Saúdská Arábie vyvíjí balistické rakety? Program může eskalovat napětí v regionu

Satelitní snímky zachytily vojenskou základnu v Saúdské Arábii, která podle odborníků pravděpodobně slouží k vývoji a testování balistických raket. Za podobný program přitom ropné království dlouhodobě kritizuje svého úhlavního rivala Irán. Situace na Blízkém východě by se tak mohla stát ještě napjatější.

Na snímcích, které byly pořízeny minulý rok v listopadu, rozpoznali experti pravděpodobnou základnu na vývoj a testování balistických raket. Pokud se podezření potvrdí, mohlo by dojít k dalšímu zhoršení vztahů mezi Saúdskou Arábií a Spojenými státy a další destabilizaci bezpečnostní situace na Blízkém východě.

Základna se nachází zhruba 230 kilometrů západním směrem od hlavního města Rijádu. Bezpečnostní analytici poprvé zaznamenali vojenský objekt v roce 2013, nové snímky, které jako první odhalil deník Washington Post, však ukazují na zvýšenou aktivitu.

„Trochu se obávám, že podceňujeme ambice Saúdů,“ komentoval jejich zveřejnění pro agenturu Associate Press Jeffrey Lewis, odborník na rakety z Middleburského institutu mezinárodních studií. Ten zároveň upozorňuje, že vývoj balistických raket, který je extrémně nákladný, většinou provází snaha získat jaderné zbraně.

Saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán přitom již dříve oznámil, že bude království o jejich vývoj usilovat, pokud bude cítit ohrožení ze strany Teheránu. „Saúdská Arábie nechce získat jaderné bomby, ale pokud je získá Irán, budeme bezpochyby tohoto příkladu následovat,“ řekl v rozhovoru pro CBS v březnu minulého roku.

Irán je v Rijádu vnímán jako úhlavní nepřítel. Podle odborníků se Teherán spoléhá na vývoj raket především proto, že má zastaralé letectvo. Saúdská Arábie má naopak moderní technologie nakoupené od Spojených států. V současné době vlastní královské letectvo stroje F-15, Typhoon a Tornado americké provenience. Je proto otázkou, proč usiluje o zisk balistických raket.

Michael Elleman z Mezinárodního institutu strategických studií možnou motivaci Rijádu pro Associated Press vysvětlil. V současnosti jsou totiž Saúdové do velké míry závislí na logistické pomoci Spojených států. „Dnes se velmi spoléhají na americkou podporu. Neexistují přitom žádné záruky, že by americké jednotky podpořily případný saúdský útok na Irán.“ Balistické rakety vlastní výroby by tedy Rijádu poskytly větší nezávislost.

Podle americké společnosti STRATFOR, která se zabývá bezpečností, však takový postup může ohrozit snahu limitovat iránský raketový program. „Pokud by se Saúdská Arábie posunula do testovací fáze, byly by Spojené státy tlačeny k přijetí podobných sankcí, jako vůči Iránu.“

S tím souhlasí i Michael Elleman. „Pokud Saúdové vyvinou rakety středního doletu schopné nést jaderné hranice, bude pravděpodobně odpověď USA důrazná, přestože ne veřejná,“ vysvětlil pro AP News. Již dnes je přitom chování ropného království v americkém Kongresu vnímáno se značnou nevolí, především v souvislosti s vraždou novináře Chásukdžího a válkou v Jemenu. „Kongres by mohl jednat ostřeji, protože by jednání vnímal jako ohrožení regionální stability a zájmů Spojených států,“ dodal.

Související

Více souvisejících

Saúdská Arábie zbraně Jaderné zbraně Rakety Washington, D.C., USA Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy