Válka, o které se nemluví: Tisíce mrtvých, mučení, podezření z válečných zločinů

Jedna z nejbrutálnějších, ale také nejméně známých bitev s militanty napojenými na teroristickou organizaci Islámský stát probíhá již osm let na Sinajském poloostrově, poukazuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v něm nastiňuje, že v pouštních oblastech se egyptské armádě a policii stále nedaří vymýtit povstalectví, které pramení z deprivace a dalších místních problémů.

Šovinistická propaganda

Taktika egyptských bezpečnostních sil, která zahrnuje masové zátahy, bombardování a ostřelování v civilních oblastech, vyhnala z domovů desítky tisíc lidí a vyžádala si tisíce životů, uvádí renomovaný server. Dodává, že tisíce dalších osob byly zatčeny a vystaveny mučení.

"Válka získala mezinárodní rozměr: Má se za to, že Izrael provedl bezpočet vlastních náletů na egyptské území," pokračuje editorial. Za důvod, proč se o problému mluví relativně málo, označuje cílené úsilí egyptské autoritářské vlády zamezit veškerému nezávislému zpravodajství z oblasti.

Na Sinaji nemohou působit žádní egyptští ani zahraniční novináři, což platí i pro humanitární organizace jako Egyptský červený půlměsíc a Mezinárodní červený kříž, konstatuje washingtonský deník. Doplňuje, že zprávy o průběhu bojů v egyptskou vládou kontrolovaným tisku přinášejí téměř výhradně šovinistickou propagandu.

Zpráva lidskoprávní organizace Human Rights Watch - pečlivě sestavená na základě rozhovorů s desítkami obyvatel Sinaje a bývalých armádních příslušníků, kteří v oblasti sloužili, i dalších zdrojů - vnáší na konflikt nové světlo a přináší svědectví o masivním porušování lidských práv režimem prezidenta Abdala Fattáha Sísího, poukazuje americký server.

"Egyptská armáda a policie provádějí systematické a silně svévolné zatýkání, včetně dětí, únosy, mučení a mimosoudní popravy, kolektivní tresty a nucené vystěhovávání," cituje editorial z uvedené zprávy. Ta podle něj nabízí důkazy o tom, že egyptská armáda se uchyluje k nezákonným vzdušným i pozemním úderům, které si žádají velký počet civilních obětí, dětské nevyjímaje, a zakládá ozbrojené lokální milice, které nastolují vlastní vládu teroru.

Spálená země        

Taktika spálené země dle očekávání pouze přispívá k znepřátelení části půlmilionové populace na Sinaji, deklaruje Washington Post. Připomíná, že po šesti letech konfliktu povstalci zorganizovali nejhorší teroristický útok v egyptské historii, když v listopadu 2017 zabili v mešitě na severu poloostrova 311 lidí.

Egyptský režim odpověděl zintenzivněním represí a v následujících letech nechal zatknout na 5 tisíc osob, uvádí vlivný deník. Dodává, že jen málo z nich bylo formálně obviněno z nějakého zločinu, jak egyptské právo vyžaduje.  

Zpráva Human Rights Watch vyvolala očerňovací kampaň Sísího režimu proti organizaci a jednomu z jejích egyptských expertů, Amru Magdímu, konstatuje prestižní server. Podotýká, že jistý provládní komentátor jej nazval "teroristou", který bude dopraven zpět do Egypta a popraven.

"Taková extrémní rétorika jen podtrhuje míru, s jakou Sísího režim svou represí převyšuje předchozí egyptské diktatury," nebere si servítky Washington Post. Připomíná, že Human Rights Watch proto navrhuje Spojeným státům a dalším zemím, které Egyptu poskytují vojenskou pomoc a prodávají zbraně, aby svou podporu pozastavily do doby, než Sísího režim zlepší dodržování lidských práv a umožní nezávislé vyšetřování možných válečných zločinů na Sinaji.  

Pokud Sísího režim odmítá hnát k zodpovědnosti americká administrativa Donalda Trumpa, musí tak podle washingtonského deníku učinit americký Kongres. Jeden z jeho podvýborů ostatně minulý měsíc navrhl, aby uvolnění 260 milionů z celkového objemu vojenské pomoci Egyptu v roční hodnotě 1,3 miliardy dolarů bylo podmíněno zlepšením stavu lidských práv a demokracie v zemi.

Trumpova administrativa se ovšem v minulosti bránila takovým podmínkám s odkazem na dodatek o národně bezpečnostních zájmech, připomíná editorial. Dodává, že Kongres tedy musí tuto skulinu utěsnit, pokud chce skutečně prosazovat svůj vliv.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt Islámský stát (IS) Abd Fattáh Sísí armáda Egypt lidská práva válečné zločiny

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy