Turecko bylo odsouzeno za zadržení opozičních novinářů, každému musí vyplatit odškodné

Evropský soud pro lidská práva (ECHR) dnes odsoudil Turecko za neoprávněné zadržení novinářů opozičního deníku Cumhuriyet. Podle soudu úřady zadržení odůvodnily pouhými domněnkami, a nikoliv podloženými důvody. Turecko by každému ze zadržených mělo vyplatit odškodnění ve výši 16.000 eur (zhruba 423.000 korun), píše agentura AFP. Turecká vláda se k rozsudku nevyjádřila.

Deset členů redakce a vedení opozičního deníku bylo zatčeno v listopadu roku 2016, několik měsíců po neúspěšném státním převratu proti prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi. Většina zadržených byla propuštěna v průběhu roku 2017, poslední z nich se ale dostal na svobodu až v dubnu roku 2018.

Sabuncu and Others v. Turkey, judgment: Unlawful nature of journalists’ detention impacting on lawfulness of interference with their freedom of expression: violation https://t.co/Qed03OVc62 #ECHR #CEDH #ECHRlegalsummaries

— ECHR CEDH (@ECHR_CEDH) November 10, 2020

Turecké úřady zadržené podezřívaly z podpory a propagace teroristických skupin, například Strany kurdských pracujících a hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který podle Erdogana patří mezi iniciátory pokusu o převrat. Podporu a propagaci měly dokazovat články otištěné v deníku.

ECHR tento důvod pro zadržení odmítl. Podle soudu články neobsahovaly "podporu ani výzvu k použití násilí ve veřejné sféře". Články referovaly o veřejně známých informacích nebo se týkaly celospolečenské debaty v Turecku.

Zaměstnanci a novináři deníku Cumhuriyet, který patří do úzkého okruhu tureckých médií kritických vůči prezidentovi Erdoganovi, stanuli vícekrát před soudem v Turecku. V listopadu loňského roku trestní soud v Istanbulu potvrdil odsouzení k několika letům vězení 12 zaměstnanců listu za napomáhání teroristickým organizacím.

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

Více souvisejících

Soud pro lidská práva Štrasburk Turecko novináři lidská práva

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy