Turecký soud osvobodil spisovatelku Erdoganovou, kauza vyvolala vlnu nevole

Soud v Istanbulu dnes zprostil obžaloby tureckou spisovatelku a novinářku Asli Erdoganovou, která čelila obvinění z propagace terorismu. Informovala o tom agentura AFP. Kauza této spisovatelky a nositelky několika zahraničních cen, která nyní žije v exilu v Německu, vzbudila velkou pozornost a její obvinění kritizovala řada nevládních organizací bojujících za lidská práva.

Erdoganová (52), která má shodou okolností stejné příjmení jako turecký prezident, byla zatčena v srpnu 2016 při policejní razii v redakci deníku Özgür Gündem. Tento deník, s nímž Erdoganová spolupracovala, se věnoval hodně otázkám práv Kurdů v Turecku, za něž vede už několik dekád ozbrojený boj proti vládě organizace Strana kurdských pracujících (PKK). Tu považuje Ankara, EU i USA za teroristickou.

Více než desítka zaměstnanců deníku Özgür Gündem, včetně Erdoganové, byla v roce 2016 obviněna z propagace terorismu, členství v teroristické organizaci a narušení národní jednoty, za což v Turecku hrozí až doživotní vězení. Erdoganová strávila ve vazbě přes čtyři měsíce, než ústavní soud nařídil její propuštění. Poté, co jí soud v září 2017 zrušil zákaz vycestovat, odjela do Německa.

Obvinění z propagace terorismu a vazeb na PKK čelí v Turecku řada lidí, včetně novinářů i opozičních politiků. Podle nevládních organizací se tak vláda zbavuje svých kritiků. Tažení vůči opozici i nepohodlným novinářům zintenzivnil turecký režim po neúspěšném pokusu části armády o převrat z července 2016, z něhož vláda viní duchovního Fethullaha Gülena.

Z napojení na něj byly obviněny desetitisíce lidí, přes 77.000 z nich skončilo ve vězení a na 150.000 státních zaměstnanců, včetně soudců či učitelů, přišlo o práci. Uzavřeny byly desítky novin i vydavatelství.

Související

Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko novináři PKK (Strana kurdských pracujících) Fethullah Gülen (turecký duchovní) Německo

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy