Chameneí spílá Evropanům: Navzdory slibům se přiklonili k sankcím USA

Evropské státy pravděpodobně Íránu nepomohou zmírnit sankce Spojených států a Teherán by se měl v tomto ohledu vzdát naděje. Na setkání se znalci islámského práva to dnes řekl íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Írán by podle něj neměl Evropanům dál důvěřovat, protože nesplnili žádný závazek z dohody z roku 2015.

Spojené státy loni odstoupily od dohody omezující íránský jaderný program výměnou za uvolnění sankcí; smlouva podle Washingtonu nefungovala. Její evropští účastníci ale chtějí, aby se Írán jejími ustanoveními dále řídil, jejich snahy zatím úspěšné nebyly.

USA tak od loňska znovu zavádějí proti Íránu sankce, které zásadním způsobem dopadají na tamní hospodářství. Evropští signatáři, k nimž patří Francie, Británie a Německo, slíbili, že zavedou náhradní mechanismus, který pomůže nahradit výpadky příjmů z prodeje íránské ropy. Zatím ale nefunguje.

"Navzdory slibům se Evropané prakticky přiklonili k americkým sankcím, nic neudělali a není pravděpodobné, že pro islámskou republiku v budoucnu něco udělají. Takže bychom se měli v případě Evropanů vzdát vší naděje," prohlásil Chameneí.

Íránští představitelé, kteří s Evropou vyjednávají, podle něj konstatovali, že Evropa nedodržela žádný ze svých závazků z dohody. "To je nejpádnější důvod k tomu, proč bychom jim neměli důvěřovat v ničem. Evropané se vydávají za prostředníky a hodně mluví, ale jsou to prázdné řeči," řekl.

Írán letos kvůli americkým sankcím přestal plnit některé z bodů dohody a hodlá v tom pokračovat. Začal zvyšovat zásoby obohaceného uranu a chce obohacovat na hodnoty vyšší, než mu dokument povoluje. USA vyzývají k rozhovorům, z nichž vzejde kvalitnější dohoda. Írán ale svou účast podmiňuje předcházejím zrušením sankcí. To ale nyní odmítla například německá kancléřka Angela Merkelová.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán Alí Chameneí (íránský ajatolláh) sankce USA (Spojené státy americké) jaderná dohoda s Íránem EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy