Egypt zneužívá protiteroristické zákony k represi opozice, protestuje Amnesty International

Egyptská vláda zneužívá tajnou státní agenturu určenou pro boj s terorismem k zadržování pokojných demonstrantů, novinářů a kritiků vládní politiky. Na základě vykonstruovaných obvinění je pak zatýká bez řádného soudního procesu.

Ve dnes zveřejněné zprávě to napsala nevládní organizace pro lidská práva Amnesty International (AI). Egyptská vláda zatím na zprávu nereagovala, dlouhodobě však podobná obvinění odmítá.

Podle AI využívá režim autoritářského prezidenta Abdala Fattáha Sísího k umlčení opozice stále častěji takzvanou Nejvyšší prokuraturu pro státní bezpečnost (SSSP). Ta má být zodpovědná za vedení soudního řízení například ve věcech terorismu. Egyptské úřady však podle AI zneužívají nedávno přijatých protiteroristických zákonů a zatýkají osoby za účast na pokojných protestech, či kvůli "směšným" záminkám, jako například za mávání duhovou vlajkou na koncertě.

We call on #Egypt's @AlSisiOfficial to immediately and unconditionally release all the people detained for peacefully expressing their opinions or for defending human rights or carrying out journalistic work. Join us. https://t.co/2vTtIjgz1I

— Amnesty International (@amnesty) November 27, 2019

"SSSP dnes v Egyptě rozšířila definici terorismu tak, že zahrnuje pokojné protesty, příspěvky na sociálních sítích a legitimní politické aktivity," řekl agentuře AP Philip Luther, ředitel AI pro Blízký východ a severní Afriku.

Amnesty International při svém výzkumu zaznamenala případy novináře, jehož kvůli "vysílání falešných zpráv" úřady opakovaně krátkodobě zadržují už po tři roky, či případ právníka zabývajícího se lidskými právy, který byl zadržen za účast na protestu, na kterém ve skutečnosti nebyl. Několik křesťanů také bylo zatčeno za "pomoc teroristické skupině", což je častý výraz, kterým úřady odkazují na zakázané Muslimské bratrstvo. Podobných případů našla AI přes sto.

Prokuratura SSSP vznikla již v roce 1953. Funguje tajně a působí v ní pouze hrstka státních zástupců, kteří však mají rozšířené pravomoci a mohou rozhodovat i o zadržování lidí. Úzce spolupracuje se zvláštními policejními jednotkami z takzvané národní bezpečnostní agentury. Ta o podezřelých poskytuje SSSP tajné zprávy, které pak prokurátoři využívají jako důkazy. "Není zde žádný soudní dohled. Je to úplně uzavřený okruh. Pokud by se tyto případy dostaly před soud, byli by tito lidé hned osvobozeni," řekl autor zprávy Hussein Baoumi.

Egyptské bezpečnostní složky letos v září tvrdě zakročily proti protivládním protestům. SSSP podle Amnesty hrála zásadní roli při zadržení tisíců lidí, kteří nyní čelí obviněním souvisejícím s terorismem.

"Naším cílem je touto zprávou jasně říci, že když je někdo v Egyptě obviněn z terorismu, tak mezinárodní komunita nemůže tuto informaci nekriticky přijmout," poznamenal Baoumi. "Spíš je pravděpodobné, že byl takový člověk zatčen za to, že pokojně vyjadřoval svůj názor," dodal.

Úřady v úterý podle jednoho z opozičních právníků propustily 214 lidí zadržených v souvislosti se zářijovými protesty. Vyšetřování jejich případů však nadále pokračuje. Ve věznicích i tak zůstává na 1500 lidí zadržených při zásahu proti demonstrantům a disidentům.

V neděli egyptské úřady zakročily proti jednomu z posledních vůči vládě kritických médií Mada Masr. Policie v úterý rovněž zadržela dalších šest lidí včetně tří novinářů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v týž den Egypt vyzval, aby respektoval svobodu tisku a žurnalisty propustil.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt Abd Fattáh Sísí amnesty international lidská práva novináři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy