Syrská provincie Idlib je v rukou islámských radikálů HTS, mají mocnou armádu

Celou severosyrskou provincii Idlib kontroluje spojenectví islámských radikálů, které si říká Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a v němž působí oddíly, jež se původně hlásily k Al-Káidě. Ostatní skupiny, které v Idlibu dosud působily, se HTS podrobily. Oznámila to dnes agentura AFP. V minulých dnech se objevily zprávy, že HTS vyjednává s ostatními skupinami ve snaze ukončit boje. Nedávno v nich padly desítky bojovníků. Idlib sousedí s Tureckem a je poslední z provincií, kterou se Damašku nepodařilo vybojovat.

Do Idlibu se v minulosti uchylovali členové povstaleckých i radikálních uskupení, jež bojovala proti syrské armádě jinde v Sýrii. Podle AFP nyní HTS ovládá idlibskou administrativu, a kdo se jí nebude chtít podrobit, musí odejít.

Syrská armáda byla loni připravena o Idlib bojovat, ale ofenzivě zabránila dohoda, již vyjednalo Rusko, coby spojenec Damašku, a Turecko, které podporuje některé povstalecké skupiny. Podle ní měla vzniknout demilitarizovaná zóna mezi územím kontrolovaným armádou a územím, na němž působily radikální a povstalecké skupiny. Zejména radikálové ale některé podmínky dohody odmítli splnit.

#Idlib / N.W. #Hama : #HTS took control over entire al-Ghab Plain & Jabal Shashabo Area after an agreement with #AAS (#NLF). Now 11/12 Turkish military outspot are inside #HTS territory as group control 68% of "Greater #Idlib" pic.twitter.com/Z6z7FK7mBe

— @Suriyak (@Suriyakmaps) 9. ledna 2019

HTS v lednu zahájila útoky na oddíly povstalecké koalice a tyto boje si na obou stranách vyžádaly životy 130 lidí.

Ve čtvrtek HTS ohlásila, že uzavřela s ostatními skupinami dohodu, která jí umožní kontrolovat celý Idlib. Podle odborníků se tak HTS bude považovat za řádného vyjednávacího partnera těch, kdo budou chtít řešit situaci v Idlibu nevojenskými prostředky.

HTS má podle odhadů zřejmě kolem 25.000 dobře vyzbrojených bojovníků. Pro Turecko je tato situace porážkou, řekl AFP Fabrice Balanche z univerzity v Lyonu.

Turecko dnes oznámilo, že vysílá oddíly do provincie Hatay, která s Idlibem sousedí. K hranici jedou kromě jiného obrněná vozidla a posílí vojáky, kteří už u hranice jsou.

AFP připomíná, že syrský režim může nesplnění loňské turecko-ruské dohody o demilitarizovaném pásmu použít jako záminku pro ofenzivu v Idlibu, který je domovem tří milionů lidí. OSN už loni upozornila, že by tato vojenská operace vyvolala humanitární katastrofu. Turecko, které má na svém území miliony syrských uprchlíků, se chce vyhnout přílivu dalších.

Balanche se ale domnívá, že pro Damašek je nyní prioritou získat znovu kontrolu nad východem země, kde je ropa a odkud se nyní stahují američtí vojáci. "Je tam ropa a politicky to bude snadnější," tvrdí Balanche. Na tomto území žijí syrští Kurdové, jež dosud Američané chránili před Tureckem, které na kurdské milice pohlíží jako na teroristy.

Související

Sýrie

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.

Více souvisejících

Syrská krize Sýrie Al-Káida Turecko

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy