V Idlibu přituhuje: Syrští a turečtí vojáci na sebe útočí, řada mrtvých. Splní Erdogan hrozbu?

Nejméně šest tureckých vojáků bylo dnes zabito a několik dalších utrpělo zranění v provincii Idlib na severozápadě Sýrie při ostřelování vedeném syrskými vládními vojsky. Ankara ostřelování opětovala a zabila tři desítky syrských vojáků, řekl podle agentury TASS turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zemřelo při turecké odvetě 13 syrských vojáků.

SOHR, která dění v Sýrii monitoruje z Británie prostřednictvím svých zdrojů z místa, podle agentury AFP nejprve uvedla, že turecká armáda v reakci na ostřelování svých jednotek zabila šest syrských vojáků a dalších 20 zranila. Později bilanci mrtvých zvýšila na 13. Vzájemné ostřelovaní následovalo podle agentury AP poté, co o víkendu do provincie Idlib vjel velký turecký vojenský konvoj.

Turecko má v oblasti bojů na severozápadě Sýrie několik pozorovatelských stanovišť v rámci dohody, kterou Ankara uzavřela v roce 2018 s Ruskem.

Recep Tayyip Erdogan minulý pátek pohrozil novou vojenskou operací v Sýrii, pokud se situace v provincii Idlib rychle nevyřeší. Kvůli bojům totiž k hranicím utekly od loňska statisíce Syřanů.

Rusko, které je v Sýrii spojencem tamního prezidenta Bašára Asada, dnes k zabití tureckých vojáků uvedlo, že syrské jednotky útočily proto, že nebyly předem informovány o turecké operaci. To ale Ankara popřela. "Turecko poskytuje pravidelně a neustále informace Rusku, které bylo informováno i o poslední akci. Není pravda, že nesdílíme informace. Jako obvykle jsme použili nastavený mechanismus," napsal dnes na twitteru mluvčí turecké vládní strany Ömer Çelik.

Podle Erdogana zabily turecké síly 30 až 35 syrských vojáků v odvetě za zabití čtyř vojáků syrskou armádou. Erdogan dnes novinářům před odletem na Ukrajinu rovněž řekl, že turecké vojenské velení je v kontaktu s ruským velením. Moskva je v syrské občanské válce spojencem režimu tamního prezidenta Bašára Asada a Turecko podporuje některé povstalecké skupiny.

V provincii Idlib nyní zuří největší boje v syrské občanské válce. Tato oblast je totiž poslední provincií, kterou se syrskému režimu ještě nepodařilo dostat zpět pod kontrolu od vypuknutí války v roce 2011. Značnou část provincie kontroluje někdejší syrská odnož teroristické sítě Al-Káida a menší skupiny odpůrců syrské vlády.

Ofenzivu v Idlibu zahájila syrská armáda loni v dubnu a do srpna, kdy bylo vyjednáno křehké příměří oznámené Moskvou, tam zahynula tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo podle OSN opustit domovy. Boje znovu zesílily koncem listopadu. Od té doby uprchly k tureckým hranicím další statisíce Syřanů, většinou žen a dětí.

Související

Sýrie

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.

Více souvisejících

Syrská krize Turecká armáda Sýrie Turecko Recep Tayyip Erdogan uprchlíci Ruské angažmá v Sýrii

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

Obchody se za pár hodin uzavřou. Den vítězství podléhá diskutovanému zákonu

Česko má za sebou první z květnových státních svátků, ale na dveře už klepe ten druhý. Den vítězství bude mít na běžný chod společnosti mnohem větší vliv než předchozí Svátek práce. Projeví se to především v obchodech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy