Jednání s válečným zločincem? Pro USA nic nového, tvrdí zkušený diplomat

Trumpova administrativa začíná brát zpět prezidentovo oznámení, že dojde ke stažení amerických vojáků ze Sýrie, konstatuje James Dobbins v komentáři pro server Reuters. Bývalý americký diplomat a náměstek amerického ministra zahraničí připomíná, že Donald Trump sice loni 19. prosince prohlásil, že Islámský stát (IS) byl poražen, představitelé jeho administrativy však nyní přiznávají, že organizace nebyla poražena úplně.

Vývoj jde správným směrem

Trump původně nařídil stažení vojsk do 30 dnů, následně ale představitelé jeho administrativy upřesnili, že operace potrvá 4 měsíce, aby nedávno oznámili, že nebude žádný fixní časový rozpis, uvádí Dobbins. Dodává, že stažení mělo být původně bezpodmínečné, zatímco nyní je explicitně podmiňováno ziskem záruk ze strany Turecka ohledně jeho přístupu k syrským Kurdům, přičemž turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan v reakci na tento požadavek již vyčinil Trumpovu bezpečnostnímu poradci Johnu Boltonovi během jeho úterní návštěvy Ankary.

"Navzdory napětí s Ankarou jde tento vývoj zcela správným směrem a uznává, že kampaň proti IS není zcela dokončená a že Spojené státy mají stále závazky vůči svému největším partnerům v tomto boji, syrským Kurdům," deklaruje bývalý náměstek. Domnívá se, že změna strategie je rovněž důkazem vážného zmatku v Trumpově administrativě, kdy se představitelé na všech jejích úrovních snaží realizovat zjevně nepříliš připravené instrukce a nerealistická opatření.

Trumpovu oznámení záměru stáhnout vojska předcházel celkový zmatek ohledně politiky vůči Sýrii, zdůrazňuje Dobbins. Připomíná, že prezident tvrdí, že dal Pentagonu jasný termín pro odsun jednotek a odmítá ho prodloužit, ale v týdnech před prosincovým oznámením Bolton a jeho zmocněnec pro Sýrii James Jeffrey veřejně trvali na tom, že američtí vojáci zůstanou v Sýrii tak dlouho jako íránské jednotky a jejich spojenci, tedy dlouhodobě.

Šéf Bílého domu tedy buď nedává jasné instrukce svým klíčovým poradcům, nebo ti neberou jeho pokyny vážně, naznačuje vysloužilý diplomat. Doplňuje, že obě možnosti jsou důvodem ke znepokojení.

Přehodnotit postoj k Asadovi je na místě

V telefonickém rozhovoru ze 14, prosince, který předcházel oznámení o stažení amerických vojsk, se Trump s Erdoğanem dohodli, že Turecko převezme boj se zbytky IS v Sýrii, připomíná Dobbins. Deklaruje, že letmý pohled na mapu ukazuje, jak nepravděpodobný je takový scénář, jelikož zbytky IS vzdorují v izolovaných enklávách na syrsko-irácké, nikoliv syrsko-turecké hranici, přičemž území dělící Turecko od těchto džihádistů ovládají tisíce kurdských válečníků.

"Geografie dává jasně najevo, že jakékoliv budoucí tažení proti IS v údolí řeky Eufrat bude pravděpodobně vedeno Kurdy, nebo damašským režimem a jeho ruskými a íránskými spojenci," píše zkušený ex-diplomat. Vysvětluje, že Kurdové mohou vést tento boj pouze za předpokladu, že nebudou vystaveni útokům Turecka a budou nadále těžit z amerického vybavení a podpory amerického letectva, což zřejmě vyžaduje alespoň několik amerických předsunutých pozorovatelů v oblasti.

Možnost, že by území obsadila syrská vláda, je sice méně příznivá, ale stále lepší než ponechat zde nerušeně zbytky IS, míní Dobbins. Konstatuje, že postoj Washingtonu k syrskému režimu tedy musí být přehodnocen.

Syrský prezident Bašár Asad je sice válečný zločinec, ale USA dříve jednaly s dalšími politiky spadajícími do dané kategorie, například se srbským vůdcem Slobodanem Miloševićem a libyjským diktátorem Muammarem Kaddáfím, připomíná bývalý náměstek. Podotýká, že Írán se ze Sýrii nikdy zcela nestáhne, ale jeho přítomnost se sníží spolu s útlumem tamní občanské války, jejíž konec nabídne perspektivu mezinárodní pomoci na obnovu země, která by mohla ve výsledku vliv Teheránu omezit.

Američtí spojenci z Perského zálivu začínají s Asadem uzavírat pomyslný mír, aby mohli lépe čelit íránskému vlivu v Sýrii, zatímco evropské vlády si také začínají razit svou a s ohledem na poslední posuny v americké politice pravděpodobně nebudou pouze následovat Washington, míní Dobbins.

"Strategie Washingtonu za Obamy i Trumpa předpokládala působení škod vládě v Damašku skrze diplomatickou ostrakizaci a hospodářské sankce," vysvětluje někdejší diplomat. Dodává, že takový přístup je morálně uspokojivý a politicky výhodný, ale v praxi pouze prodlužuje syrský konflikt a udržuje Asada v závislosti na Íránu.

Související

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu

Ve čtvrtek provedl Izrael letecké útoky na syrské přístavní město Latakia, jak informovala syrská státní média. Výsledkem těchto útoků bylo několik požárů, přičemž podle Syrského pozorovacího centra pro lidská práva (SOHR) byly útoky zaměřeny na sklady zbraní v Latakii. 

Více souvisejících

Sýrie Americká armáda (U.S. ARMY) Kurdové Turecko Islámský stát (IS) Bašár Asad

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 5 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 6 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 7 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy