ROZHOVOR: Pět let od bitvy o metropoli Islámského státu. V regionu není mnoho lidí, kterým by se po „chalífátu“ stýskalo, říká analytik Ježek

Od zahájení finální fáze bitvy o syrskou Rakku, někdejší metropoli samozvaného Islámského státu (ISIS), uplynulo přesně pět let. Tíhu pozemní operace nesly primárně místní vojenské jednotky, bez západní podpory by ovšem zničení ISIS coby územní entity nebylo myslitelné, podotýká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odborník na Blízký východ Jakub Ježek. Analytik serveru Voxpot.cz v něm mimo jiné připouští, že dobytí města provázelo značné utrpení civilistů, dodává však, že zatím nikdo nevymyslel efektivní způsob, jak ve válce ochránit obyvatelstvo městských center, jejichž obránci kladou tuhý odpor.

Pozemní ofenzivu u Rakky zahájenou 6. června 2017 vedly Syrské demokratické síly (SDF). Jaký mělo toto uskupení v této době charakter a proč z něj západní mocnosti nakonec učinily svého hlavního lokálního partnera ve válce proti Islámskému státu? Byl to cílený výběr, nebo se spíše projevila absence alternativ?

Spolupráce Spojenými státy vedené koalice a převážně kurdských SDF začala koncem léta 2014. Tehdy, částečně i díky tlaku veřejného mínění, pomáhalo zejména americké letectvo odrazit útok ISIS na město Kobani u hranic s Tureckem, který hraničil s pokusem o vyvraždění tamního obyvatelstva. Tato původně ryze obranná podpora se postupně přetransformovala ofenzivní válku proti Islámskému státu respektive jeho zázemí v Sýrii.

Jiné pokusy o nalezení „boots on ground“ mimo sice SDF existovaly, ale nebyly rozhodně tak úspěšné. Soustředily se na umírněnější složky mezi (syrskými, pozn. redaktora) protivládními povstalci, ale po celou dobu se objevovaly pochybnosti o jejich kredibilitě i motivaci. Na severu Sýrie bylo například zdokumentováno, jak místní údajně spojenecké milice nadávají zahraničním vojáků  do „křižáků“. Na jihu kolem hraničního přechodu Al-Tanf do Iráku, který je dodnes pod kontrolou amerických speciálních jednotek, jsou rozmístěni i ozbrojenci milice Revolučního komanda (Maghaweir al-Thowra) původem ze Syrské svobodné armády. Jde však o desítky mužů ve zbrani, navíc s problematickou pověstí. Traduje se historka, že jejich velitel si na Američanech vymohl po pohrůžkou dezerce svých mužů živého lva, se kterým pak chodil po základně na řetězu.

Určitě je ale na místě zmínit, že krom podpory vedené z Pentagonu existoval i program CIA pod názvem Timber Sycamore. Ten poskytoval výzbroj, prostředky a zpravodajské informace řadě povstaleckých skupin bojujících proti režimu v Damašku. Byl ukončen v roce 2017. Spekulovalo se o možné dohodě prezidenta Trumpa s Putinem. Ale byla i řada indicií, že minimálně některé z podporovaných skupin tvořily pouze na papíře existující pobočky syrských džihádistů.

Lze s odstupem pěti let jasně říci, zda Islámský stát porazily primárně místní síly, nebo by jeho zničení – alespoň ve formě kvazistátní struktury – nebylo myslitelné bez vydatné západní podpory, ať už letecké, logistické či zpravodajské?

Zničení Islámského státu ve smyslu kvazistátní struktury kontrolující území by bez západní zpravodajské i přímé vojenské podpory bylo nemyslitelné. Ale stejně tak by bylo nemyslitelné bez mnoha tisíců mužů a žen z Sýrie, Iráku i zahraničních dobrovolníků bojujících v roli pěchoty. Krom zmíněných SDF jde o milice kurdské autonomie ze severu Iráku a irácké armády i policie.

A dnes není příliš populární připomínat, že k porážce Islámského státu přispěla i Syrská armáda, provládní milice a je podporující ruské letectvo v rámci velké ofenzivy od Damašku na Palmyru a Dajr az-Zaur až na pravý břeh řeky Eufrat. A zejména v Iráku ne nevýznamnou roli v pozemní válce sehrály i převážně šíitské milice podporované Íránem.

Dobývání měst s sebou zpravidla nese velké strádání civilního obyvatelstva, což ostatně nyní vidíme opět na Ukrajině. Rakka měla před vypuknutím syrské občanské války na čtvrt milionu obyvatel. Vymykalo se její dobývání v něčem destrukci a utrpení civilistů, které provázely předchozí boje o velká města v oblasti, která rovněž kontroloval Islámský stát?

Doposud nikdo nevymyslel způsob jak dobýt město, které braní jeho obránci, bez toho, aby to nebylo doprovázeno destrukcí a utrpením civilistů. Liší se jen to, zda samotné tažení považujeme za spravedlivé nebo ne. Zatímco v případě ruského tažení Ukrajině vidím válečný zločin útočné války, v případě války proti Islámskému státu vidím válku, která měla jasně sebeobranný charakter. (Ruský, pozn. redaktora) prezident Putin a jeho generálové a propagandisté totéž ovsem tvrdí i o své agresi proti Ukrajině.

Masivní destrukce a utrpení provázelo všechny městské bitvy proti Islámskému státu v Rakka, Mosulu, Al-Káim, Dajr az-Zaur, Tikrítu i Ramádí. Jakékoli srovnávání se pohybuje na tenkém ledě. Rakka se možná liší tím, že posledních asi 200 bojovníků (ISIS, pozn. redaktora) ukončilo odpor výměnou za volný odchod pro ně a 3 tisíce jejich rodinných příslušníků. Poslední městské bloky pod kontrolou ISIS v Mosulu v Iráku byly v podstatě srovnány se zemí s každým, kdo se uvnitř nacházel. Od určitého bodu byl každý, kdo neunikl nebo se nevzdal, považován za příslušníka Islámského státu.

Jak je s odstupem pěti let vnímána válka proti samozvanému chalífátu vnímána v blízkovýchodním regionu? Počítám, že reflexe konfliktu tamní společností je v mnohém odlišná od západní optiky.

Pro hodně lidí na Západě skončila válka v roce 2018. V Sýrii a Iráku ale žijí miliony lidí, do jejichž každodenního života následky zasahují dodnes. Neznám tvrdá statistická data, ale troufnu si říct, že většinovou podporu mohl mít Islámský stát jen po omezenou dubu a jen na částech území, které kontroloval. Nebude mnoho lidí, kterým by se po něm stýskalo.

Po válce proti ISIS ale zůstaly vlivem bomb zdevastovaná města, ale i komunity, které proti němu stály, jako byl důležitý beduínský kmen al-Sheitat z východní Sýrie. Genocidní nájezd ISIS z léta 2014 rozvrátil etnicko-náboženskou komunitu Jezídů žijících ve městě Sidžár na severozápadě Iráku. Za konjunktury ISIS došlo i k událostem, které prohloubily propas mezi komunitami v Iráku, kdy se část místních civilistů přidala k běsnění ISIS právě v Sindžáru nebo při hromadných popravách šíitů u Tikrítu.

V táboře Al-Hawl v Sýrii žijí dodnes v podstatě v obrovském vězení desítky tisíc členů ISIS, jejich rodin a nebojového personálu. Je to časovaná bomba a slepá skvrna, kterou hlídají SDF se západní pomoci. V táboře jsou i stovky osob se západními pasy, ke kterým se ale jejich rodiny nehlásí. Dochází v něm k vraždám, radikalizaci a slouží jako zásobárna lidí, kteří nemají co ztratit.

Islámský stát se nezjevil jako pomyslný blesk z čistého nebe. Mám pocit, že panuje obecná shoda na tom, že k jeho vzniku vedl široký soubor faktorů, které umocnil vývoj v oblasti po svržení iráckého diktátora Saddáma Husajna. Nakolik je podhoubí, které umožnilo zmíněné organizaci vyrůst a rychle ovládnout velmi rozsáhlé území, nadále aktivní?

Počátky ISIS jsou mlhavé a dají se vystopovat do konce osmdesátých let, kdy se džihádisté vracející se z války v Afghánistánu pokoušeli vytvořit miniaturní chalífát v odlehlých údolích severovýchodního Iráku. Samotný vzestup organizace byl souhrou řady faktorů, od mocenského vakua po svržení Saddáma, kdy džihádisté představovali vedle šíitských milic, kurdských bojovníků a bývalých členů armády jednu ze stran disponující vojenským a organizačním know-how.

Zásadní pro vzestup ISIS bylo i opomíjení sunnitských oblastí za vlády iráckého prezidenta (Núrího, pozn. redkatora) Málikího. Také se málo připomíná, že do roku 2014 byl ISIS integrální součásti syrské koalice bojovníků proti režimu Bašára Asada podporované Západem, Tureckem, Saúdskou Arábií a dalšími zeměmi. Získaný vliv a možnost volně působit, rekrutovat bojovníky a vyzbrojit se v Sýrii mu v létě 2014 umožnil přelít se zpět do Iráku. ISIS ovládnul třímilionový Mosul, dozbrojil se tam do podoby regulérní pozemní armády a během roku dosáhl svého pomyslného vrcholu.

Podstatná část členů ISIS zemřela. Další tisíce byly zajaty. Lidé a celé komunity nebo kmeny, které se k nim přidali z oportunismu, dnes mají jiné partnery. Naopak řada entit, které se na porážce ISIS podílely, z toho vítězství dosud ne neprávem čerpá moc i legitimitu.

Po během koronavirové pandemie a po následném ruském útoku na Ukrajinu téma džihádistických teroristických organizací výrazně ustoupilo z pozornosti západních médií. Co zbylo pět let po bitvě o Rakku z Islámského státu?

Dnes ISIS přežívá v podobě nájezdníků v odlehlých oblastech Sýrie a Iráku nebo v podobě zakonspirovaných buněk ve městech. Jeho členové jsou schopni provádět přepady, útoky nebo cílené vraždy, ale není už možné mluvit o územní kontrole. Odnože hlásící se k Islámskému státu dnes působí na řadě míst mimo Irák a Sýrii. Silné jsou na trojmezí Mali, Burkina Faso a Nigeru a v oblasti kolem Čadského jezera. Některé jsou významné jen na relativně malém území, jako je sever Mosambiku nebo hranice mezi Demokratickou republikou Kongo a Ugandou. Aktivní jsou podzemní buňky v Afghánistánu. Jinde jsou spíš na ústupu. Každopádně je nutno tyto pobočky posuzovat odděleně v lokálním kontextu.

Porážkou chalífátu v Iráku a Sýrii globální značka IS utrpěla a není tak atraktivní jako v minulosti.  A nefungují na rozdíl od minulosti už ani jako síť schopná logisticky zajistit teroristické útoky na Západě, maximálně složit jako inspirační a know-how zdroj pro internetovou radikalizaci. I tento trend je myslím v poslední době na ústupu, jakkoli nelze mluvit o jeho absolutním zmizení.

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Sýrie Irák Terorismus Jakub Ježek (analytik)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 56 minutami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 1 hodinou

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla

Ekonomický novinář James Surowiecki tvrdí, že administrativa Donalda Trumpa při stanovování cel na obchodní partnery použila extrémně zjednodušený a chybný výpočet. Podle něj Bílý dům pouze vydělil obchodní deficit USA s danou zemí jejími exporty do Spojených států a takto „vypočítal“ údajnou nespravedlivou výhodu zahraničních partnerů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy