Evropané podle Íránu nenabídli dost, aby dodržel jadernou dohodu

Evropské země zatím neučinily Teheránu takovou nabídku, aby ho přiměly i nadále plnit podmínky mezinárodní dohody o jaderném programu z roku 2015. Po dnešním jednání ve Vídni to řekl náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Arákčí. Dohodu loni vypověděly Spojené státy, které pak vůči Íránu zavedly sankce. Zbylí signatáři se zatím neúspěšně snaží Írán přesvědčit, aby i přesto dohodu dál ctil a přestal s obohacováním uranu na vyšší než povolenou hranici.

Ačkoli Spojené státy od dohody odstoupily, snaží se zbylé země, které stály u jejího zrodu, tedy Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína, Teherán přesvědčit, že její plnění pro něj může být nadále výhodné. Dnešní setkání ve Vídni bylo nejspíš posledním pokusem, jak změnit názor íránského vedení, které 17. června oznámilo, že zhruba za deset dní překročí limit obohaceného uranu stanoveného dohodou, a přestane tak plnit jednu z důležitých podmínek ujednání.

Podle Arákčího byla dnešní schůzka "krokem vpřed" a šlo podle něj o pokrok ve srovnání s předchozími jednáními. "Ale stále to není dost, a stále nejsou splněna očekávání, která Írán má," řekl podle agentury AP druhý muž íránské diplomacie.

Evropské země Íránu navrhly způsob, jak pomoci íránskému hospodářství, které poškodily opětovně zavedené americké sankce, a přitom tyto sankce neporušit. Chtějí to učinit pomocí takzvaného mechanismu INSTEX, který umožní výměnný obchod bez vzájemných finančních transakcí, na něž se americké sankce vztahují. Arákčí dnes uznal, že nástroj INSTEX už je nyní "provozuschopný". Aby však z něj měli Íránci skutečný užitek, musely by evropské země takto nakupovat i ropu, řekl ve Vídni vyjednavač.

Jaderná dohoda s Íránem teď visí na vlásku, protože země v květnu oznámila, že postupně přestane plnit její jednotlivé body, pokud zbylí signatáři nepřijdou s přesvědčivou nabídkou, jak ochránit íránskou ekonomiku před sankcemi. Dvě klíčová ujednání se týkají obohaceného uranu - ten smí být obohacen maximálně na 3,67 procenta a Írán ho smí mít nanejvýš 300 kilogramů. Zásoby má podle svých předchozích vyjádření zřejmě už větší a limit obohacování překročí 7. července. Tehdy vyprší lhůta, kterou Írán signatářům dal na vyjednání lepších podmínek dohody.

Úroveň obohacování uranu dohoda Íránu snížila, aby se vyloučila možnost, že bude mít země uran obohacený na úroveň potřebnou pro výrobu zbraní, což je přes 90 procent. Americký prezident Donald Trump ale dohodu uzavřenou svým předchůdcem označil za nedostatečnou.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké) jaderná dohoda s Íránem evropa

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy