do kterých mezitím přesunula jiné rodiny. Podle Arab News bylo rozhodnutí zrušit zákon v Libanonu mezi syrskými uprchlíky přijato s úlevou.
Změna Asadovi politiky vůči syrským uprchlíkům souzní s výroky jeho hlavního spojence, ruského prezidenta Vladimira Putina, který požaduje po Západu podílet se na rekonstrukci Sýrie, aby bylo možné vrátit syrské uprchlíky zpět. Podle analytiků se Putin a Asad pokouší využívat uprchlickou krizi k uznání Asadova režimu a jeho vlády nad Sýrií. Pro Asada by návrat uprchlíků představoval velké propagandistické vítězství.
Otázka vyřešení syrské krize se nyní stává o to podstatnější a obtížnější, protože Asad za pomoci Ruska a Íránu se dokázal ubránit rebelům a získat zpět většinu území Sýrie. Dá se tedy už nyní považovat za vítěze, i přes existenci několika mála oblastí ovládanými rebely, především provincii Idlíb. Na rekonstrukci země však bude potřeba masivních finančních injekcí, které Rusko ani Írán nemají k dispozici. Tyto prostředky může poskytnout mezinárodní komunita, která však většinově vnímá Asada jako překážku než řešení syrské krize.
Související
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat
uprchlíci , libanon , Sýrie , Bašár Asad
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák