Lékaři bez hranic učinili těžké rozhodnutí a pozastavili většinu svých aktivit v severovýchodní Sýrii. Zároveň z oblasti evakuovali mezinárodní personál. Důvodem je extrémně nestabilní situace v důsledku turecké vojenské operace v regionu. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.
Situace na severovýchodě Sýrie je od středy 9. října extrémně nestabilní, což přinutilo Lékaře bez hranic evakuovat mezinárodní personál z projektů v Ajn Issá, al-Holu, Tal Abjádu, Tal Tameru, Tal Kočeru (Jarubíja), Kobání (Ajn al-Arab) a ve městě Rakká. Toto rozhodnutí bylo pro Lékaře bez hranic extrémně těžké, organizace si plně uvědomuje potřeby tamních lidí.
Vysoce nepředvídatelná a rychle se měnící situace však Lékařům bez hranic znemožňuje nezbytné vyjednání bezpečného přístupu k lidem v ohrožení. Vzhledem k vysokému počtu bojujících skupin na různých stranách konfliktu už Lékaři bez hranic nemohou garantovat bezpečí svým syrským ani mezinárodním pracovníkům.
„Lidé na severovýchodě Sýrie už přetrpěli roky konfliktu a nejistoty. Události posledních dní jenom zvyšují potřebu humanitární pomoci, kterou však kvůli současné bezpečností situaci nelze poskytnout,“ upozorňuje Robert Onus, krizový koordinátor Lékařů bez hranic pro Sýrii.
„Pozastavit většinu operací a evakuovat mezinárodní personál ze severovýchodní Sýrie bylo pro Lékaře bez hranic opravdu složité rozhodnutí, které učinili s těžkým srdcem. Nemůžeme tam však pracovat, dokud nezískáme záruky od všech stran konfliktu, že můžeme v oblasti bezpečně působit.“
„Máme obrovské obavy o bezpečí našich syrských kolegů, kteří i během tohoto těžkého období zůstávají se svými rodinami v severovýchodní Sýrii. Budeme je nadále podporovat na dálku a zároveň zjišťovat všechny možné alternativy, jak lidem v severovýchodní Sýrii - navzdory překážkám - poskytovat pomoc,“ podotýká Robert Onus.
Katastrofální dopad na civilisty i humanitární pomoc
Rozhodnutí pozastavit většinu aktivit Lékařů bez hranic přichází v době, kdy se humanitární situace vymyká kontrole a lidé budou pravděpodobně potřebovat pomoc čím dál více.
Ve městě Tal Tamer Lékaři bez hranic distribuovali přikrývky, nouzové potravinové příděly, láhve s vodou a mýdla tisícům vysídlených lidí. Ti si při útěku ze svých domovů častokrát nestihli vzít téměř nic kromě oblečení, které měli na sobě. Lékaři bez hranic také do 13. října zásobovali vodou několik vesnic v okolí, nálet totiž údajně poškodil místní čerpací stanici, což několik vesnic a měst odřízlo od přístupu k vodě.
Nálety, ostřelování a ozbrojené střety mají katastrofální dopad na civilní obyvatelstvo i schopnost humanitárních organizací bezpečně poskytovat nezbytnou pomoc lidem v ohrožení.
Personál v nemocnici v Tal Tameru přijal po náletu z 13. října desítky raněných lidí. Ve městě Ajn Issá viděly týmy Lékařů bez hranic obyvatele pěšky odcházet ze svých domovů a hledat jinde bezpečí před boji. Zdravotníci z nemocnice v Ajn Issá byli evakuováni. Jednalo se přitom o jednu z hlavních nemocnic, která v posledních pěti dnech poskytovala péči raněným lidem.
Včera dostali Lékaři bez hranic od svých kolegů zprávu, že lidé v táboře v Ajn Issá trpí vážným nedostatkem jídla, vody i zdravotní péče. Ještě minulý týden přitom týmy Lékařů bez hranic v táboře poskytovaly lékařskou i psychologickou péči a také tam zajišťovaly vodu.
Lékaři bez hranic požadují, aby všechny strany konfliktu zajistily ochranu civilistů a aby poskytly humanitárním organizacím bezpečný a plný přístup k civilnímu obyvatelstvu, aby mu mohly poskytovat nezbytně nutnou humanitární pomoc.
Související
Lékaři bez hranic v Rusku definitivně skončili. Důvod neznají
Dějiny vás budou soudit, nečinnost RB OSN z ní dělá spoluviníky zabíjení, píší Lékaři bez hranic
Lékaři bez hranic , Sýrie , Kurdové , Turecko , humanitární pomoc
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák