Nizozemská novinářka si šla v Turecku prodloužit vízum, dopadlo to s ní zle

Turecko dnes vyhostilo nizozemskou novinářku, která pracuje pro největší nizozemský ekonomický deník. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dotčené noviny Het Financieele Dagblad (FD). Mluvčí úřadu tureckého prezidenta uvedl, že Turecko od nizozemské policie dostalo informaci, že žurnalistka má vazby na frontu An-Nusra, odnož teroristické sítě Al-Káida. Novinářka nebyla deportována z popudu nizozemské prokuratury, informoval list Het Parool.

"Jednali jsme na základě informace od nizozemské zpravodajské služby a učinili jsme preventivní opatření," napsal na twitteru Fahrettin Altun, šéf komunikačního oddělení tureckého prezidenta.

The Netherlands told Turkey that the reporter, who was deported today, had links to Jabhat al-Nusra.We acted on intelligence from the Netherlands and took a precautionary measure.

— Fahrettin Altun (@fahrettinaltun) 17. ledna 2019

Turecká strana nehodlá o důvěryhodnosti této informace spekulovat a je na Nizozemcích, aby své závěry objasnili, dodal. Zdůraznil, že vyhoštění novinářky nemá nic společného s její novinářskou činností v Turecku.

Ans Boersmaová (31) si ve středu přišla prodloužit vízum na imigrační úřad v Istanbulu a byla zde zadržena. "A najednou sedíte v letadle zpátky do Nizozemska," napsala novinářka ve čtvrtek na twitteru. "Byla jsem v Turecku prohlášena za nežádoucí osobu," dodala. Nedávno si deportovaná novinářka prodloužila akreditaci na rok 2019, připomněl její domovský deník.

En dan zit je ineens in het vliegtuig terug naar Nederland. Ongewenst persoon verklaard in Turkije. #pressfreedom #freeturkeymedia https://t.co/xBUdFkhlbs

— Ans Boersma (@AnsBoersma) 17. ledna 2019

Boersmaová se zpravodajkou v Turecku stala v roce 2017. V poslední době ve FD vyšly její články o inflaci, novém istanbulském letišti a analýza, podle níž prezident Recep Tayyip Erdogan využil vraždy novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu k utvrzení svého mezinárodního postavení.

Šéfredaktor jejího domovského deníku Jan Bonjer nicméně deportaci označil za "hrubé porušení svobody tisku". "Ans ke své práci přistupovala obezřetně a zodpovědně. Je nesmírně smutné, že žurnalisté v Turecku nemohou v klidu pracovat," komentoval Bonjer kauzu na stránkách deníku.

Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF) nyní Turecko v žebříčku svobody tisku řadí až na 157. místo ze 180 hodnocených států.

"Turecko je opět největším vězením profesionálních novinářů na světě. Žurnalisté tráví víc než rok ve vězení, než jsou souzeni, a dlouhé tresty se stávají novou normou," hodnotí RSF na svém webu tažení prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana proti médiím po nezdařeném vojenském pokusu o převrat v létě 2016.

Mezi Ankarou a Amsterdamem vypukla v březnu 2017 diplomatická roztržka. Nizozemsko tehdy zamezilo tureckým politikům, aby v tamější komunitě svých krajanů vedli kampaň před referendem o změnách turecké ústavy. Turci v něm posléze odhlasovali posílení pravomocí turecké hlavy státu.

Loni Ankara a Amsterdam vzájemné diplomatické vztahy normalizovaly.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko novináři Nizozemí Reportéři bez hranic

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 7 minutami

před 34 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy