Kurdové nasadili na Turky protitankové zbraně, rozhořel se spor o novou dohodu

Na syrsko-turecké hranici padl při střelbě syrských Kurdů turecký voják a další byl zraněn. Oznámilo to dnes turecké ministerstvo obrany. Incident se stal v době, kdy má v oblasti platit příměří vyjednané Spojenými státy a Tureckem. Ankara ho chce podle ministerstva dodržet. Syrští Kurdové poprvé oznámili, že přistoupí na stažení od hranice, ale nejprve musejí jejich oddíly Turci nechat odejít z obléhaného města Rás al-Ajn.

Členové kurdských milicí YPG, jež Turecko řadí k teroristům, podle dnešního oznámení tureckého ministerstva obrany stříleli protitankovými zbraněmi na turecké vojáky, kteří byli na pozorovací misi u pohraničního města Tall Abjad.

Turecká strana palbu opětovala. Kurdové neoznámili, zda jsou na jejich straně ztráty na životech. Ankara předtím uváděla, že v ofenzivě zahájené na hranici 9. října padlo šest tureckých vojáků.

And for allowing Turkey to use banned chemical weapons on the #Kurds in #Rojava. pic.twitter.com/Xj6Sh3aXvD

— Hawzhin Azeez (@Dr_HawzhinAzeez) October 19, 2019

Příměří bylo vyhlášeno ve čtvrtek večer a má platit 120 hodin. Kurdové se podle něj mají stáhnout z pohraničního pásma, kde chce Turecko zřídit bezpečný prostor pro přesídlení syrských uprchlíků ze svého území. Příměří je označováno za nestabilní, boje v původním rozsahu ale zatím obnoveny nebyly.

Arabsko-kurdská koalice SDF, k níž YPG patří, dnes oznámila, že je připravena se stáhnout, jakmile jejím bojovníkům turecká armáda a její spojenci umožní odejít z obléhaného Rás al-Ajnu. SDF žádá také koridor pro civilisty. Zástupce SDF Redur Chalíl řekl, že odchod členů koalice byl dohodnut na dnešek. Až po něm se oddíly stáhnou 30 kilometrů od hranice ve 120kilometrovém pásu mezi Rás al-Ajnem a Tall Abjadem, řekl.

Odpoledne bylo vidět z Rás al-Ajnu vyjíždět konvoj 50 aut, mezi nimiž byly také sanitky. Auta vyjela z nemocnice, zdroj agentury AFP sdělil, že v konvoji jsou zranění a také bojovníci SDF.

Kurdové u sjednávání dohody nebyli. Podle dostupných informací v ní není vysloveně definován prostor, jehož se má stažení Kurdů týkat. Turečtí představitelé ale mluví o 30kilometrovém pásu území od Tall Abjadu po iráckou hranici, což je více než 400 kilometrů.

Americké zdroje, které dnes citovala agentura AP, dohodu interpretují stejně jako Kurdové, i podle nich se týká úseku dlouhého 120 kilometrů. Mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin agentuře AP potvrdil, že to je území, jež zahrnuje dohoda o příměří. Dodal nicméně, že Turecku jde o delší úsek.

V sobotu se Kurdové a Turci navzájem obvinili z porušování klidu zbraní. Střelba byla hlášena od Rás al-Ajnu, kde působí skupiny syrských povstalců, které jsou spojenci turecké armády. Kurdové oznámili, že jim tito bojovníci brání ve stažení.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil, že nebude-li dohoda o příměří splněna, Turecko bude v ofenzivě pokračovat. Zahájilo ji s cílem zřídit podél hranice 30kilometrovou bezpečnostní zónu. Do vyhlášení příměří v ní padlo na 500 lidí, mezi nimi zhruba 70 civilistů.

Jaký režim bude zaveden na hranici, není jasné. Turecko zatím nemělo nic proti tomu, aby pozice uvolněné po Kurdech obsadila syrská armáda a její spojenec Rusko. Tyto jednotky ale zatím zajišťují jediné místo na hranici, a to město Kobani a několik postů jižně od něj. Očekává se, že víc se dohodne na úterním Erdoganově schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle mluvčího Kalina chce Erdogan Putinovi sdělit, že syrští vojáci ani Kurdové u hranice být nemohou, protože uprchlíci se do oblastí pod jejich kontrolou odmítnou přesouvat.

Související

Recep Tayyip Erdoğan

Bude Erdogan nadále prezidentem? Rozhodnout mohou Kurdové, píše CNN

O politickém osudu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana by v letošních parlamentních a prezidentských volbách mohly rozhodnout hlasy Kurdů. Tato menšina tvoří 15 až 20 procent obyvatel Turecka, napsal dnes web CNN International. Zásadní pro poměr sil bude výsledek kandidátů prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), která navíc nepřímo podpořila kandidáta opozičního bloku v prezidentských volbách. Turci budou o novém parlamentu a hlavě státu rozhodovat 14. května.

Více souvisejících

Kurdové Turecká armáda Turecko Sýrie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy