Europoslanci opět žádají zastavení rozhovorů o vstupu Turecka do EU

Evropský parlament (EP) dnes znovu doporučil Evropské komisi (EK) a Radě Evropské unie pozastavit rozhovory o přijetí Turecka do EU. Europoslanci poměrem 370 hlasů ku 109 (143 členů EP se zdrželo) podpořili zprávu svého Výboru pro zahraniční věci, jehož členové mimo jiné vyjadřují znepokojení nad represemi po neúspěšném pokusu o převrat v roce 2016 či nad kroky omezujícími svobodu projevu a médií.

Evropský parlament vyzýval k pozastavení přístupových rozhovorů už v červenci 2017, a to pro případ, že by v Turecku pokračovalo uplatňování balíčku ústavních reforem. Nyní své doporučení opakuje bez dalších podmínek a poukazuje při tom na údajný dlouhodobý úpadek demokracie v zemi. Jakýkoli politický kontakt mezi Tureckem a EU musí podle europoslanců být založen na "stanoveních o podmíněnosti týkajících se dodržování zásad demokracie, právního státu a základních práv".

Výbor EP pro zahraniční věci poukazuje zejména na tvrdou reakci tureckých úřadů a justice po zmařeném pokusu o puč z léta 2016. "Evropský parlament je hluboce znepokojen tím, že po tvrdém potlačení puče bylo do vazby vzato více než 150.000 osob, 78.000 lidí bylo zatčeno na základě obvinění z terorismu a více než 50.000 osob zůstává ve vězení, ve většině případů bez přesvědčivých důkazů," zní jedna z pasáží dnes přijaté rezoluce.

Výjimečný stav zavedený po událostech z července 2016 byl celkem sedmkrát prodloužen. Europoslanci mají za to, že dlouhé působení mimořádných opatření způsobilo v Turecku erozi právního státu a lidských práv. Ankaru také obviňují z pronásledování, unášení a tajného sledování tureckých občanů žijících v zahraničí. Znepokojení u nich vzbuzuje také omezování svobody projevu, médií a svobodného přístupu k informacím.

Ankara stanovisko europoslanců kritizovala už po schválení zprávy ve výboru pro zahraniční věci na konci února. Výzvu k pozastavení přístupových rozhovorů tehdy mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Hami Aksoy označil za nepřípustnou. "Očekáváme, že budou provedeny potřebné opravy a konečná zpráva bude realističtější, nestranná a povzbudivější. Jen takovou zprávu vezme naše země v potaz," dodal.

Vstupní rozhovory s Tureckem vede EU již od roku 2005. Jednání ale postupovala pomalu a nyní několik let stagnují. Jejich oživení měla přinést pomoc Turecka při zvládnutí vlny válečných uprchlíků ze Sýrie.

Ačkoli takovýto kurz odmítá, usnesení EP připomíná, že "Turecko hraje při reakci na migrační krizi, kterou způsobila válka v Sýrii, důležitou úlohu". Dialog a spolupráce s Tureckem v otázkách zahraniční politiky a bezpečnosti jsou podle EP stále důležité. Turci prý prokázali velkou pohostinnost, když poskytli přístřeší 3,5 milionu syrských uprchlíků. EP na Ankaru naléhá, aby i nadále ctila mezinárodní právo a nevracela žadatele o azyl do nebezpečných zón.

Související

Více souvisejících

evropský parlament evropská komise EU rada evropské unie Turecko vojenský převrat v Turecku (15. července 2016)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 51 minutami

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku v Poltavské oblasti

V noci na dnešek byla ropná rafinerie ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti na střední Ukrajině zasažena ruským dronovým útokem. Uvedl to šéf oblastní správy Dmytro Lunin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy