ROZHOVOR: Pět let od bitvy o metropoli Islámského státu. V regionu není mnoho lidí, kterým by se po „chalífátu“ stýskalo, říká analytik Ježek

Od zahájení finální fáze bitvy o syrskou Rakku, někdejší metropoli samozvaného Islámského státu (ISIS), uplynulo přesně pět let. Tíhu pozemní operace nesly primárně místní vojenské jednotky, bez západní podpory by ovšem zničení ISIS coby územní entity nebylo myslitelné, podotýká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odborník na Blízký východ Jakub Ježek. Analytik serveru Voxpot.cz v něm mimo jiné připouští, že dobytí města provázelo značné utrpení civilistů, dodává však, že zatím nikdo nevymyslel efektivní způsob, jak ve válce ochránit obyvatelstvo městských center, jejichž obránci kladou tuhý odpor.

Pozemní ofenzivu u Rakky zahájenou 6. června 2017 vedly Syrské demokratické síly (SDF). Jaký mělo toto uskupení v této době charakter a proč z něj západní mocnosti nakonec učinily svého hlavního lokálního partnera ve válce proti Islámskému státu? Byl to cílený výběr, nebo se spíše projevila absence alternativ?

Spolupráce Spojenými státy vedené koalice a převážně kurdských SDF začala koncem léta 2014. Tehdy, částečně i díky tlaku veřejného mínění, pomáhalo zejména americké letectvo odrazit útok ISIS na město Kobani u hranic s Tureckem, který hraničil s pokusem o vyvraždění tamního obyvatelstva. Tato původně ryze obranná podpora se postupně přetransformovala ofenzivní válku proti Islámskému státu respektive jeho zázemí v Sýrii.

Jiné pokusy o nalezení „boots on ground“ mimo sice SDF existovaly, ale nebyly rozhodně tak úspěšné. Soustředily se na umírněnější složky mezi (syrskými, pozn. redaktora) protivládními povstalci, ale po celou dobu se objevovaly pochybnosti o jejich kredibilitě i motivaci. Na severu Sýrie bylo například zdokumentováno, jak místní údajně spojenecké milice nadávají zahraničním vojáků  do „křižáků“. Na jihu kolem hraničního přechodu Al-Tanf do Iráku, který je dodnes pod kontrolou amerických speciálních jednotek, jsou rozmístěni i ozbrojenci milice Revolučního komanda (Maghaweir al-Thowra) původem ze Syrské svobodné armády. Jde však o desítky mužů ve zbrani, navíc s problematickou pověstí. Traduje se historka, že jejich velitel si na Američanech vymohl po pohrůžkou dezerce svých mužů živého lva, se kterým pak chodil po základně na řetězu.

Určitě je ale na místě zmínit, že krom podpory vedené z Pentagonu existoval i program CIA pod názvem Timber Sycamore. Ten poskytoval výzbroj, prostředky a zpravodajské informace řadě povstaleckých skupin bojujících proti režimu v Damašku. Byl ukončen v roce 2017. Spekulovalo se o možné dohodě prezidenta Trumpa s Putinem. Ale byla i řada indicií, že minimálně některé z podporovaných skupin tvořily pouze na papíře existující pobočky syrských džihádistů.

Lze s odstupem pěti let jasně říci, zda Islámský stát porazily primárně místní síly, nebo by jeho zničení – alespoň ve formě kvazistátní struktury – nebylo myslitelné bez vydatné západní podpory, ať už letecké, logistické či zpravodajské?

Zničení Islámského státu ve smyslu kvazistátní struktury kontrolující území by bez západní zpravodajské i přímé vojenské podpory bylo nemyslitelné. Ale stejně tak by bylo nemyslitelné bez mnoha tisíců mužů a žen z Sýrie, Iráku i zahraničních dobrovolníků bojujících v roli pěchoty. Krom zmíněných SDF jde o milice kurdské autonomie ze severu Iráku a irácké armády i policie.

A dnes není příliš populární připomínat, že k porážce Islámského státu přispěla i Syrská armáda, provládní milice a je podporující ruské letectvo v rámci velké ofenzivy od Damašku na Palmyru a Dajr az-Zaur až na pravý břeh řeky Eufrat. A zejména v Iráku ne nevýznamnou roli v pozemní válce sehrály i převážně šíitské milice podporované Íránem.

Dobývání měst s sebou zpravidla nese velké strádání civilního obyvatelstva, což ostatně nyní vidíme opět na Ukrajině. Rakka měla před vypuknutím syrské občanské války na čtvrt milionu obyvatel. Vymykalo se její dobývání v něčem destrukci a utrpení civilistů, které provázely předchozí boje o velká města v oblasti, která rovněž kontroloval Islámský stát?

Doposud nikdo nevymyslel způsob jak dobýt město, které braní jeho obránci, bez toho, aby to nebylo doprovázeno destrukcí a utrpením civilistů. Liší se jen to, zda samotné tažení považujeme za spravedlivé nebo ne. Zatímco v případě ruského tažení Ukrajině vidím válečný zločin útočné války, v případě války proti Islámskému státu vidím válku, která měla jasně sebeobranný charakter. (Ruský, pozn. redaktora) prezident Putin a jeho generálové a propagandisté totéž ovsem tvrdí i o své agresi proti Ukrajině.

Masivní destrukce a utrpení provázelo všechny městské bitvy proti Islámskému státu v Rakka, Mosulu, Al-Káim, Dajr az-Zaur, Tikrítu i Ramádí. Jakékoli srovnávání se pohybuje na tenkém ledě. Rakka se možná liší tím, že posledních asi 200 bojovníků (ISIS, pozn. redaktora) ukončilo odpor výměnou za volný odchod pro ně a 3 tisíce jejich rodinných příslušníků. Poslední městské bloky pod kontrolou ISIS v Mosulu v Iráku byly v podstatě srovnány se zemí s každým, kdo se uvnitř nacházel. Od určitého bodu byl každý, kdo neunikl nebo se nevzdal, považován za příslušníka Islámského státu.

Jak je s odstupem pěti let vnímána válka proti samozvanému chalífátu vnímána v blízkovýchodním regionu? Počítám, že reflexe konfliktu tamní společností je v mnohém odlišná od západní optiky.

Pro hodně lidí na Západě skončila válka v roce 2018. V Sýrii a Iráku ale žijí miliony lidí, do jejichž každodenního života následky zasahují dodnes. Neznám tvrdá statistická data, ale troufnu si říct, že většinovou podporu mohl mít Islámský stát jen po omezenou dubu a jen na částech území, které kontroloval. Nebude mnoho lidí, kterým by se po něm stýskalo.

Po válce proti ISIS ale zůstaly vlivem bomb zdevastovaná města, ale i komunity, které proti němu stály, jako byl důležitý beduínský kmen al-Sheitat z východní Sýrie. Genocidní nájezd ISIS z léta 2014 rozvrátil etnicko-náboženskou komunitu Jezídů žijících ve městě Sidžár na severozápadě Iráku. Za konjunktury ISIS došlo i k událostem, které prohloubily propas mezi komunitami v Iráku, kdy se část místních civilistů přidala k běsnění ISIS právě v Sindžáru nebo při hromadných popravách šíitů u Tikrítu.

V táboře Al-Hawl v Sýrii žijí dodnes v podstatě v obrovském vězení desítky tisíc členů ISIS, jejich rodin a nebojového personálu. Je to časovaná bomba a slepá skvrna, kterou hlídají SDF se západní pomoci. V táboře jsou i stovky osob se západními pasy, ke kterým se ale jejich rodiny nehlásí. Dochází v něm k vraždám, radikalizaci a slouží jako zásobárna lidí, kteří nemají co ztratit.

Islámský stát se nezjevil jako pomyslný blesk z čistého nebe. Mám pocit, že panuje obecná shoda na tom, že k jeho vzniku vedl široký soubor faktorů, které umocnil vývoj v oblasti po svržení iráckého diktátora Saddáma Husajna. Nakolik je podhoubí, které umožnilo zmíněné organizaci vyrůst a rychle ovládnout velmi rozsáhlé území, nadále aktivní?

Počátky ISIS jsou mlhavé a dají se vystopovat do konce osmdesátých let, kdy se džihádisté vracející se z války v Afghánistánu pokoušeli vytvořit miniaturní chalífát v odlehlých údolích severovýchodního Iráku. Samotný vzestup organizace byl souhrou řady faktorů, od mocenského vakua po svržení Saddáma, kdy džihádisté představovali vedle šíitských milic, kurdských bojovníků a bývalých členů armády jednu ze stran disponující vojenským a organizačním know-how.

Zásadní pro vzestup ISIS bylo i opomíjení sunnitských oblastí za vlády iráckého prezidenta (Núrího, pozn. redkatora) Málikího. Také se málo připomíná, že do roku 2014 byl ISIS integrální součásti syrské koalice bojovníků proti režimu Bašára Asada podporované Západem, Tureckem, Saúdskou Arábií a dalšími zeměmi. Získaný vliv a možnost volně působit, rekrutovat bojovníky a vyzbrojit se v Sýrii mu v létě 2014 umožnil přelít se zpět do Iráku. ISIS ovládnul třímilionový Mosul, dozbrojil se tam do podoby regulérní pozemní armády a během roku dosáhl svého pomyslného vrcholu.

Podstatná část členů ISIS zemřela. Další tisíce byly zajaty. Lidé a celé komunity nebo kmeny, které se k nim přidali z oportunismu, dnes mají jiné partnery. Naopak řada entit, které se na porážce ISIS podílely, z toho vítězství dosud ne neprávem čerpá moc i legitimitu.

Po během koronavirové pandemie a po následném ruském útoku na Ukrajinu téma džihádistických teroristických organizací výrazně ustoupilo z pozornosti západních médií. Co zbylo pět let po bitvě o Rakku z Islámského státu?

Dnes ISIS přežívá v podobě nájezdníků v odlehlých oblastech Sýrie a Iráku nebo v podobě zakonspirovaných buněk ve městech. Jeho členové jsou schopni provádět přepady, útoky nebo cílené vraždy, ale není už možné mluvit o územní kontrole. Odnože hlásící se k Islámskému státu dnes působí na řadě míst mimo Irák a Sýrii. Silné jsou na trojmezí Mali, Burkina Faso a Nigeru a v oblasti kolem Čadského jezera. Některé jsou významné jen na relativně malém území, jako je sever Mosambiku nebo hranice mezi Demokratickou republikou Kongo a Ugandou. Aktivní jsou podzemní buňky v Afghánistánu. Jinde jsou spíš na ústupu. Každopádně je nutno tyto pobočky posuzovat odděleně v lokálním kontextu.

Porážkou chalífátu v Iráku a Sýrii globální značka IS utrpěla a není tak atraktivní jako v minulosti.  A nefungují na rozdíl od minulosti už ani jako síť schopná logisticky zajistit teroristické útoky na Západě, maximálně složit jako inspirační a know-how zdroj pro internetovou radikalizaci. I tento trend je myslím v poslední době na ústupu, jakkoli nelze mluvit o jeho absolutním zmizení.

Související

Islámský stát (IS), ilustrační fotografie.

Žena dvakrát odjela k teroristům z IS, od soudu dostala 12 let vězení

Soud v Paříži dnes poslal na 12 let do vězení 32letou ženu, která dvakrát odjela do Sýrie a Iráku, aby se připojila k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Podle obžaloby žena prokázala "extrémní odhodlanost" se přidat k teroristům, čímž žalobci odůvodnili i vysoký trest, napsal deník Le Monde. Na rozdíl od mnoha žen, které do Sýrie doprovázely své manžele či partnery, se odsouzená rozhodla odejít do země sama.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Sýrie Irák Terorismus Jakub Ježek (analytik)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

OSN, ilustrační fotografie.

Valné shromáždění OSN schválilo historickou klimatickou rezoluci

Valné shromáždění OSN přijalo klimatickou rezoluci požadující po Mezinárodním soudním dvoru (ICJ), aby určil právní povinnosti států pro boj se změnou klimatu. Za přijetí historické rezoluce vedla čtyři roky kampaň skupina 18 zemí v čele s ostrovním státem Vanuatu, který se už nyní potýká s důsledky oteplování planety. Soudní dvůr by mohl své poradní stanovisko vydat za zhruba 18 měsíců, píše agentura Reuters.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy

Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil od justiční reformy, která v Izraeli vyvolala protesty, a záporně odpověděl na dotaz novinářů, zda se v brzké době chystá pozvat Netanjahua do Bílého domu. Netanjahu reagoval prohlášením, že Izrael nerozhoduje na základě tlaku ze zahraničí, i když přichází "od nejlepších přátel".

včera

Joe Biden

Biden oznámil vznik fondu na podporu světové demokracie

Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii oznámil vznik nového fondu s 690 miliony dolarů (asi 15 miliardami korun) na podporu demokracie ve světě, konkrétně svobodných voleb, boje s korupcí nebo vývoje technologií, informovala agentura Reuters. 

Aktualizováno včera

Papež František

Papež bude minimálně několik dní v nemocnici. Vatikán prozradil diagnózu

Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom dnes podle agentury AP vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Šestaosmdesátiletá hlava katolické církve podle něj nemá covid-19. Bruni dříve uvedl, že papež do nemocnice v Římě zamířil kvůli plánované zdravotní prohlídce, což později zpochybnila italská média.

včera

Belgická policie

V Belgii obvinili sedm lidí v souvislosti s terorismem

Belgické úřady obvinily sedm lidí kvůli "možným teroristickým útokům". Dnes to podle agentury Reuters oznámila federální prokuratura. V úterý informovala o zadržení osmi osob při raziích proti lidem podezřelým z plánování islamistického atentátu v Belgii.

Aktualizováno včera

Rafael Mariano Grossi

Grossi navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, usiluje o opatření k její ochraně

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, uvedly tiskové agentury. V době přetrvávajících obav z možné jaderné havárie jde o Grossiho druhou návštěvu tohoto Ruskem okupovaného zařízení na jižní Ukrajině. Po příjezdu do elektrárny Grossi sdělil ruským tiskovým agenturám, že se snaží navrhnout realistická opatření k ochraně atomové elektrárny před boji, která by byla přijatelná pro všechny strany.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

V Polsku padl nejtvrdší trest od zrušení poprav. Za vraždu dcery

Soud v Poznani dnes poslal na doživotí do vězení ženu, která v roce 2021 zavraždila svoji tříletou dcerku. O podmínečné propuštění bude moci požádat teprve po 50 letech. Portál gazeta.pl píše, že jde o nejtvrdší rozsudek, jaký soud vynesl od zrušení trestu smrti v roce 1998.

včera

Aktualizováno včera

Donald Trump

Trumpem už se zřejmě porota nebude tento týden zabývat, tvrdí média

Velká porota dohlížející na vyšetřování kauzy kolem amerického exprezidenta Donalda Trumpa a údajného úplatku pornoherečce zřejmě do konce týdne nebude v této věci dál konat. S odvoláním na informované zdroje o tom v noci na dnešek informovala média včetně agentury AP, podle které to znamená odsun očekávaného hlasování o obvinění Trumpa nejméně na příští týden. 

včera

Krym, ilustrační fotografie.

Krymem podle ukrajinského deníku otřásl výbuch

Městečkem Hvardijske (rusky Gvardějskoje) ve střední části Ruskem okupovaného poloostrova Krymu dnes otřásl výbuch, uvedl portál Ukrajinska pravda. Ve městě leží ruská letecká základna. Na komunikační platformě Telegram se objevily fotografie a videozáznamy zachycující sloup dýmu stoupajícím nad místem exploze. Oběti nebo škody podle prvních zpráv hlášeny nejsou.

Aktualizováno včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané

Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma Westinghouse. Objem zakázky bude podle energetické firmy ČEZ, která elektrárnu provozuje, v jednotkách miliard korun. Do Dukovan palivo dříve dodávala ruská firma TVEL, společnost ČEZ se však rozhodla dodavatele změnit z bezpečnostních důvodů po loňském napadení Ukrajiny Ruskem. 

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Vláda ČR.

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedla v Jeseníku. Souvisí to s dopravou

Především kvůli špatné dopravní dostupnosti si vybrala vláda pro své výjezdní zasedání Jesenicko. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se tím tato oblast začleňuje mezi znevýhodněné regiony, na které chce kabinet zaměřit svou pozornost. Dopravní dostupnost je také jedno z témat, které hodlá s kabinetem řešit místní samospráva. Jako hlavní problém jej definují i podnikatelé v regionu, zjistila ČTK. 

Aktualizováno včera

Česká pošta, ilustrační fotografie.

Pošta se chystá dát výpověď zhruba 1600 zaměstnanců

Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další z předpokládaných 2269 rušených míst jsou neobsazená. Na pracovněprávní stránku podávání výpovědí a dodržování stanovených kritérií propouštění budou dohlížet odboráři České pošty. Po dnešním jednání vedení pošty se zástupci odborů to ČTK řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Aktualizováno včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Unijní země jednají o obnovitelných energiích a přou se o vodík z jádra

Spor o začlenění jaderné energie do nových pravidel pro obnovitelné zdroje rozdělil země Evropské unie na dvě podobně velké skupiny, které se před dnešním rozhodujícím vyjednáváním s europoslanci neshodly na společném postoji. Zatímco zastánci jádra, jako je Francie či Česko, chtějí otevřít cestu k podpoře jaderné energie v rámci směrnice stanovující závazný podíl obnovitelných zdrojů, odpůrci v čele s Rakouskem se stavějí rázně proti. 

Aktualizováno včera

Andrej Babiš

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš

Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti reformě penzí a normě Euro 7. Podle pořadatelů ze svazu Kovo dorazilo přes 2000 lidí, podle policie několik tisíc. Předáci přednesli šest požadavků na vládu. Žádají dřívější penze pro náročné profese či reformu daní. Pokud to kabinet nesplní, požadují jeho odstoupení. Vláda dnes v Praze není, má výjezdní zasedání v Jeseníku. 

Aktualizováno včera

Mikuláš Bek

Česko projeví zájem o půjčku od Evropské komise, o výši se rozhodne později

Česko projeví předběžný zájem o půjčku od Evropské komise (EK) v minimální výši 2,9 miliardy eur (zhruba 68 miliard korun). Může být ale v závislosti na definitivně stanovených podmínkách Evropskou unií navýšena až na 11 miliard eur (asi 260 miliard Kč). Shodla se na tom dnes vláda při zasedání v Jeseníku, oznámil na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS).

včera

včera

Dánské úřady vyzvedly "záhadný" objekt od plynovodu Nord Stream 2

Dánské úřady vyzvedly ze dna moře "záhadný" objekt, který byl v těsné blízkosti plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na Dánský energetický úřad. Podle něj objekt, který se jeví jako námořní kouřová bóje, nepředstavuje bezpečnostní riziko.

Zdroj: ČTK

Další zprávy