Írán pohrozil, že přestane plnit další závazky z jaderné dohody

Írán pohrozil, že odstoupí od plnění dalších zásadních závazků plynoucích z dohody o jeho jaderném programu z roku 2015. Mluvčí tamní vlády dnes totiž uvedl, že pokud Evropa nenabídne do konce týdne nové podmínky, které Íránu umožní prodej ropy na mezinárodním trhu navzdory americkým sankcím, bude Teherán nucen odstoupit od dalších bodů dohody. Plnit ji přestal plnit už ve dvou předchozích fázích. Do Francie a Ruska dnes odjeli vyjednávat íránští diplomaté.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která je pověřená plnění dohody kontrolovat, minulý týden konstatovala, že Írán oproti dojednaným podmínkám navyšuje své zásoby obohaceného uranu a navíc začal obohacovat uran na 4,5 procenta, přičemž strop daný dohodou je 3,67 procenta.

Krizi kolem dohody vyvolaly Spojené státy, které od ní loni odstoupily a obnovily protiíránské sankce, čímž ochromily obchod s íránskou ropou. Zbylí signatáři dohody, mezi nimiž jsou tři evropské země - Británie, Francie a Německo - a také Rusko a Čína, si přejí, aby Írán dohodu dále plnil. Evropané slíbili, že vytvoří mechanismus, který umožní navzdory sankcím ropu prodávat, zatím se to ale nestalo.

Mluvčí íránské vlády dnes řekl, že pokud do konce týdne Evropané nenabídnou způsob prodeje ropy, je Írán připraven k zásadnímu kroku a od dohody dále odstoupí.

Dnes bude v Moskvě jednat šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf a do Paříže odjel vyjednávat jeho náměstek. "Íránská ropa by měla být nakupována a peníze za ni by měly být Íránu dostupné. To je námětem našich jednání," řekl k tomu vládní mluvčí.

Agentura AP připomíná, že nyní není jasné, jak by takový požadavek mohl být naplněn. Z amerických sankcí totiž plyne, že každý, kdo koupí íránskou ropu, se sám vystavuje sankčním opatřením a bude vyřazen z amerického finančního trhu.

Smyslem jaderné dohody známé jako JCPOA bylo zbrzdit íránský jaderný program, zamezit mu tak ve vývoji jaderných zbraní, ale umožnit mírové využívání jaderných technologií. Podle nynější americké administrativy, která se na dojednání smlouvy nepodílela, je smlouva neúčinná a jenom dočasná. Washington chce Írán přinutit k novým vyjednáváním.

Mluvčí vlády v Teheránu dnes neupřesnil, jakým způsobem se Írán chystá dohodu dále vypovídat. Podle AP by mohl obnovit provoz výkonných odstředivek na obohacování uranu, které musel v rámci dohody odstavit, anebo by mohl zvýšit práh obohacování. Írán zdůrazňuje, že pokud přestane být cílem sankcí, může se rychle k plnění dohody vrátit. "Oznámíme svůj třetí krok Evropanům písemně, pokud do čtvrtka nepřijmou nezbytná opatření," řekl ministr Zaríf v neděli.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán jaderná dohoda s Íránem EU (Evropská unie) ropa sankce Francie USA (Spojené státy americké) Muhammad Džavad Zaríf Rusko

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy