Islámský stát byl poražen, rány nezmizely. Jezídka podala otřesné svědectví

V roce 2014, pár měsíců předtím, než vojska teroristické organizace Islámský stát (IS) napadla irácké město Sindžár, zabili islámští extremisté mladého pohraničníka jménem Ismail ve městě Kočo, odkud pochází jezídská lidskoprávní aktivistka Nadja Muradová. Tato nositelka Nobelovy ceny za mír v komentáři pro server Washington Post vzpomíná, že poté, co se jí podařilo uprchnout z otroctví IS, uvědomila si, že Ismailova smrt byla předzvěstí dalšího vývoje.

Přeživší musejí být slyšet

Iráčané - nejen Jezídové, ale také Kurdové a Arabové, sunnité i ši'íté - znali IS dříve, než začal používat toto označení, konstatuje Muradová. Šlo podle ní o ideologii a dědictví války, jen nedokázali dát dohromady jednotlivé střípky.

"Ve své době byla Ismailova smrt považována jednoduše za tragédii. Nyní, jako přeživší, tyto signály chápeme lépe," pokračuje nositelka Nobelovy ceny. Připomíná, že minulý měsíc Bílý dům oznámil, že chalífát IS v Sýrii byl zlikvidován, ale Jezídové i další přeživší vědí, že byť byla organizace oslabena, rány, které po sobě zanechala, nezmizely.

Dokud nebudou ti, kteří přežili násilnosti IS, slyšet, nedostane se jim podpory a nestanou se součástí procesu usmíření, Irák a Sýrie se nikdy neuzdraví, domnívá se aktivistka. Apeluje, aby se pozornost soustředila na jezídské přeživší, vůči nimž IS postupoval s největší brutalitou.

Na 80 % Jezídů dodnes zůstává v uprchlických táborech na severu Iráku, kritizuje Muradová. Poukazuje, že tisíce z nich odešly do Evropy a další je budou následovat a podle některých odhadů Irák brzy přijde, podobně jako Turecko, o živoucí jezídskou populaci.

Aktivistka není tak pesimistická a věří, že Jezídové se jednoho dne vrátí do Sindžáru, kde jich kdysi žilo na 600 tisíc. Tento návrat považuje za klíčovou věc pro usmíření, ale soudí, že v daném procesu musí hrát roli irácké i mezinárodní úřady.

Sindžár totiž stále není bezpečný a ovládají ho milice bez centrální kontroly, vysvětluje laureátka Nobelovy ceny. Podotýká, že v oblasti jsou jen omezené zdroje potravin a pitné vody, ve městech, kde nadále stojí školy, chybějí učitelé, zatímco v bojích zničené nemocnice zatím nikdo nerekonstruoval.

Irácká vláda by měla podle aktivistky pracovat na zlepšení služeb v Sindžáru, aby se Jezídové mohli vrátit do svých domovů a zahájit proces usmíření. "Úřady by měly pracovat na tom, aby obnovily naší důvěru a naverbovaly místní do regionálních bezpečnostních složek," píše Muradová. Domnívá se, že ve chvíli, kdy bude oblast bezpečná a irácká vláda zahájí vydávání patřičných povolení, například v rámci Sindžárského akčního fondu na obnovu města, může začít rekonstrukce nemocnic a infrastruktury, která pomůže obnovit to, co bylo zničeno.

Znásilňování a genocida nejsou terorismus

Takový proces ovšem vyžaduje politické závazky, deklaruje nositelka Nobelovy ceny. Zdůrazňuje, že všichni přeživší, Jezídy nevyjímaje, musí být součástí diskuzí a vyjednávání, přičemž Jezídové požadují reparace za půdu, dobytek a majetek zničený IS a tyto nároky musejí být posouzeny na nejvyšších místech.  

"Irák musí také soudit bojovníky IS za sexuální násilí a další zločiny spáchané během genocidy, nejen za vágní obvinění z terorismu," pokračuje Muradová. Deklaruje, že bez uznání, že znásilňování bylo součástí zotročení, se Jezídové a další přeživší sotva mohou posunout dále, přičemž jako model spravedlnosti by mohly posloužit tribunály ustanovené kdysi pro Jugoslávii a Rwandu.

V neposlední řadě, irácká vláda a mezinárodní aktéři musejí pomoci při získávání důkazů o genocidě Jezídů i dalších útocích IS, ať už v podobě masových hrobů, dokumentů či výpovědí svědků, nabádá aktivistka. Ujišťuje, že Jezídové jsou připravení čelit svým trýznitelům před místními i mezinárodními soudy a být členy příslušných orgánů.

"Naše příběhy a hrdinství nesmějí být promrhány," uvádí laureátka Nobelovy ceny. Zmiňuje, že její příbuzný nedávno navštívil v syrské nemocnici vdovu po zabitém Ismailovi, přičemž šlo o prvního obyvatele města Kočo, který ji viděl od chvíle, kdy ji spolu s malým synem v roce 2014 spolu s tisíci dalších Jezídek a jezídksých dětí zajali džihádisté.

V zajetí v strávila žena téměř pět let a snažila se svým věznitelům plně vycházet vstříc, aby zachránila svého syna, nastiňuje Muradová. Dodává, že letos věznitelé ženy zahynuli při americkém náletu, Jezídce se podařilo utéct i s dítětem, avšak zhruba 100 metrů od frontové linie byla dvojice zasažena granátem. Syn nepřežil.

Vdova se nyní chce vrátit do města, kam patří, a její přání začít po smrti manžela i syna nový život označuje aktivistka za signál toho, co je třeba udělat pro trvalý mír a usmíření. "Je čas, aby to mezinárodní společenství postřehlo a nabídlo svou pomoc," apeluje Muradová.   

Související

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Jezídové Irák Sýrie

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 49 minutami

před 2 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 5 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně

Do Štědrého dne zbývají pouhé dva dny, ovšem i v úterý 24. prosince se obchody ještě na pár hodin otevřou. Každopádně předvánoční nákupní horečka vrcholí. Po Vánocích totiž znovu nakoupíte až v pátek 27. prosince.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy