Egyptská vláda zneužívá tajnou státní agenturu určenou pro boj s terorismem k zadržování pokojných demonstrantů, novinářů a kritiků vládní politiky. Na základě vykonstruovaných obvinění je pak zatýká bez řádného soudního procesu.
Ve dnes zveřejněné zprávě to napsala nevládní organizace pro lidská práva Amnesty International (AI). Egyptská vláda zatím na zprávu nereagovala, dlouhodobě však podobná obvinění odmítá.
Podle AI využívá režim autoritářského prezidenta Abdala Fattáha Sísího k umlčení opozice stále častěji takzvanou Nejvyšší prokuraturu pro státní bezpečnost (SSSP). Ta má být zodpovědná za vedení soudního řízení například ve věcech terorismu. Egyptské úřady však podle AI zneužívají nedávno přijatých protiteroristických zákonů a zatýkají osoby za účast na pokojných protestech, či kvůli "směšným" záminkám, jako například za mávání duhovou vlajkou na koncertě.
We call on #Egypt's @AlSisiOfficial to immediately and unconditionally release all the people detained for peacefully expressing their opinions or for defending human rights or carrying out journalistic work. Join us. https://t.co/2vTtIjgz1I
— Amnesty International (@amnesty) November 27, 2019
"SSSP dnes v Egyptě rozšířila definici terorismu tak, že zahrnuje pokojné protesty, příspěvky na sociálních sítích a legitimní politické aktivity," řekl agentuře AP Philip Luther, ředitel AI pro Blízký východ a severní Afriku.
Amnesty International při svém výzkumu zaznamenala případy novináře, jehož kvůli "vysílání falešných zpráv" úřady opakovaně krátkodobě zadržují už po tři roky, či případ právníka zabývajícího se lidskými právy, který byl zadržen za účast na protestu, na kterém ve skutečnosti nebyl. Několik křesťanů také bylo zatčeno za "pomoc teroristické skupině", což je častý výraz, kterým úřady odkazují na zakázané Muslimské bratrstvo. Podobných případů našla AI přes sto.
Prokuratura SSSP vznikla již v roce 1953. Funguje tajně a působí v ní pouze hrstka státních zástupců, kteří však mají rozšířené pravomoci a mohou rozhodovat i o zadržování lidí. Úzce spolupracuje se zvláštními policejními jednotkami z takzvané národní bezpečnostní agentury. Ta o podezřelých poskytuje SSSP tajné zprávy, které pak prokurátoři využívají jako důkazy. "Není zde žádný soudní dohled. Je to úplně uzavřený okruh. Pokud by se tyto případy dostaly před soud, byli by tito lidé hned osvobozeni," řekl autor zprávy Hussein Baoumi.
Egyptské bezpečnostní složky letos v září tvrdě zakročily proti protivládním protestům. SSSP podle Amnesty hrála zásadní roli při zadržení tisíců lidí, kteří nyní čelí obviněním souvisejícím s terorismem.
"Naším cílem je touto zprávou jasně říci, že když je někdo v Egyptě obviněn z terorismu, tak mezinárodní komunita nemůže tuto informaci nekriticky přijmout," poznamenal Baoumi. "Spíš je pravděpodobné, že byl takový člověk zatčen za to, že pokojně vyjadřoval svůj názor," dodal.
Úřady v úterý podle jednoho z opozičních právníků propustily 214 lidí zadržených v souvislosti se zářijovými protesty. Vyšetřování jejich případů však nadále pokračuje. Ve věznicích i tak zůstává na 1500 lidí zadržených při zásahu proti demonstrantům a disidentům.
V neděli egyptské úřady zakročily proti jednomu z posledních vůči vládě kritických médií Mada Masr. Policie v úterý rovněž zadržela dalších šest lidí včetně tří novinářů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v týž den Egypt vyzval, aby respektoval svobodu tisku a žurnalisty propustil.
Související
V egyptském hotelu se poprali zaměstnanci s turisty
Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze
Egypt , Abd Fattáh Sísí , amnesty international , lidská práva , novináři
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 1 hodinou
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák