USA zakázaly lety nad Irákem a Íránem, řada aerolinek mění trasy

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) zakázal americkým leteckým společnostem přelety nad Irákem, Íránem, Ománským zálivem a vodami mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Učinil tak poté, co Írán v noci na dnešek raketami zaútočil na základny s americkými a dalšími koaličními vojáky v Iráku.

Změnit trasy svých letů nad Blízkým východem kvůli eskalaci napětí mezi USA a Íránem se rozhodly také některé komerční aerolinky, včetně české firmy Smartwings. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) oznámila, že aerolinkám doporučuje vyhnout se iráckému vzdušnému prostoru. Dodala, že jde o preventivní opatření a že situaci v regionu dále vyhodnocuje.

Změny tras, ke kterým přistoupily některé aerolinky, nemají na letecký provoz v Česku vliv, řekl ČTK mluvčí Řízení letového provozu (ŘLP) Richard Klíma. Dopady podle mluvčího Romana Pacvoně nezaznamenalo ani Letiště Praha. Trasy části letů ale upravily aerolinky Smartwings. "V reakci na nejnovější vývoj situace na Středním a Blízkém východě budou lety společnosti Smartwings z Prahy a Bratislavy do Salalah v Ománu vedeny po jiných letových trasách a mimo íránský a irácký vzdušný prostor," sdělila ČTK mluvčí firmy Vladimíra Dufková. Pod Smartwings patří i ČSA, které ale podle ní lety přes íránský ani irácký vzdušný prostor neprovozují.

Australská letecká společnost Qantas až do odvolání pozmění trasu letu mezi Londýnem a australským Perthem, aby se vyhnula iráckému a íránskému vzdušnému prostoru. To bude znamenat, že trasa bude delší. Letadla tak budou muset vzít méně cestujících a naopak více paliva, protože zůstanou ve vzduchu o 40 až 50 minut déle.

Z evropských aerolinek německá Lufthansa a její dceřiné společnosti oznámily, že omezí lety v íránském a iráckém letovém prostoru. Přesměrovat lety se rozhodly i Air France-KLM a British Airways. Polské aerolinky LOT už v sobotu oznámily, že změní trasy a nebudou létat přes Írán.

Kvůli současným událostem nebude íránský prostor využívat ani malajsijská letecká společnost Malaysia Airlines. Společnost Singapore Airlines pak přesměruje své lety do Evropy tak, aby se vyhnula íránskému vzdušnému prostoru. Lety přesměrují i společnosti Air Canada nebo China Airlines, lety do Iránu a Íránu zrušily aerolinky Emirates a flydubai.

Rovněž turecké aerolinky Turkish Airlines oznámily, že dočasně ruší lety do Íránu i do Iráku. Podle nejmenovaného představitele aerolinek, kterého citovala agentura Anadolu, jde o preventivní opatření, které má trvat do čtvrtka 19:00 SEČ. Letouny turecké společnosti rovněž během této doby nebudou používat irácký ani íránský vzdušný prostor a pozmění trasy.

V reakci na rozhodnut FAA doporučilo indické generální ředitelství pro civilní letectví všem indickým komerčním aerolinkám vyhnout se vzdušnému prostoru Iráku, Íránu a nad Perským zálivem. Trasy změní také Vietnam Airlines a nejméně dvě kazašské letecké společnosti - Air Astana a SCAT - zvažují přesměrování nebo zrušení svých letů nad Íránem.

Ruská agentura pro letectví Rosaviacija vydala ruským leteckým společnostem oficiální doporučení, aby nelétaly nad vzdušným prostorem Íránu, Iráku, Perského a Ománského zálivu. Důvodem jsou rovněž bezpečnostní rizika.

Do Iráku zatím bez omezení létají katarské aerolinky Qatar Airways. Využití íránského a iráckého vzdušného prostoru je pro aerolinky důležité, protože mají od poloviny roku 2017 zakázané lety nad Saúdskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem.

Nad Perským zálivem, Irákem, Íránem a nad Ománským zálivem nesmějí přelétávat letadla registrovaná v USA, a to "kvůli zvýšené vojenské činnosti a rostoucímu politickému napětí", uvedl v úterý FAA. Podle úřadu hrozí, že letadla by mohla být chybně identifikována. Podobná omezení nejsou výjimečná a často mají preventivní charakter, aby se zabránilo záměně civilních letadel se stroji zapojenými do ozbrojeného konfliktu, poznamenala agentura AP.

Írán v noci na dnešek odpálil více než deset raket na nejméně dvě vojenské základny v Iráku. Podle agentury AFP v noci přelétávaly vojenské letouny nad Bagdádem.

Několik hodin po úderu se krátce po startu z teheránského letiště zřítil ukrajinský letoun. Nikdo ze 176 lidí na palubě neštěstí nepřežil. Ukrajinské aerolinky přestanou až do objasnění katastrofy létat nad Íránem

Související

Letadla, ilustrační foto

"Na palubě je nálož..." Indii paralyzují bombové hrozby

Indie zažila v uplynulém týdnu vlnu více než 70 falešných bombových hrozeb zaměřených na domácí i mezinárodní lety. Tyto výhrůžky vyvolaly znepokojení mezi cestujícími a způsobily zpoždění letů, informují indická média s odkazem na agenturu AFP. Podle informací zveřejněných v neděli se hrozby týkaly letů různých leteckých společností, přičemž mnoho letů muselo být odkloněno.

Více souvisejících

letadla, letectví Federální úřad pro letectví (FAA) USA (Spojené státy americké) Írán Irák Malaysia Airlines Qantas Airlines

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29

Papua-Nová Guinea oznámila, že bude bojkotovat nadcházející klimatický summit OSN, dokud hlavní světoví znečišťovatelé nezačnou podnikat konkrétní kroky. Ministr zahraničí této ostrovní země Justin Tkatchenko označil účast své země na summitech COP za "plýtvání časem", protože podle něj zatím nedošlo k žádným skutečným změnám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy