Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné raketový útoky na americké vojenské základny v Iráku cílil na objekty využívané Íránem podporovanými milicemi. Situaci rozebrala v komentáři pro server National Interest bezpečnostní analytička Maya Carlinová působící v think tanku Center for Security Policy.

Útoky na Američany se stupňují

Během první vojenské akce, kterou podnikl americký prezident Joe Biden, vypálily dva letouny F-15E sedm střel na příhraniční stanoviště a zničila budovy užívané prominentními, Íránem podporovanými ši'ítskými milicemi Kata'ib Hizballáh a Kata'ib Sajjíd Šuhadá, nastiňuje analytička. Odkazuje na prohlášení mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho, že rozhodnutí udeřit bylo učiněno v reakci na nedávné útoky na americké a koaliční síly v Iráku.

Uvedené milice působící také v Iráku jsou podle autorky komentáře íránské nástroje, které v posledních letech konstantně útočí na americké vojáky a vojenská a diplomatická sídla v bagdádské "zelené zóně", přičemž své útoky podstatně vystupňovaly po atentátu na velitele íránských revolučních gard, generála Kásima Sulejmáního v lednu 2020.

Jen v letošním únoru došlo v Iráku ke třem útokům na Američany, které lze přičíst zmíněným proíránským silám, poukazuje Carlinová. Doplňuje, že 16. února zabila raketa vypálená nedaleko Arbílu jednoho civilního amerického pracovníka a zranila pět dalších a jen o týden později přistály tři rakety nedaleko americké ambasády v Bagdádu, kterou lehce poškodily.

"Ačkoliv Bidenovo rozhodnutí zaútočit na íránské spojence v Sýrii bylo kritizováno některými demokratickými i republikánskými zákonodárci, prezident stojí pevně na své pozici, že nálety byly v souladu s americkým právem na sebeobranu," pokračuje analytička. Dodává, že šéf Bílého domu následně varoval Teherán, aby postupoval opatrně, a tamnímu režimu vzkázal, že nemůže jednat "beztrestně".

Carlinová ze syrské operace vyvozuje, že Biden je ochoten použít sílu při obraně amerických životů. Operaci přesto hodnotí jako jistou anomálii vzhledem k tomu, co víme o přístupu nového prezidenta vůči Íránu.

Končí smířlivý přístup?

Pro Bidena zůstává prioritou obnovení smlouvy o íránském jaderném programu z roku 2015, míní analytička. Konstatuje, že Teherán si je toho vědom a téma využívá jako páku na novou americkou administrativu.

Írán od počátku Bidenova prezidentství hrozí, že zastaví inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energii, produkuje nebezpečné množství uranových kovů, které lze vojensky využít, a zadržel jihokorejský tanker ve snaze přimět Soul k uvolnění miliard dolarů na zmrazených íránských zahraničních kontech, shrnuje autorka komentáře. Dodává, že krom těchto provokací zaúkoloval Teherán své spojence v regionu, aby prováděli útoky směřující proti americkým zájmům v Iráku, Jemenu a Sýrii.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Až do syrské operace z 26. února držela Bidenova administrativa vůči Íránu smířlivý přístup," pokračuje Carlinová. Připomíná, že tři dny před náletem například jihokorejské ministerstvo zahraničí oznámilo, že dosáhlo dohody s Washingtonem na uvolnění miliard dolarů na íránských zmražených účtech, navíc Bidenova administrativa odstranila húsijské povstalecké skupiny v Jemenu ze seznamu zahraničních teroristických skupin, přestože jen dva dny poté musela tyto proíránské síly opět varovat, aby zastavily pokračující teroristické akce proti civilistům.

Bidenovo rozhodnutí zaútočit na íránské spojence v Sýrii považuje analytička za správné, jelikož tato odveta může změnit dojem Teheránu, že nová americká administrativa má vysokou míru tolerance vůči proíránským silám a jejich útokům na americké občany a zájmy. Carlinová nicméně očekává, že Írán bude v následující době prostřednictvím svým milicí v regionu dále testovat Bidenovu odhodlanost.

"Bidenova administrativa by měla minimalizovat další ústupky Íránu a spolupracovat s Izraelem a svými spojenci v Perském zálivu na koordinaci (postupu) a odstrašení jeho (íránských) regionálních ambicí," apeluje závěrem autorka komentáře.      

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké) Sýrie Irák Joe Biden

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 9 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy