V Iráku se opět rozhořely protesty. Čtyři mrtví, desítky zraněných

Na jihu Iráku a v jeho metropoli Bagdádu opět zesílily protivládní protesty, které dnes nepřežili čtyři lidé. Dva policisté přišli podle agentury Reuters o život ve městě Basra, když do nich najelo auto, jehož řidič se zřejmě snažil vyhnout bouřlivým manifestacím. V Bagdádu, kde policie použila slzný plyn i ostrou munici, přišli o život dva demonstranti. Protestující dnes také ochromili provoz na dálnici vedoucí z Bagdádu na jih země. Provoz ropných zařízení narušen nebyl.

V Bagdádu vypukly střety v noci na dnešek, protestující házeli na policisty zápalné lahve a kameny a zapalovali pneumatiky, policie odpověděla slzným plynem a podle agentury Reuters také ostrou palbou. Jednoho z demonstrantů zasáhla ostrá střela, druhého zásobník slzného plynu. Oba svým zraněním podlehli v nemocnici.

Podle zpravodaje televize Al-Džazíra přijížděli na demontraci další lidé poté, co ji viděli ve zprávách. "Je to jedna z největších demonstrací z posledních týdnů," uvedla televize.

Despite the fact that Iranian regime Supreme Leader Ali #Khamenei and the mullahs’ regime have attempted to maintain their corrupt puppets in power in Baghdad, the Iraqi people are refusing to succumb to their demands#Iraq pic.twitter.com/mmFCWKvY6Y

— hadi salar (@azarnooshsa1) January 20, 2020

"Požadujeme, aby ústřední vláda uspořádala co nejdříve volby a jmenovala nového nezávislého premiéra. Pokud se to nestane, protesty budou sílit. Budeme blokovat dálnice a centra měst," řekl televizi Al-Džazíra jeden z účastníků demonstrace v Bagdádu. Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí už pod tlakem protestů podal demisi koncem listopadu, zůstává ale v úřadu, dokud parlament neschválí nového šéfa kabinetu.

Koncem prosince prezident Barham Sálih odmítl jmenovat premiérem Asaada Ajdáního, kterého vybral Íránem podporovaný blok parlamentních stran a kterého ale odmítají demonstranti. Těm totiž vadí i vliv Íránu na místní instituce, který začal sílit po invazi mezinárodní koalice, v čele s USA, jež v roce 2003 svrhla diktátorský režim Saddáma Husajna.

Protivládní protesty v Iráku trvají od loňského října a zemřelo při nich asi pět stovek lidí. Demonstranti kritizují vládu za korupci a neschopnost zlepšit veřejné služby, včetně školství či zdravotnictví, a infrastrukturu, která je zničená letitými ozbrojenými konflikty, naposledy bojem s teroristickou organizací Islámský stát. Irák je ropnou velmocí, ale z jeho ropného bohatství podle demonstrujících profitují hlavně zkorumpovaní politici.

Protesty opět zesílily minulý týden, kdy podle agentury Reuters demonstrující využili velké mediální pozornosti, která se zemi dostala po zabitího předního představitele Íránu Američany nedaleko bagdádského letiště.

Související

Irák, centrum Bagdádu

Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů v Iráku. S odvoláním na zdravotnické zdroje o tom informovala agentura Reuters. Policisté se snažili vytlačit demonstranty z jejich tábořišť v několika městech včetně Bagdádu. Mrtví jsou hlášeni z metropole i z jihoirácké Násiríje. Podle agentury Reuters utrpělo zranění asi 30 lidí.

Více souvisejících

demonstrace v Iráku Irák

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy