Turecko masakruje i civilisty. Z domovů uteče milion Kurdů, obává se expert

Turecká ofenzíva v severní Sýrii může přinutit k přesídlení až milion Kurdů, tvrdí Jonathan Spyer z jeruzalémského ústavu pro strategii a bezpečnost. Podle něj sice má zřejmě turecká armáda rozkazy vyhnout se masakrům obyvatel, ale útoky, které ve středu Ankara zahájila proti syrským Kurdům, nejsou moc přesně a zasahují i civilisty.

Cílem ofenzívy je vytlačit z pohraničí kurdské oddíly YPG, což jsou podle Turků teroristé, a vytvořit zónu pro bezpečný návrat syrských uprchlíků z Turecka. Tento plán se týká území obývaného hlavně Kurdy.

Spyer se domnívá, že turečtí vojáci se asi vyhnou masakrům, ale "špinavou práci" za ně udělají členové Svobodné syrské armády (FSA). To jsou oddíly syrských povstalců, jež Turecko podporuje od začátku syrské občanské války a které se nynější ofenzívy účastní.

"Aniž bych chtěl být vůči Turkům nespravedlivý, nebudou se moc zajímat o to, kam jejich munice padá. A to ovlivní osud civilistů," řekl Spyer v rozhovoru s izraelskými internetovými novinami The Times of Israel. Turecko podle něj ostřeluje pozice od Tall Abjadu na západě po Dajrik, v arabštině známý jako Al-Málkija, na syrsko-irácké hranici. Odtud a z větších měst jako Kobani a Kámišlí tak bude nuceno odejít až milion Kurdů. Spyer se domnívá, že rozsah turecké operace zatím není jasný a je podle něj možné, že v tom jasno nemají ani Turci samotní.

Now imagine these #TFSA Islamists rats are coming to your village backed up with #Turkish airstrikes and artillery, what would you do when you don't even have time to run away!? One day #Trump said you were safe and the next you saw these rats coming your way.#kurds #YPG #SDF pic.twitter.com/7h7txg66bs

— ONC3X (@ONC3X) October 11, 2019

Prezident Recep Tayyip Erdogan se podle něj rozhodl k boji rychle, po nedělním oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o stažení amerických vojáků z hraničních postů.

Pokud se Turecko dostane pod silný mezinárodní tlak, spokojí se podle Spyera možná s obsazením území mezi Tall Abjädem a Rás al-Ajnem, což by znamenalo ohrožení menšího počtu Kurdů.

Spyer nevěří bilanci, kterou o bojích zveřejňuje Ankara. Podle ní do dneška Kurdové přišli o 277 lidí. Spyer turecké údaje považuje za přehnané. SDF, což je arabsko-kurdská koalice, k níž patří YPG, uvádí mnohem menší ztráty.

Největší obavy má jeruzalémský odborník ze střetu FSA s Kurdy. Turecko proti Kurdům v Sýrii vedlo od roku 2016 dvě podobné ofenzívy a při té loňské z domovů odešlo 200.000 lidí. "Obešlo se to bez velkého masakru, protože civilisté odešli s předstihem. Ale kradlo se a vraždilo," řekl Spyer. Současná ofenzíva je podle něj nebezpečnější, protože se týká mnohem většího území a většího počtu kurdského obyvatelstva.

Související

Recep Tayyip Erdoğan

Bude Erdogan nadále prezidentem? Rozhodnout mohou Kurdové, píše CNN

O politickém osudu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana by v letošních parlamentních a prezidentských volbách mohly rozhodnout hlasy Kurdů. Tato menšina tvoří 15 až 20 procent obyvatel Turecka, napsal dnes web CNN International. Zásadní pro poměr sil bude výsledek kandidátů prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), která navíc nepřímo podpořila kandidáta opozičního bloku v prezidentských volbách. Turci budou o novém parlamentu a hlavě státu rozhodovat 14. května.

Více souvisejících

Kurdové Turecko Turecká armáda Sýrie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy