Satelitní snímky zachytily vojenskou základnu v Saúdské Arábii, která podle odborníků pravděpodobně slouží k vývoji a testování balistických raket. Za podobný program přitom ropné království dlouhodobě kritizuje svého úhlavního rivala Irán. Situace na Blízkém východě by se tak mohla stát ještě napjatější.
Na snímcích, které byly pořízeny minulý rok v listopadu, rozpoznali experti pravděpodobnou základnu na vývoj a testování balistických raket. Pokud se podezření potvrdí, mohlo by dojít k dalšímu zhoršení vztahů mezi Saúdskou Arábií a Spojenými státy a další destabilizaci bezpečnostní situace na Blízkém východě.
Základna se nachází zhruba 230 kilometrů západním směrem od hlavního města Rijádu. Bezpečnostní analytici poprvé zaznamenali vojenský objekt v roce 2013, nové snímky, které jako první odhalil deník Washington Post, však ukazují na zvýšenou aktivitu.
„Trochu se obávám, že podceňujeme ambice Saúdů,“ komentoval jejich zveřejnění pro agenturu Associate Press Jeffrey Lewis, odborník na rakety z Middleburského institutu mezinárodních studií. Ten zároveň upozorňuje, že vývoj balistických raket, který je extrémně nákladný, většinou provází snaha získat jaderné zbraně.
Saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán přitom již dříve oznámil, že bude království o jejich vývoj usilovat, pokud bude cítit ohrožení ze strany Teheránu. „Saúdská Arábie nechce získat jaderné bomby, ale pokud je získá Irán, budeme bezpochyby tohoto příkladu následovat,“ řekl v rozhovoru pro CBS v březnu minulého roku.
Irán je v Rijádu vnímán jako úhlavní nepřítel. Podle odborníků se Teherán spoléhá na vývoj raket především proto, že má zastaralé letectvo. Saúdská Arábie má naopak moderní technologie nakoupené od Spojených států. V současné době vlastní královské letectvo stroje F-15, Typhoon a Tornado americké provenience. Je proto otázkou, proč usiluje o zisk balistických raket.
Michael Elleman z Mezinárodního institutu strategických studií možnou motivaci Rijádu pro Associated Press vysvětlil. V současnosti jsou totiž Saúdové do velké míry závislí na logistické pomoci Spojených států. „Dnes se velmi spoléhají na americkou podporu. Neexistují přitom žádné záruky, že by americké jednotky podpořily případný saúdský útok na Irán.“ Balistické rakety vlastní výroby by tedy Rijádu poskytly větší nezávislost.
Podle americké společnosti STRATFOR, která se zabývá bezpečností, však takový postup může ohrozit snahu limitovat iránský raketový program. „Pokud by se Saúdská Arábie posunula do testovací fáze, byly by Spojené státy tlačeny k přijetí podobných sankcí, jako vůči Iránu.“
S tím souhlasí i Michael Elleman. „Pokud Saúdové vyvinou rakety středního doletu schopné nést jaderné hranice, bude pravděpodobně odpověď USA důrazná, přestože ne veřejná,“ vysvětlil pro AP News. Již dnes je přitom chování ropného království v americkém Kongresu vnímáno se značnou nevolí, především v souvislosti s vraždou novináře Chásukdžího a válkou v Jemenu. „Kongres by mohl jednat ostřeji, protože by jednání vnímal jako ohrožení regionální stability a zájmů Spojených států,“ dodal.
Související
Megalomanští Saúdové na stavbách nešetří. Vzniká město v jediné budově i lyžařské středisko
Američané se na Blízkém východě připravují na nejhorší. Klíčový faktor Izrael mění vše
Saúdská Arábie , zbraně , Jaderné zbraně , Rakety , Washington, D.C., USA , Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák