Mírové rozhovory s Tálibánem začnou v sobotu. Bude to obtížné, přiznal Pompeo

Mírová jednání mezi afghánskou vládou a povstaleckým hnutím Tálibán budou náročná, uvedl ministr zahraničí USA Mike Pompeo. Podle dnešní zprávy agentury AP učinil Pompeo toto prohlášení při cestě do katarské metropole Dauhá, kde má v sobotu rokování začít. Rozhovory mají rozhodnout o budoucím uspořádání Afghánistánu.

Pompeo se má osobně zúčastnit začátku jednání mezi znesvářenými afghánskými stranami. "Očekáváme, že po dvou dekádách si v sobotu ráno Afghánci sednou společně ke stolu a budou připraveni na obtížné rozhovory ohledně toho, jak posunout dál svou zemi a snížit násilí," uvedl podle AP ministr zahraničí USA. 

Pompeo také komentoval snížení počtu amerických vojáků, které ohlásil americký prezident Donald Trump. Podle názoru ministra zahraničí bude omezení americké vojenské přítomnosti v asijské zemi záviset na chování Tálibánu. "Závazek snížit naši přítomnost na nulu je podmíněn tím, že budou naplňovat své závazky," řekl Pompeo na adresu povstaleckého hnutí.

Tálibán letos podepsal s USA dohodu, ve které se mimo jiné zavázal, že zabrání působení v Afghánistánu dalším radikálním skupinám. Výměnou USA slíbily stažení svých vojsk ze země. "Je jasné, že se násilí musí dostat na uspokojivou úroveň," dodal Pompeo.

Jednání v Dauhá mají začít v sobotu po více než půlročním odkladu. Začátek rokování oznámil ve čtvrtek Tálibán, jehož delegace je již na místě. Následovně zprávu potvrdilo i katarské ministerstvo zahraničí. Mluvčí afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního tweetoval, že zástupci afghánské vlády se do Kataru přepraví během dneška.

Odklad způsobily neshody ohledně propuštění vězňů, kterým Tálibán podmínil začátek rozhovorů. Afghánské úřady váhaly především s propuštěním 400 posledních povstalců, kteří byli obviněni ze spáchání vážných trestných činů nebo byli přímo odsouzeni. Propuštění šesti z nich vyvolalo reakci některých západních zemí, například Francie či Austrálie, proti jejichž jednotkám tito povstalci podnikli útoky.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Tálibán Mike Pompeo Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) Afghanistán Americká armáda (U.S. ARMY) Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy