Po explozi v Bejrútu je ještě 60 pohřešovaných, Češi pomáhají na strategickém místě

Čtyři dny po ničivé explozi v bejrútském přístavu zůstává stále ještě přes 60 pohřešovaných, zahynulo 154 lidí. Z více než 5000 zraněných je přes sto v kritickém stavu. Mezi oběťmi je i manželka nizozemského velvyslance v Libanonu, oznámilo dnes nizozemské ministerstvo zahraničí.

Zahynulo také nejméně 43 lidí syrské národnosti, uvedla dnes televize Al-Majadín s odvoláním na syrskou ambasádu v Libanonu.

Manželka nizozemského velvyslance Jana Waltmanse, 55letá Hedwiga Waltmansová-Molierová, dnes podlehla vážným zraněním, která utrpěla při úterním výbuchu. Manželé při něm stáli v obývacím pokoji svého domu v Bejrútu. Budova nizozemské ambasády byla při explozi v bejrútském přístavu těžce poškozena, zraněni byli další čtyři lidé.

It is with profound dismay that we must report the death of our colleague Hedwig Waltmans-Molier in Beirut. Ministers Blok and Kaag have offered their condolences to the family for this heavy loss.Please find the press release & condolence registry here:https://t.co/pIGR6hbvzv

— Dutch Ministry of Foreign Affairs ?? (@DutchMFA) August 8, 2020

"Počet mrtvých vzrostl na 154, z nichž 25 zatím ještě nebylo identifikováno," oznámil dnes odpovědný pracovník libanonského ministerstva zdravotnictví. "Kromě toho ještě registrujeme 60 pohřešovaných," citovala ho agentura AFP.

Libanonské křesťanské uskupení Katáib, které je v opozici vůči vládě podporované Hizballáhem, dnes oznámilo rezignaci svých tří členů na křesla v parlamentu. "Poslanci za Katáib se rozhodli vydat cestou konfrontace v zájmu svobodného, svrchovaného a nezávislého Libanonu," prohlásil šéf Katáibu na pohřbu předního člena uskupení, který přišel o život při úterní explozi. "Vyzývám všechny poslance k rezignaci, aby lidé mohli rozhodnout, kdo jim bude vládnout, aniž by jim někdo cokoliv vnucoval."

Vyšetřovatelé výbuchu podle libanonského prezidenta Michela Aúna zkoumají, zda příčinou neštěstí byla nedbalost, nehoda či vnější zásah. Se stále menší nadějí na vyproštění živých pokračují záchranné práce, jichž se účastní také čeští záchranáři.

Speciální tým USAR pokračoval celý pátek ve vyhledávacích a záchranných pracích v Bejrútu. Čeští záchranáři byli nasazeni v přiděleném sektoru, který je strategickou potravinovou cestou, sdělila dnes ČTK mluvčí hasičů Nicole Studená.

3️⃣ Den třetí - Jak pracujeme na místě?Proběhlo také po 6h plánované střídání směn. Stále zůstáváme ve stejném sektoru. V týmu je vše v pořádku.@HasiciPraha / @HzsUlk / @HZS_Pardubice / @hzs_lk pic.twitter.com/wOgSrmaXvd

— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) August 7, 2020

Jde o místo v přístavu, kde mohou přistávat velké lodě s potravinami, které se pak distribuují dál pozemní cestou. Bylo tedy nutné prohledat sutiny, jestli v nich nikdo nezůstal, aby na místo mohla dorazit těžká technika, která trosky odklidí a vyčistí cestu pro průjezd aut.

Odpoledne jela vyhledávací skupina na další místo rozhodnout, zda je vhodné k nasazení. Nakonec tam ale po dohodě s katarským týmem nebyli čeští záchranáři a psi potřeba.

Asi už víte, že člen našeho USAR týmu @HasiciPraha má menší zranění. Jmenuje se Jerry a je z @hzs_lk Lékař ho ošetřil a už je zase v akci. #usar #BeirutExplosion pic.twitter.com/mWAR803huh

— Martin Kavka (@MartinKavka) August 7, 2020

Bezpečnostní situace v oblasti, kde Češi působí, je podle Studené stabilní. V centru města a v blízkosti vládních budov se v nočních hodinách konaly demonstrace, které ale nemají dopad na bezpečnost týmu. Transport týmu stále zajišťuje libanonská armáda. Místo nasazení je v uzavřené oblasti pod kontrolou armády. Všichni členové týmu jsou v pořádku.

Po dnešním ranním brífinku na velitelství odjel tým na místo nasazení, kde se uskuteční prohlídka obytných domů, uvedla mluvčí Studená.

Související

Sutiny po explozi v Bejrútu

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila, které poškodil mohutný výbuch před dvěma lety. Asi čtvrtina severního bloku stavby šla k zemi krátce předtím, než do ulic libanonské metropole vyšly stovky lidí, aby si připomněly dva roky od tragické exploze, která připravila o život více než 230 lidí, uvedla agentura AP.
Papež František

Pravdu nelze nikdy skrýt, řekl papež o výbuchu v Bejrútu

Papež František při své dnešní generální audienci vyjádřil naději, že docílení spravedlnosti v souvislosti s předloňským výbuchem v bejrútském přístavu může být pro Libanonce útěchou a zdůraznil, že "pravdu nelze nikdy skrýt". Informuje o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

exploze v libanonském Bejrútu (4. srpna 2020) libanon Hasiči Bejrút Nizozemí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy