Americká vojska zůstanou v Sýrii navždy? Důstojník U.S. Army promluvil

Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton a americký ministr zahraničí Mike Pompeo nedávno prohlásili, že navzdory oznámení šéfa Bílého domu by vojáci Spojených států měli zůstat v Sýrii tak dlouho, dokud ze země neodejde poslední íránský voják, připomíná Daniel L. Davis v komentáři pro server National Interest. Bývalý podplukovník americké armády, který nyní působí v think tanku Defense Priorities, tvrdí, že pokud by toto platilo, americká vojska zůstanou v Sýrii navždy.

Iracionální obavy

Navzdory tvrzení washingtonského establishmentu pokračující americká vojenská přítomnost v Sýrii, Iráku a Afghánistánu nepřispívá k bezpečnosti USA a naopak poškozuje schopnost země bránit se proti dalším potenciálním hrozbám, kritizuje Davis. Dodává, že v pojetí obhájců pokračujícího amerického vojenského angažmá na Blízkém východě by ovšem stažení vojsk bylo výzvou k útoku na Spojené státy.

Republikán Mac Thornberry například nedávno prohlásil, že stažení vojsk ze Sýrie a Afghánistánu je apelem k oživení Islámského státu a dalších teroristických organizací, zatímco senátor Lindsey Graham varoval, že takový krok by otevřel cestu k novému 11. září, poukazuje bývalý podplukovník. Konstatuje, že i letmý pohled na historii amerického angažmá na Blízkém východě odhalí iracionalitu takových obav.

Spojené státy poprvé vyslaly bojové jednotky na Blízký východ v červenci 1958 v době, kdy v Iráku vládla proamerická hášimovská dynastie a Írán ovládal Washingtonem dosazený Šáh Pahlaví, zatímco Egypt a Sýrie patřily k hlavním americkým nepřátelům, připomíná Davis. Doplňuje, že irácký král Fajsal II., korunní princ i premiér byli zavražděni při násilném puči, a tak americký prezident Eisenhower vyslal do Libanonu zhruba 1.500 vojáků v rámci demonstrace síly, jelikož se obával dominového efektu a pád další spřátelených režimů v regionu a jeho přechodu pod sovětský orbit.

Již v říjnu však Eisenhower dospěl k názoru, že nebezpečí pominulo a americké vojáky stáhnul, uvádí Davis. Podotýká, že následně do Libanonu vyslal osm stovek příslušníků námořní pěchoty prezident Ronald Reagan v srpnu 1982, přičemž šlo o součást mezinárodních mírových sborů, které měly pomoci ukončit tamní občanskou válku.

Vojenský úkol této mise nebyl zřejmý a postupně se proměňoval, ale v říjnu 1983 zaútočili na kasárna amerických námořníků teroristé z Hizballáhu a 241 jich zabili, konstatuje Davis. Dodává, že Reagana sice útok pobouřil, ale nedomníval se, že je v americkém zájmu snažit se potrestat pachatele, a tím nevyhnutelně zasáhnout USA do libanonské občanské války, a proto v únoru 1984 nařídil stažení vojsk.

"Mnozí Reagana kritizovali za jeho odmítnutí jít po Hizballáhu, ale vývoj potvrdil, že jeho kroky byly správné - žádní další američtí vojáci nepřišli o život a Spojené státy nezabředly v občanské válce," deklaruje Davis. Zdůrazňuje, že s výjimkou dvou uvedených případů se až do roku 1990 na Blízkém východě nenacházely žádné americké bojové jednotky, z čehož vyvozuje tři důležitý závěry ve vztahu k regionu: Blízký východ se zmítal v chaosu před příchodem amerických vojáků, jejich přítomnost na tom nic nezměnila a tamní chaos trvá i za stálé přítomnosti amerických vojsk v Iráku a Afghánistánu.

Až odejdeme, nic se nezmění

Poučka je tedy podle vysloužilého podplukovníka zřejmá. "Blízký východ je násilné a chaotické místo, a to bez ohledu na přítomnost amerických vojáků, a podstata regionu se nezmění, až odejdeme," konstatuje Davis. Tvrdí, že bezpečnost Spojených států mezitím zajišťuje pouze odstrašující efekt jejich konvenčních i jaderných sil, zatímco pokračující nasazení desítek tisíc vojáků a pomocného personálu v rámci okupace zahraničních území bez jasných cílů není pouze zbytečné, ale zároveň oslabuje možnost obrany amerického území před potenciálními existenčními hrozbami, které se mohou objevit.

"Bojoval jsem ve velkých bitvách tank proti tanku, tradičních protipovstaleckých operacích i v rámci zahraničních vojenských výcvikových misí," pokračuje Davis. Dodává, že má zkušenost také se službou na Korejském poloostrově v 90. letech, s ochranou hranice mezi Východem a Západem v Německu během studené války a velením obrněnému mechanizovanému praporu. Na základě toho soudí, že v důsledku dlouhodobého zanedbávání výcviku zaměřeného na velké bojové operace po 11. září 2001 se nepochybně zhoršila připravenost americké armády vést velké konvenční války.

Bylo by tragické, pokud by americká armáda musela nečekaně bojovat ve velkém regionálním střetu a utrpěla značné ztráty, protože po roce 2001 přecenila své možnosti a přespříliš se angažuje v malých bojových operacích po světě, které přímo nesouvisejí s bezpečností USA, varuje Davis. Zdůrazňuje, že bezpečnost Spojených států nezajišťují neustálé zahraniční bojové mise, ale masivní armáda schopná reagovat na jakoukoliv hrozbu, přičemž stávající zahraniční vojenské angažmá snižuje americkou schopnost vést potenciálně existenční boj.

Z tohoto důvodu nabádá Davis ke stažení amerických jednotek ze Sýrie, Iráku i Afghánistánu, protože, jak tvrdí, oddalování tohoto kroku pouze zbytečně oslabuje skutečnou bezpečnost Spojených států.

Související

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu

Ve čtvrtek provedl Izrael letecké útoky na syrské přístavní město Latakia, jak informovala syrská státní média. Výsledkem těchto útoků bylo několik požárů, přičemž podle Syrského pozorovacího centra pro lidská práva (SOHR) byly útoky zaměřeny na sklady zbraní v Latakii. 

Více souvisejících

Sýrie USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY) Irák Afghanistán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 6 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 7 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 7 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy