Čína se ostře vymezila proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zdvojnásobit cla na veškerý čínský dovoz na 20 %. Peking odpověděl vlastní sadou opatření, která zahrnují odvetná cla až 15 % na vybrané americké zboží, rozšíření exportních kontrol na tucet amerických firem a podání žaloby u Světové obchodní organizace (WTO). Čína zároveň vyslala jasný vzkaz: její obyvatelé se nikdy nepodřídí „hegemonii ani šikaně“, píše CNN.
„Nátlak, donucování a hrozby nejsou správnou cestou k jednání s Čínou. Pokusy vyvinout maximální tlak na Čínu jsou chybné a budou mít opačný efekt,“ prohlásil na pravidelném brífinku mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien. „Pokud se Spojené státy rozhodnou vést celní, obchodní nebo jakoukoli jinou válku, Čína bude bojovat až do konce.“
Odvetná opatření přicházejí v době, kdy se čínský prezident Si Ťin-pching připravuje na významné politické zasedání, jehož cílem je demonstrovat odolnost země vůči vnějším tlakům. Peking chce na výročním zasedání parlamentu a poradního orgánu zdůraznit svou schopnost čelit ekonomickým výzvám a posílit svou pozici globální technologické mocnosti.
Napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa bude ve středu opět v centru pozornosti. V době, kdy Trump pronese svůj první projev před Kongresem, se v Pekingu očekává vystoupení čínského premiéra Li Čchianga na plenárním zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců (NPC). Li zde představí roční cíle Číny v oblasti hospodářského růstu a vojenských výdajů a nastíní strategii, jak si země navzdory rostoucímu tlaku USA udrží svou hospodářskou dynamiku.
Přestože čínská ekonomika čelí výzvám, odborníci neočekávají žádné zásadní změny v její strategii. Rozhodovací pravomoci jsou pevně v rukou komunistické strany, v jejímž čele stojí Si Ťin-pching – nejsilnější čínský vůdce za posledních několik desetiletí. Očekává se, že klíčovým tématem zasedání bude pokračující podpora inovací, soběstačnost v klíčových technologiích a snaha zajistit, aby Čína nebyla závislá na západních dodavatelských řetězcích.
Čínská vláda je povzbuzená nedávnými úspěchy domácího technologického sektoru. Jedním z nejvýraznějších momentů byl průlom čínské AI společnosti DeepSeek, která představila vlastní pokročilý jazykový model a překvapila Silicon Valley. Další oblastí, ve které Peking vidí svou příležitost, je elektromobilita – čínské automobilky začínají konkurovat Tesle Elona Muska a posilují svou dominanci v oblasti zelených technologií.
Peking plánuje rozsáhlé investice do vývoje čipů, kvantových počítačů, robotiky a umělé inteligence. Jak upozorňuje politolog Liou Tung-šu z City University of Hong Kong, Čína se snaží najít nový motor ekonomického růstu, protože dosavadní model založený na infrastrukturních projektech a stavebnictví přestává fungovat. „Technologický sektor je nejrealističtější cestou, jak Čína může pokračovat v ekonomickém růstu – a tlak ze strany USA tento směr jen urychluje,“ vysvětluje.
Washington mezitím zvažuje rozšíření omezení amerických investic do citlivých technologií v Číně a dále zpřísňuje pravidla pro čínské investice v klíčových odvětvích v USA. To ale může Pekingu poskytnout příležitost k nahrazení amerického vlivu v některých částech světa. Podle analytiků Čína vnímá současnou situaci jako příležitost k upevnění své pozice v oblastech, kde může nahradit USA, například v umělé inteligenci nebo v boji proti změně klimatu.
Jedním z klíčových témat čínského parlamentního zasedání bude role soukromých firem v ekonomickém rozvoji. Prezident Si minulý měsíc přijal v Pekingu šéfy největších čínských technologických firem a prohlásil, že nastal „zlatý čas“ pro soukromé podniky, které mají sehrát zásadní roli v posílení čínské soběstačnosti. V návaznosti na toto setkání vláda zahájila kroky k usnadnění přístupu soukromých firem na trh a pracuje na zákonu na podporu soukromého sektoru, který by mohl být schválen už v následujících měsících.
Stejně jako v předchozích letech se očekává, že parlamentní zasedání ukáže sílu a jednotu čínského vedení pod Si Ťin-pchingem. Před sedmi lety si prezident prosadil zrušení ústavního omezení počtu funkčních období a otevřel si tak cestu k neomezené vládě. Loni Peking zrušil i tradiční tiskovou konferenci premiéra, čímž eliminoval jeden z mála okamžiků, kdy čelní představitelé čelili přímým dotazům novinářů. Letos se neočekává, že by se tato praxe obnovila.
Podle analytika Nis Grünberga z německého think-tanku MERICS letošní zasedání NPC odráží snahu Pekingu posílit svou pozici ve světě a připravit se na rostoucí geopolitickou nejistotu. „Čína pokračuje v posilování svého postavení v globálním řádu a v upevňování vlivu komunistické strany – a klíčovou roli v tomto procesu hraje právě Si Ťin-pching,“ říká Grünberg.
Čínská ekonomika čelí zpomalování růstu, dluhové krizi místních vlád i propadu zahraničních investic. Přesto se neočekává, že by Peking ustoupil americkému tlaku. Očekává se, že letos Čína stanoví svůj cíl hospodářského růstu na úrovni kolem 5 %, podobně jako loni.
Trumpova cla a možné další restrikce ze strany USA však přinutí Peking hledat způsoby, jak posílit domácí poptávku. Analytici předpokládají, že čínská vláda přijde s novými opatřeními na podporu spotřeby, například skrze sociální dávky nebo stimuly pro domácnosti.
Zároveň se očekává, že Peking podpoří své klíčové průmyslové podniky, aby se vyrovnaly s novými americkými cly. Podle odborníků se Čína domnívá, že její státem podporované firmy jsou schopny cla ustát, zatímco americká závislost na čínských dodávkách zůstává vysoká.
V následujících dnech tak Čína vyšle světu jasný signál: navzdory eskalaci obchodního konfliktu zůstává sebevědomá a připravená obhajovat svůj model rozvoje i své postavení na globálním trhu.
Související

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

První vystoupení od uzavření příměří: Si Ťin-pching Trumpa obvinil z šikany a popsal, co mohlo následovat
Čína , Donald Trump , clo
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Řeckem otřáslo zemětřesení. Pocítili ho lidé i v dalších zemích
před 2 hodinami

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury
před 3 hodinami

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic
před 3 hodinami

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy
před 4 hodinami

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?
před 5 hodinami

Pokus o vraždu v rodině na Plzeňsku. V případu již padlo obvinění
před 6 hodinami

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy
před 7 hodinami

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?
před 7 hodinami

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus
před 8 hodinami

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate
před 9 hodinami

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci
před 9 hodinami

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku
před 10 hodinami

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?
před 11 hodinami

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů
před 12 hodinami

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?
před 12 hodinami

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru
před 13 hodinami

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky
před 14 hodinami

Zelenskyj: Trump musí pochopit, že překážkou míru je Putin. Co mu řekl ve Vatikánu ale neprozradí
před 14 hodinami

Kallasová: Mírové rozhovory neproběhnou. Putin do Turecka nepřijde, nemá odvahu postavit se Zelenskému
před 16 hodinami
Víkendové počasí oteplení nepřinese. Na léto si ještě počkáme
Počasí bude o víkendu typicky jarní. Podle ČHMÚ.cz teploty vyrostou v maximech na 17 stupňů.
Zdroj: Libor Novák