Erdogan opět obviňuje: Kurdové se pořád nestáhli od hranice

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes znovu obvinil syrské kurdské oddíly YPG, že se nestáhly od turecké hranice, jak to ukládá říjnová dohoda mezi Tureckem a Ruskem. Podle Erdogana Kurdové stále u hranice hlídkují spolu s Američany.

Turecko 9. října zahájilo ofenzívu proti YPG, jež považuje za teroristy. Cílem bylo vytlačit je od hranice a zřídit tam bezpečné území pro návrat syrských uprchlíků z Turecka. Členové YPG byli spojenci USA v boji proti islámským radikálům.

Turecko vyjednalo dvě oddělené dohody, jednu s USA a druhou s Ruskem. Obě daly Kurdům určitý čas na dokončení stažení. Moskva i Washington tvrdí, že bojovníci YPG odešli do stanovené vzdálenosti 30 kilometrů od hranice, ale Erdogan řekl, že tomu tak není. Podle jeho dnešního prohlášení jsou stále kurští bojovníci v oblasti Tall Rifaatu, Manbidže a východě od Rás al-Ajnu, což jsou města v pohraničí.

Turecko tvrdí, že podmínky dohody dodrží, pokud se stejně zachovají USA a Rusko. Americký prezident Donald Trump Turecku usnadnil rozhodnutí o ofenzívě, když začátkem října ohlásil, že stáhne americké vojáky působící v Sýrii. Rusko má spolu s Tureckem zajistit společné hlídky na hranici.

Erdogan dnes řekl, že američtí vojáci stále hlídkují s YPG v místech, z nichž měli Kurdové podle ujednání odejít.

Rusové s Turky zahájili první hlídky v pátek, dnes se objevili turečtí vojáci a ruští vojenští policisté u města Kobani, mají pokrýt úsek dlouhý 72 a široký pět kilometrů.

Podle průzkumu veřejného mínění Erdoganovi říjnový zákrok proti Kurdům vynesl zvýšení popularity. V říjnu mu podpora vzrostla o 3,7 procenta na 48 procent. Nespokojenost s prezidentem naopak mezi Turky klesla o více než devět procent na 33,7 procenta, což je nejnižší číslo od nezdařeného puče v roce 2016. Protikurdské tažení podporují čtyři z největších parlamentních stran, nesouhlasí s ním jenom prokurdská Lidově demokratická strana.

Související

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Izraelské útoky na Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že izraelské útoky na libanonské hnutí Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet. V rozhovoru pro média v New Yorku vyjádřil naději, že nový americký prezident přispěje ke zlepšení vztahů mezi Ankarou a Washingtonem. Zdůraznil také, že případné zapojení Turecka do organizací BRICS a ASEAN není náhradou za jeho členství v NATO. 

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Sýrie Kurdové YPG Turecko

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 55 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy