Izrael očkuje nejrychleji na světě, důvodů je několik. Nakažených přesto přibývá

První dávku vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech už obdrželo přes 1,3 milionu obyvatel Izraele, jen v pondělí tam bylo naočkováno dalších 146.000 osob. Oznámil to ministr zdravotnictví Juli Edelstein. V tempu očkování patří Izrael k nejrychlejším zemím světa. Podle listu The Economist k tomu značně přispívá konkurence mezi pojišťovnami, poměrně krátké vzdálenosti na doručení očkovací látky či to, že země jednala rychle a za očkovací látku si připlatila.

V Izraeli ale přesto dál značně rostou počty nových případů nákazy koronavirem. Jen v pondělí se statistika zvýšila o dalších více než 8300 infikovaných osob, což je nejvíce od konce září. Zároveň je Izrael terčem kritiky za to, že neočkuje Palestince na okupovaném Západním břehu Jordánu, byť tam vakcínu dováží židovským osadníkům.

V přepočtu na obyvatele Izrael podle webu Our World in Data očkuje nejrychleji na světě, přičemž první dávku vakcíny tam už dostalo přes 14 procent populace. Na druhé příčce s bezmála čtyřmi procenty je Bahrajn. Od začátku pandemie se nákaza v Izraeli potvrdila u více než 450.000 lidí a přes 3400 tam s nemocí covid-19 zemřelo.

Our data on COVID vaccinations is updated.Total doses administered per 100 people:?? Israel 14.1?? Bahrain 3.6?? United Kingdom 1.4?? United States 1.4?? Germany 0.3?? Spain 0.2 ??? Norway 0.04 ?→ More countries, more metrics: https://t.co/3imP7PqURn pic.twitter.com/r2CTkKVKIq

— Our World in Data (@OurWorldInData) January 4, 2021

Izrael zřídil očkovací centra na stadionech i náměstích. Nárok na očkování proti covidu-19 mají v tuto chvíli lidé starší 60 let, zdravotníci, pečovatelé a rizikové skupiny. S očkováním svých příslušníků začala též armáda, která také k úsilí přispěla poskytnutím chladících vozů a podle stanice NBC bylo ve snaze vakcinaci urychlit povoláno asi 700 vojáků v záloze.

Dostat vakcínu se někdy poštěstí i mladším lidem, kteří zavítají na kliniku, kde je v daný den přebytek očkovací látky, jež by kvůli přísným podmínkám skladování mohla přijít nazmar, píše The Guardian.

Izrael je pro rychlé očkovaní populace dobře logisticky vybavený. Zároveň má i přirozené výhody. Zhruba devět milionů občanů žije na asi 21.000 čtverečních kilometrech (údaj nezahrnuje Izraelce žijící na okupovaném území). To značně usnadňuje logistiku, i v případě vakcíny Pfizer/BioNTech, která při převozu vyžaduje velmi nízké teploty. Z centrálního skladu v Tel Avivu lze látku doručit do vakcinačních center po celé zemi v několika hodinách.

K rychlému očkování přispívá také unikátní systém zdravotnictví. Všeobecné pojištění v zemi poskytují čtyři pojišťovny, které mají povinnost přijmout jakéhokoliv izraelského občana. Jejich financování přitom závisí na počtu klientů, takže o ně mezi sebou soupeří. Díky tomu se také zdráhají omezit poskytované služby a s cílem snížit náklady významně investovaly do digitalizace a preventivní medicíny. Izraelské pojišťovny jsou tak na rychlé a efektivní očkování dobře připravené a mají motivaci jej poskytnout dříve než konkurence. Relativně malá populace k rychlému očkování rovněž přispívá.

Izrael si navíc za brzkou dodávku objednané vakcíny Pfizer/BioNTech ve srovnání s USA nebo EU údajně značně připlatil, byť přesná cena zveřejněna nebyla. Premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že vyšší cenu vakcíny vyváží ekonomické zlepšení v důsledku dřívějšího rozvolnění protikoronavirových opatření - nyní totiž v zemi platí už třetí plošná uzávěra.

Český premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro dnešní list Právo řekl, že Izraelci byli ve výhodě, jelikož jednali rychle a "údajně Pfizeru vakcínu přeplatili o sto procent". Doplnil přitom, že cena za dávku vakcíny Pfizeru je pro ČR asi 12 eur (315 Kč).

Pro Netanjahua se efektivní vakcinační kampaň pojí i s politickými úvahami. V zemi se 23. března uskuteční parlamentní volby, v nichž bude jeho Likud čelit tvrdé konkurenci.

Izrael podepsal kontrakty také s Modernou a AstraZenecou. Izraelští činitelé potvrdili, že vakcínu od americké Moderny nově schválil izraelský regulátor. Podle Moderny by první dávky mohl Izrael dostat již tento měsíc. Ministr zdravotnictví ale podle Reuters řekl, že první dávky by do země mohly dorazit až za dva měsíce.

Stávající zásoby vakcíny Pfizer/BioNTech Izraeli přitom patrně dojdou začátkem února. Izraelská média v neděli informovala, že země by kvůli tomu mohla příští týden aplikaci první očkovací dávky pozastavit.

Palčivou otázkou je nadále přístup k očkování pro Palestince. Ti, kteří jsou izraelskými občany nebo žijí ve východním Jeruzalémě, budou mít stejné možnosti jako židovští občané Izraele, píše The Economist. Vakcinace Palestinců na okupovaných územích však dosud nezačala. Palestinská autonomie podle mírové dohody z 90. let zodpovídá za zdravotnictví na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy a Palestinci plánují vlastní vakcinační program. Izrael však vakcíny Pfizer/BioNTech dováží hluboko do okupovaného Západního břehu Jordánu, aby je mohl podat tamním židovským osadníkům, což zřejmě povede k sílícímu tlaku, aby se o ni s Palestinci podělil.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Izrael Pfizer palestina

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy