Egyptská vláda zneužívá tajnou státní agenturu určenou pro boj s terorismem k zadržování pokojných demonstrantů, novinářů a kritiků vládní politiky. Na základě vykonstruovaných obvinění je pak zatýká bez řádného soudního procesu.
Ve dnes zveřejněné zprávě to napsala nevládní organizace pro lidská práva Amnesty International (AI). Egyptská vláda zatím na zprávu nereagovala, dlouhodobě však podobná obvinění odmítá.
Podle AI využívá režim autoritářského prezidenta Abdala Fattáha Sísího k umlčení opozice stále častěji takzvanou Nejvyšší prokuraturu pro státní bezpečnost (SSSP). Ta má být zodpovědná za vedení soudního řízení například ve věcech terorismu. Egyptské úřady však podle AI zneužívají nedávno přijatých protiteroristických zákonů a zatýkají osoby za účast na pokojných protestech, či kvůli "směšným" záminkám, jako například za mávání duhovou vlajkou na koncertě.
We call on #Egypt's @AlSisiOfficial to immediately and unconditionally release all the people detained for peacefully expressing their opinions or for defending human rights or carrying out journalistic work. Join us. https://t.co/2vTtIjgz1I
— Amnesty International (@amnesty) November 27, 2019
"SSSP dnes v Egyptě rozšířila definici terorismu tak, že zahrnuje pokojné protesty, příspěvky na sociálních sítích a legitimní politické aktivity," řekl agentuře AP Philip Luther, ředitel AI pro Blízký východ a severní Afriku.
Amnesty International při svém výzkumu zaznamenala případy novináře, jehož kvůli "vysílání falešných zpráv" úřady opakovaně krátkodobě zadržují už po tři roky, či případ právníka zabývajícího se lidskými právy, který byl zadržen za účast na protestu, na kterém ve skutečnosti nebyl. Několik křesťanů také bylo zatčeno za "pomoc teroristické skupině", což je častý výraz, kterým úřady odkazují na zakázané Muslimské bratrstvo. Podobných případů našla AI přes sto.
Prokuratura SSSP vznikla již v roce 1953. Funguje tajně a působí v ní pouze hrstka státních zástupců, kteří však mají rozšířené pravomoci a mohou rozhodovat i o zadržování lidí. Úzce spolupracuje se zvláštními policejními jednotkami z takzvané národní bezpečnostní agentury. Ta o podezřelých poskytuje SSSP tajné zprávy, které pak prokurátoři využívají jako důkazy. "Není zde žádný soudní dohled. Je to úplně uzavřený okruh. Pokud by se tyto případy dostaly před soud, byli by tito lidé hned osvobozeni," řekl autor zprávy Hussein Baoumi.
Egyptské bezpečnostní složky letos v září tvrdě zakročily proti protivládním protestům. SSSP podle Amnesty hrála zásadní roli při zadržení tisíců lidí, kteří nyní čelí obviněním souvisejícím s terorismem.
"Naším cílem je touto zprávou jasně říci, že když je někdo v Egyptě obviněn z terorismu, tak mezinárodní komunita nemůže tuto informaci nekriticky přijmout," poznamenal Baoumi. "Spíš je pravděpodobné, že byl takový člověk zatčen za to, že pokojně vyjadřoval svůj názor," dodal.
Úřady v úterý podle jednoho z opozičních právníků propustily 214 lidí zadržených v souvislosti se zářijovými protesty. Vyšetřování jejich případů však nadále pokračuje. Ve věznicích i tak zůstává na 1500 lidí zadržených při zásahu proti demonstrantům a disidentům.
V neděli egyptské úřady zakročily proti jednomu z posledních vůči vládě kritických médií Mada Masr. Policie v úterý rovněž zadržela dalších šest lidí včetně tří novinářů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v týž den Egypt vyzval, aby respektoval svobodu tisku a žurnalisty propustil.
Související
V egyptském hotelu se poprali zaměstnanci s turisty
Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze
Egypt , Abd Fattáh Sísí , amnesty international , lidská práva , novináři
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 1 hodinou
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 3 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 5 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 6 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 8 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 16 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil.
Zdroj: Jan Hrabě