Neokonzervativci panikaří, Trump má ale pravdu, tvrdí Bushův muž

Panikařící neokonzervativci se snaží udržet USA v syrské válce pomocí zdánlivě efektivního argumentu, že nelze opustit tamní Kurdy, poukazuje mezinárodněpolitický konzultant Christian Whiton. Bývalý poradce amerického ministerstva zahraničí v éře George W. Bushe v komentáři pro server National Interest odkazuje na typické zjednodušování republikánského senátora Lindseyho Grahama, podle kterého budou Kurdové zmasakrováni, pokud nyní američtí vojáci Sýrii opustí.

Na místě je skepse

Duchové diplomatů Marka Sykese a Françoise Georges-Picota se podle konzultanta zajisté usmívají na Grahama a jeho nepopulární, ale hlasitý intervencionalismus. "Ti dva muži, autoři Sykes-Picotovy dohody, která tajně naplánovala parcelaci Blízkého východu imperiálními britskými a francouzskými vojsky v rámci konce první světové války, by možná sympatizovali s ješitností těch, kteří si myslí, že mohou dobrodružně přetvořit daný region," píše Whiton. Dodává, že pro ostatní je na místě skepse.

Předpoklad amerických neokonzervativců zní, že kvůli někdejší spolupráci se syrskými Kurdy na porážce Islámského státu (IS) nyní Spojené státy musejí podpořit, ba dokonce garantovat jejich bezpečnost ohrožovanou množstvím zbylých válčících stran, především vládními jednotkami Bašára Asada a sousedním Tureckem, které nenávidí jak Asada, tak Kurdy, vysvětluje Whiton. Varuje, že to je pouze vychytralý způsob, kterým se neokonzervativci snaží dosáhnout svého dlouhodobého cíle, kterým nebyla pouhá porážka IS, ale zatažení Ameriky do občanské války v Sýrii.

"Nakonec by (neokonzervativci) chtěli provést změnu Asadova režimu a nastolit liberální demokracii, navzdory neúspěchům takového jednání v Iráku, Libyi a Afghánistánu," pokračuje Whiton. Obává se, že v takovém případě by se USA ocitly v souběžném střetu s Asadem, Tureckem, Irákem, Íránem a Ruskem, nehledě na množství džihádistů, pro něž by byla americká vojska hlavním nepřítelem.

Aby zajistily Kurdům bezpečnost, Spojené státy by fakticky musely pomoci vytvořit určitý kurdský stát, podobně jako na severu Iráku, přičemž tyto dvě entity by spolu sousedily a mohly přestavovat základ pro nezávislou kurdskou domovinu, nastiňuje konzultant. Dodává, že studenti historie si sice mohou myslet, že přesně to si Kurdové zaslouží, avšak taková akce nikdy nebyla součástí strategie amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Sýrii a Blízký východ.

Podpora Kurdů v Sýrii a už vůbec ne boj za ně v časově neohraničené budoucnosti nebyly nikdy předloženy k posouzení americkým voličům a Whiton dokonce pochybuje o tom, že tato možnost byla předložena k posouzení Trumpovi, nehledě na absenci formálního i neformálního souhlasu amerického Kongresu.

"Pokud někdo z našich generálů či tajných operativců dal Kurdům sliby, učinil tak bez pověření  vrchním velitelem," domnívá se konzultant. Dodává, že americký senát také nedostal k posouzení žádnou spojeneckou smlouvu, k čemuž ho zmocňuje ústava, a to z důvodu, že cena a důsledky takových smluv mohou být velké, což mohou potvrdit ti, kteří hájí odkaz Sykese a Picota.

Alespoň skončí zabíjení

Naneštěstí pro neokonzervativce samotní Kurdové nehrají podle apokalyptických scénářů a nedávno oznámili ochotu jednat s Asadem o vzájemné obraně, především proti Turecku, konstatuje Whiton. Připomíná, že to údajně rozzuřilo americké vojenské plánovače, kteří jsou s Kurdy ve styku, ačkoliv krok dává značný smysl.

"Asad je zlo, ale je ochoten umožnit určitý prostor etnickým a náboženským menšinám v Sýrii, včetně křesťanů," pokračuje konzultant. Dodává, že pro silně vyzbrojené Kurdy bude jednodušší s Asadem vyjednávat, ačkoliv ten téměř zvítězil v syrské občanské válce, dobyl zpět důležité oblasti v zemi a jeho žalostná vláda je ve výsledku žalostně vytrvalá.    

Je také mít na paměti, že předtím, než se syrští Kurdové stali miláčky amerických neokonzervativců a dalších zastánců "věčných válek", tuto pozici zastávala Svobodná syrská armáda bojující proti Asadovi, připomíná Whiton. Poukazuje, že jedním z jejích propagátorů byl senátor John McCain, který její jednotky několikrát navštívila a dokonce se vyfotil s jejími členy, "únosci teroristů" Mohamedem Núrem a Abú Ibrahímem.  

McCainova kancelář následně vydala prohlášení, že senátor netušil, s kým konkrétně se setkal a ačkoliv je jeho fotografie s Núrem nešťastná, bylo by směšné naznačovat, že senátor jakkoliv schvaluje únosy libanonských poutníků či jakoukoliv komunikaci s těmi, kdo jsou za ně zodpovědní, vysvětluje konzultant. Tvrdí, že Trumpovo ukončení podpory Syrské svobodné armádě bylo moudré a poučení zní, že americká schopnost skutečně rozumět sílám bojujícím v syrské občanské válce nebo dokonce usměrňovat její výsledek je extrémně omezená.

Syrská válka se blíží svému závěru, který - byť není zdaleka dobrý - alespoň může ukončit zabíjení, jež si vyžádalo stovky tisíc životů a vyvolalo masivní exodus uprchlíků, deklaruje Whiton. Trump proto podle něj činí správně, když odmítá upsat americká vojska k další misi v zemi, což by téměř jistě postrádalo podporu Američanů, vedlo k dalším americkým obětem i utrpení druhých a odvádělo pozornost od skutečných hrozeb, jakou je například Čína.

Související

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu

Ve čtvrtek provedl Izrael letecké útoky na syrské přístavní město Latakia, jak informovala syrská státní média. Výsledkem těchto útoků bylo několik požárů, přičemž podle Syrského pozorovacího centra pro lidská práva (SOHR) byly útoky zaměřeny na sklady zbraní v Latakii. 

Více souvisejících

Sýrie Kurdové USA (Spojené státy americké) Donald Trump Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy