Egypt zneužívá protiteroristické zákony k represi opozice, protestuje Amnesty International

Egyptská vláda zneužívá tajnou státní agenturu určenou pro boj s terorismem k zadržování pokojných demonstrantů, novinářů a kritiků vládní politiky. Na základě vykonstruovaných obvinění je pak zatýká bez řádného soudního procesu.

Ve dnes zveřejněné zprávě to napsala nevládní organizace pro lidská práva Amnesty International (AI). Egyptská vláda zatím na zprávu nereagovala, dlouhodobě však podobná obvinění odmítá.

Podle AI využívá režim autoritářského prezidenta Abdala Fattáha Sísího k umlčení opozice stále častěji takzvanou Nejvyšší prokuraturu pro státní bezpečnost (SSSP). Ta má být zodpovědná za vedení soudního řízení například ve věcech terorismu. Egyptské úřady však podle AI zneužívají nedávno přijatých protiteroristických zákonů a zatýkají osoby za účast na pokojných protestech, či kvůli "směšným" záminkám, jako například za mávání duhovou vlajkou na koncertě.

We call on #Egypt's @AlSisiOfficial to immediately and unconditionally release all the people detained for peacefully expressing their opinions or for defending human rights or carrying out journalistic work. Join us. https://t.co/2vTtIjgz1I

— Amnesty International (@amnesty) November 27, 2019

"SSSP dnes v Egyptě rozšířila definici terorismu tak, že zahrnuje pokojné protesty, příspěvky na sociálních sítích a legitimní politické aktivity," řekl agentuře AP Philip Luther, ředitel AI pro Blízký východ a severní Afriku.

Amnesty International při svém výzkumu zaznamenala případy novináře, jehož kvůli "vysílání falešných zpráv" úřady opakovaně krátkodobě zadržují už po tři roky, či případ právníka zabývajícího se lidskými právy, který byl zadržen za účast na protestu, na kterém ve skutečnosti nebyl. Několik křesťanů také bylo zatčeno za "pomoc teroristické skupině", což je častý výraz, kterým úřady odkazují na zakázané Muslimské bratrstvo. Podobných případů našla AI přes sto.

Prokuratura SSSP vznikla již v roce 1953. Funguje tajně a působí v ní pouze hrstka státních zástupců, kteří však mají rozšířené pravomoci a mohou rozhodovat i o zadržování lidí. Úzce spolupracuje se zvláštními policejními jednotkami z takzvané národní bezpečnostní agentury. Ta o podezřelých poskytuje SSSP tajné zprávy, které pak prokurátoři využívají jako důkazy. "Není zde žádný soudní dohled. Je to úplně uzavřený okruh. Pokud by se tyto případy dostaly před soud, byli by tito lidé hned osvobozeni," řekl autor zprávy Hussein Baoumi.

Egyptské bezpečnostní složky letos v září tvrdě zakročily proti protivládním protestům. SSSP podle Amnesty hrála zásadní roli při zadržení tisíců lidí, kteří nyní čelí obviněním souvisejícím s terorismem.

"Naším cílem je touto zprávou jasně říci, že když je někdo v Egyptě obviněn z terorismu, tak mezinárodní komunita nemůže tuto informaci nekriticky přijmout," poznamenal Baoumi. "Spíš je pravděpodobné, že byl takový člověk zatčen za to, že pokojně vyjadřoval svůj názor," dodal.

Úřady v úterý podle jednoho z opozičních právníků propustily 214 lidí zadržených v souvislosti se zářijovými protesty. Vyšetřování jejich případů však nadále pokračuje. Ve věznicích i tak zůstává na 1500 lidí zadržených při zásahu proti demonstrantům a disidentům.

V neděli egyptské úřady zakročily proti jednomu z posledních vůči vládě kritických médií Mada Masr. Policie v úterý rovněž zadržela dalších šest lidí včetně tří novinářů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v týž den Egypt vyzval, aby respektoval svobodu tisku a žurnalisty propustil.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt Abd Fattáh Sísí amnesty international lidská práva novináři

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy