Turci v Sýrii: Vypukla humanitární katastrofa, Lékaři bez hranic evakuovali personál

Lékaři bez hranic učinili těžké rozhodnutí a pozastavili většinu svých aktivit v severovýchodní Sýrii. Zároveň z oblasti evakuovali mezinárodní personál. Důvodem je extrémně nestabilní situace v důsledku turecké vojenské operace v regionu. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Situace na severovýchodě Sýrie je od středy 9. října extrémně nestabilní, což přinutilo Lékaře bez hranic evakuovat mezinárodní personál z projektů v Ajn Issá, al-Holu, Tal Abjádu, Tal Tameru, Tal Kočeru (Jarubíja), Kobání (Ajn al-Arab) a ve městě Rakká. Toto rozhodnutí bylo pro Lékaře bez hranic extrémně těžké, organizace si plně uvědomuje potřeby tamních lidí.

Vysoce nepředvídatelná a rychle se měnící situace však Lékařům bez hranic znemožňuje nezbytné vyjednání bezpečného přístupu k lidem v ohrožení. Vzhledem k vysokému počtu bojujících skupin na různých stranách konfliktu už Lékaři bez hranic nemohou garantovat bezpečí svým syrským ani mezinárodním pracovníkům.  

„Lidé na severovýchodě Sýrie už přetrpěli roky konfliktu a nejistoty. Události posledních dní jenom zvyšují potřebu humanitární pomoci, kterou však kvůli současné bezpečností situaci nelze poskytnout,“ upozorňuje Robert Onus, krizový koordinátor Lékařů bez hranic pro Sýrii.

„Pozastavit většinu operací a evakuovat mezinárodní personál ze severovýchodní Sýrie bylo pro Lékaře bez hranic opravdu složité rozhodnutí, které učinili s těžkým srdcem. Nemůžeme tam však pracovat, dokud nezískáme záruky od všech stran konfliktu, že můžeme v oblasti bezpečně působit.“      

„Máme obrovské obavy o bezpečí našich syrských kolegů, kteří i během tohoto těžkého období zůstávají se svými rodinami v severovýchodní Sýrii. Budeme je nadále podporovat na dálku a zároveň zjišťovat všechny možné alternativy, jak lidem v severovýchodní Sýrii - navzdory překážkám - poskytovat pomoc,“ podotýká Robert Onus.

Katastrofální dopad na civilisty i humanitární pomoc

Rozhodnutí pozastavit většinu aktivit Lékařů bez hranic přichází v době, kdy se humanitární situace vymyká kontrole a lidé budou pravděpodobně potřebovat pomoc čím dál více.

Ve městě Tal Tamer Lékaři bez hranic distribuovali přikrývky, nouzové potravinové příděly, láhve s vodou a mýdla tisícům vysídlených lidí. Ti si při útěku ze svých domovů častokrát nestihli vzít téměř nic kromě oblečení, které měli na sobě. Lékaři bez hranic také do 13. října zásobovali vodou několik vesnic v okolí, nálet totiž údajně poškodil místní čerpací stanici, což několik vesnic a měst odřízlo od přístupu k vodě.

Nálety, ostřelování a ozbrojené střety mají katastrofální dopad na civilní obyvatelstvo i schopnost humanitárních organizací bezpečně poskytovat nezbytnou pomoc lidem v ohrožení. 

Personál v nemocnici v Tal Tameru přijal po náletu z 13. října desítky raněných lidí. Ve městě Ajn Issá viděly týmy Lékařů bez hranic obyvatele pěšky odcházet ze svých domovů a hledat jinde bezpečí před boji. Zdravotníci z nemocnice v Ajn Issá byli evakuováni. Jednalo se přitom o jednu z hlavních nemocnic, která v posledních pěti dnech poskytovala péči raněným lidem.

Včera dostali Lékaři bez hranic od svých kolegů zprávu, že lidé v táboře v Ajn Issá trpí vážným nedostatkem jídla, vody i zdravotní péče. Ještě minulý týden přitom týmy Lékařů bez hranic v táboře poskytovaly lékařskou i psychologickou péči a také tam zajišťovaly vodu.

Lékaři bez hranic požadují, aby všechny strany konfliktu zajistily ochranu civilistů a aby poskytly humanitárním organizacím bezpečný a plný přístup k civilnímu obyvatelstvu, aby mu mohly poskytovat nezbytně nutnou humanitární pomoc. 

Související

Více souvisejících

Lékaři bez hranic Sýrie Kurdové Turecko humanitární pomoc

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy