Rána pro Saúdskou Arábii. EU jí chce přidat na list států podezřelých z financování terorismu

Saúdská Arábie byla přidána na list zemí, které představují hrozbu pro EU kvůli svým nedostatečným kontrolám ohledně praní špinavých peněz či přímo kvůli financování terorismu. Pro agenturu Reuters to uvedly dva nezávislé zdroje. Krok přichází v době, kdy je Saúdská Arábie pod mezinárodním tlakem kvůli vraždě saúdského novináře a kritika režimu Džamála Chásudžíkiho. Obvinění, že je ve spojení s islamistickým terorismem, se u Saúdské Arábie objevuje poměrně pravidelně.

List je sestavován na základě kritérií Finančního akčního výboru (Financial Action Task Force - FATF), světově uznávané, přední organizace bojující z popudy nejbohatších států G7 proti praní peněz a financování terorismu. Nyní sestává z 16 zemí, mezi které patří např. Írán, Irák, Jemen, Afghánistán, Sýrie či Severní Korea.

Na základě nových kritérií rozvinutých Evropských komisí v roce 2017 byla přidána i Saúdská Arábie. Zatím se jedná o důvěrnou zprávu, kterou Reuters měly potvrdit zdroje z EU i Saúdské Arábie. Rozhodnutí musí být potvrzeno 28 členskými státy EU než bude formálně adoptováno příští týden.

Saúdská Arábie se k zprávě doposud nevyjádřila, představuje to pro ni však velkou ránu. Ropné království nyní čelí mezinárodnímu tlaku kvůli vraždě saúdského novináře Džamála List je sestavován na základě kritérií Finančního akčního výboru (Financial Action Task Force - FATF), světově uznává a přední organizace bojující z popudy nejbohatších států G7 proti praní peněz a financování terorismu. Nyní sestává z 16 zemí, mezi které patří Írán, Irák, Jemen, Afghánistán, Sýrie či Severní Korea.

Na základě nových kritérií rozvinutých Evropských komisí byla přidána i Saúdská Arábie. Zatím se jedná o důvěrnou zprávu, kterou Reuters měly potvrdit zdroje z EU i Saúdské Arábie. Rozhodnutí musí být potvrzeno 28 členskými státy EU než bude formálně adoptováno příští týden.

Saúdská Arábie se k zprávě doposud nevyjádřila, představuje to pro ni však velkou ránu. Ropné království nyní čelí mezinárodnímu tlaku kvůli vraždě saúdského novináře Džamála Chášukdžího spáchaného v říjnu v Istanbulu na saúdské ambasádě. Turečtí vyšetřovatelé naznačují, že příkaz k vraždě přišel z nejvyšších míst. Saúdská Arábie je zároveň vystavována značné kritice za její válku v Jemenu, považovanou za humanitární katastrofu.

Saúdská Arábie a financování terorismu

Nařčení z financování terorismu se u Saúdské Arábie objevuje poměrně pravidelně. Kritici jí vyčítají, že z výnosů obchodů z ropou financuje konzervativní mešity po celém světě, včetně Evropy. Tyto mešity jsou považovány za centra radikalismu a extremismu.

Za hlavní důkaz tohoto napojení Saúdské Arábie na džihádistický terorismus je považována skutečnost, že vedení Al-Káidy včetně jejího bývalého vůdce Usámy bin Ládina, bylo saúdského původu. Rodiny pozůstalých a zraněných osob z útoků 11. září 2001, žalují ropné království z toho, že o vědělo o převádění peněz ze saúdských charit do fondů Al-Káidy.

Agentura AP v srpnu 2018 přinesla zprávu, že Saúdská Arábie poskytuje finanční prostředky bojovníkům Al-Káidy za pomoc proti šiítským milicím v Jemenu. Saúdská Arábie to popřela, stejně jako obvinění, že věděla o útocích 11. září.

Saúdský korunní princ a ministr obrany, považovaný za faktického vládce Saúdské Arábie, Muhammad bin Salmán (MBS) se pokouší tento negativní dojem mezinárodní komunity napravit. Slíbil omezení financování fundamentalistických kazatelů a dobrovolně se vzdal práva na pronájem Velké mešity v Bruselu, považované za líheň extremistů.

MBS se též pokouší tvářit jako velký odpůrce terorismu. Za jeho hlavního sponzora označuje Írán. V roce 2017 se též pokusil o mezinárodní blokádu Kataru, provozující vůči němu kritickou televizi Al-Džazíra, s tím, že Katar financuje teroristické skupiny, jmenovitě pak Muslimské bratrstvo.

Začlenění Saúdské Arábie na list zemí financujících terorismus však dokládá, že Evropa jeho protiteroristické stylizaci příliš nedůvěřuje. V případě USA je to však jinak. Ačkoliv americký prezident Donald Trump, který se taktéž stylizuje do role hlavního odpůrce terorismu, mu stále důvěřuje i navzdory zjištěním v kauze Chášukdží a vzrůstajícímu odporu vůči Sáudské Arábii uvnitř jeho Republikánské strany. Jako MBS, i Trump je přesvědčen, že hlavním sponzorem terorismu je Írán.

Související

Více souvisejících

Saúdská Arábie Terorismus EU (Evropská unie) Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) Al-Káida

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy