Hrozí 3. světová válka? Evropští diplomaté jí chtějí zažehnat

Na Blízkém východě se opět schyluje k nové válce, která by se mohla stát roznětkou ještě většího konfliktu. Evropská diplomacie proto nic nenechává náhodě a jedná s íránským ministrem zahraničí Mohammedem Džavádem Zarífem. Pozvánku na osobní setkání obdržel Zaríf v den, kdy americký prezident Donald Trump hrozil bombardováním Íránu. Informoval o tom server Politico.eu.

Íránsko-americké diplomatické vztahy jsou od islámské revoluce v roce 1979 značně napjaté. Atentát na generála Kásema Solejmáního, který nařídil americký prezident Donald Trump, jen přilil olej do ohně. Poté, co íránský duchovní vůdce Sajjid Alí Chameneí pohrozil odvetou, odpověděl Trump, že v takovém případě může Írán počítat s bombovým protiútokem. Svět je na prahu války, jíž se Evropa, která přímo sousedí s Blízkým východem snaží zažehnat. 

Prvním krokem, který Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Joseph Borrell podnikl, bylo kontaktování íránského resortu zahraniční. To zase naopak vyvolalo nevoli ze strany USA, podle nichž není Evropa dostatečně loajální vůči svému spojenci, když "podkuřuje" jeho politickému nepříteli. V sázce je hodně a jakýkoliv neuvážený postup může mít důsledky dalekosáhlejší, než bychom si bývali dokázali představit.

Strach z potenciální hrozby třetí světové války doprovází lidstvo od konce té druhé, protože atomový útok na japonská města Hirošimu a Nagasaki ukázal v plné nahotě ničivost jaderných zbraní. I to se je možná později stalo jedním z důvodu, proč se i za Studené války během nejvyhrocenějšího napětí mezi USA a Sovětským svazem obě strany vždycky nějak "domluvily". Nejvíc to bylo znát během Karibské krize v roce 1962.

Ostatně i Borrell ve svém nedělním prohlášení konstatoval, že se během svého telefonátu se Zarífem snažil docílit nejen míru na Blízkém východě, nýbrž i dodržování jaderné dohody ze strany Teheránu. Tu Washington v roce 2015 z Trumpovy administrativy vypověděl s tím, že je ztrácí smysl, neboť nebrání Íránu v obohacování uranu. Navíc zahrnovala upuštění od ekonomických sankcí vůči Íránu, který se výměnou za to zavázal zcela upustit od svého jaderného programu. Trump se podle svých slov rovněž také snažil docílit oslabení pozice Íránu, který hraje významnou roli v dění na Blízkém východě.

Co se týče samotného atentátu na Solejmáního, tak ten Borrell označil za politováníhodný. Cílem jeho telefonátu bylo také přizvání Zarífa k diplomatické schůzce v Bruselu a dalších evropských metropolích, aby EU mohla adekvátně reagovat na změnu politického vývoje na Blízkém východě. Bez reakce nezůstal ani Irák, na jehož území k celé této události s mezinárodní dohrou došlo, a vypověděl ze země americkou armádu, která v něm operuje od roku 2003. 

Potenciální odchod americké armády z Iráku rovněž znepokojuje evropské politické lídry. Důvodem jsou obavy z oslabení boje proti Islámskému státu, který se na Blízkém východě, ač v útlumu, stále hlásí o slovo. Pozici USA už tak dost oslabuje hrozba odvety ze strany Íránu. Americké vojenské základny nacházející se poblíž íránských hranic musejí být neustále ve střehu.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová při této příležitosti také poznamenala, že by EU měla být na tomto poli akčnější a nevyčkávat, jak se k celé situaci postaví silnější geopolitičtí hráči USA a Rusko. Obecně vzato zaujímá Evropa jasné stanovisko. Chce docílit toho, aby Írán i nadále dodržoval jadernou dohodu, a aby se vztahy mezi Teheránem a Washingtonem dál nevyostřovaly.   

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán EU (Evropská unie) válka Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy