Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton a americký ministr zahraničí Mike Pompeo nedávno prohlásili, že navzdory oznámení šéfa Bílého domu by vojáci Spojených států měli zůstat v Sýrii tak dlouho, dokud ze země neodejde poslední íránský voják, připomíná Daniel L. Davis v komentáři pro server National Interest. Bývalý podplukovník americké armády, který nyní působí v think tanku Defense Priorities, tvrdí, že pokud by toto platilo, americká vojska zůstanou v Sýrii navždy.
Iracionální obavy
Navzdory tvrzení washingtonského establishmentu pokračující americká vojenská přítomnost v Sýrii, Iráku a Afghánistánu nepřispívá k bezpečnosti USA a naopak poškozuje schopnost země bránit se proti dalším potenciálním hrozbám, kritizuje Davis. Dodává, že v pojetí obhájců pokračujícího amerického vojenského angažmá na Blízkém východě by ovšem stažení vojsk bylo výzvou k útoku na Spojené státy.
Republikán Mac Thornberry například nedávno prohlásil, že stažení vojsk ze Sýrie a Afghánistánu je apelem k oživení Islámského státu a dalších teroristických organizací, zatímco senátor Lindsey Graham varoval, že takový krok by otevřel cestu k novému 11. září, poukazuje bývalý podplukovník. Konstatuje, že i letmý pohled na historii amerického angažmá na Blízkém východě odhalí iracionalitu takových obav.
Spojené státy poprvé vyslaly bojové jednotky na Blízký východ v červenci 1958 v době, kdy v Iráku vládla proamerická hášimovská dynastie a Írán ovládal Washingtonem dosazený Šáh Pahlaví, zatímco Egypt a Sýrie patřily k hlavním americkým nepřátelům, připomíná Davis. Doplňuje, že irácký král Fajsal II., korunní princ i premiér byli zavražděni při násilném puči, a tak americký prezident Eisenhower vyslal do Libanonu zhruba 1.500 vojáků v rámci demonstrace síly, jelikož se obával dominového efektu a pád další spřátelených režimů v regionu a jeho přechodu pod sovětský orbit.
Již v říjnu však Eisenhower dospěl k názoru, že nebezpečí pominulo a americké vojáky stáhnul, uvádí Davis. Podotýká, že následně do Libanonu vyslal osm stovek příslušníků námořní pěchoty prezident Ronald Reagan v srpnu 1982, přičemž šlo o součást mezinárodních mírových sborů, které měly pomoci ukončit tamní občanskou válku.
Vojenský úkol této mise nebyl zřejmý a postupně se proměňoval, ale v říjnu 1983 zaútočili na kasárna amerických námořníků teroristé z Hizballáhu a 241 jich zabili, konstatuje Davis. Dodává, že Reagana sice útok pobouřil, ale nedomníval se, že je v americkém zájmu snažit se potrestat pachatele, a tím nevyhnutelně zasáhnout USA do libanonské občanské války, a proto v únoru 1984 nařídil stažení vojsk.
"Mnozí Reagana kritizovali za jeho odmítnutí jít po Hizballáhu, ale vývoj potvrdil, že jeho kroky byly správné - žádní další američtí vojáci nepřišli o život a Spojené státy nezabředly v občanské válce," deklaruje Davis. Zdůrazňuje, že s výjimkou dvou uvedených případů se až do roku 1990 na Blízkém východě nenacházely žádné americké bojové jednotky, z čehož vyvozuje tři důležitý závěry ve vztahu k regionu: Blízký východ se zmítal v chaosu před příchodem amerických vojáků, jejich přítomnost na tom nic nezměnila a tamní chaos trvá i za stálé přítomnosti amerických vojsk v Iráku a Afghánistánu.
Až odejdeme, nic se nezmění
Poučka je tedy podle vysloužilého podplukovníka zřejmá. "Blízký východ je násilné a chaotické místo, a to bez ohledu na přítomnost amerických vojáků, a podstata regionu se nezmění, až odejdeme," konstatuje Davis. Tvrdí, že bezpečnost Spojených států mezitím zajišťuje pouze odstrašující efekt jejich konvenčních i jaderných sil, zatímco pokračující nasazení desítek tisíc vojáků a pomocného personálu v rámci okupace zahraničních území bez jasných cílů není pouze zbytečné, ale zároveň oslabuje možnost obrany amerického území před potenciálními existenčními hrozbami, které se mohou objevit.
"Bojoval jsem ve velkých bitvách tank proti tanku, tradičních protipovstaleckých operacích i v rámci zahraničních vojenských výcvikových misí," pokračuje Davis. Dodává, že má zkušenost také se službou na Korejském poloostrově v 90. letech, s ochranou hranice mezi Východem a Západem v Německu během studené války a velením obrněnému mechanizovanému praporu. Na základě toho soudí, že v důsledku dlouhodobého zanedbávání výcviku zaměřeného na velké bojové operace po 11. září 2001 se nepochybně zhoršila připravenost americké armády vést velké konvenční války.
Bylo by tragické, pokud by americká armáda musela nečekaně bojovat ve velkém regionálním střetu a utrpěla značné ztráty, protože po roce 2001 přecenila své možnosti a přespříliš se angažuje v malých bojových operacích po světě, které přímo nesouvisejí s bezpečností USA, varuje Davis. Zdůrazňuje, že bezpečnost Spojených států nezajišťují neustálé zahraniční bojové mise, ale masivní armáda schopná reagovat na jakoukoliv hrozbu, přičemž stávající zahraniční vojenské angažmá snižuje americkou schopnost vést potenciálně existenční boj.
Z tohoto důvodu nabádá Davis ke stažení amerických jednotek ze Sýrie, Iráku i Afghánistánu, protože, jak tvrdí, oddalování tohoto kroku pouze zbytečně oslabuje skutečnou bezpečnost Spojených států.
Související
Izrael zřejmě neomezil odvetu jen na Írán. Útočil i v další zemi
Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu
Sýrie , USA (Spojené státy americké) , Americká armáda (U.S. ARMY) , Irák , Afghanistán
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
před 3 hodinami
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
před 4 hodinami
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
před 5 hodinami
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
před 5 hodinami
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
před 6 hodinami
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
před 7 hodinami
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
před 7 hodinami
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
před 8 hodinami
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
před 9 hodinami
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
před 10 hodinami
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
před 10 hodinami
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno před 11 hodinami
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
před 11 hodinami
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
před 12 hodinami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 12 hodinami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 12 hodinami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 13 hodinami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 13 hodinami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 14 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák