Čína v krizi, problémy přiznává i Si. Komunisté v Pekingu řeší další pětiletku

Nejvyšší představitelé Komunistické strany Číny se od pondělí scházejí v Pekingu, aby se zúčastnili zasedání třetího pléna čínské vlády. De facto jsou to jednání o tzv. pětiletce. Čínská ekonomika se nachází nad propastí a ekonomičtí experti neočekávají, že na plénu dojde k nějaké reformě. 

Podle americké stanice CNN se nyní země nachází v hluboké krizi sektoru nemovitostí, místní vlády jsou silně zadlužené a na trhu panuje nízká spotřebitelská poptávka. Zhruba 200 členů vedení ústředního výboru KSČ a 170 jejich náhradníků chce schválit dokument, který „stanoví plán prohloubení reforem a pokroku v modernizaci v čínském stylu“. 

Minulá pléna podle CNN přinesla zásadní reformy, letos se to ale neočekává. Už v roce 1978 se KSČ snažila o přelomové posuny k „reformě a otevření čínské ekonomiky“, plénum z roku 2013 pak zajistilo postupné odstranění nechvalně známé politiky jednoho dítěte. 

Problémy připouští i čínský lídr Si Ťin-pching. „V Číně panují ekonomické potíže. Někteří lidé mají potíže s hledáním práce a uspokojováním základních potřeb. Strana by měla dělat více praktických věcí, které jsou potřebné pro živobytí lidí. Reformy by měly lidem dát pocit zisku,“ shrnul autoritář, který se účastní druhého takového pléna. 

Čínská ekonomika skutečně nevykazuje takové růsty, jaké by si Peking přál. Od dubna do června stoupla „pouze“ o 4,7 %. „Domácí efektivní poptávka zůstává nedostatečná a základ pro zdravé hospodářské oživení a růst je třeba ještě posílit,“ informoval čínský Národní statistický úřad podle serveru Deutsche Welle. 

Ekonomičtí odborníci vnímají čínské problémy jako důsledek vnitřních a vnějších faktorů. Do situace se propisuje i napětí mezi Čínou a Spojenými státy, respektive Evropskou unií. Oba trhy zavedly celní bariéry tak, aby ochránily vlastní trhy před přívalem množství čínských firem a produktů. 

Dříve byl hnacím motorem čínského ekonomického boomu silný trh s nemovitostmi. Několik předních realitních firem se ale utápí v dluzích a jsou na pokraji likvidace, jak napsal německý DW. 

I přes podstatné důvody k reformě ale zřejmě k velkým změnám nedojde. „Ačkoli jsou důvody pro reformy, pravděpodobně nepůjde o zvlášť vzrušující záležitost. Očekávám mírné politické úpravy, které rozšíří výrobu špičkových technologií a poskytnou drobnou podporu bydlení a domácnostem,“ prohlásil ekonom Harry M. Cruise z Moody’s Analytics. 

Související

Dovoz a vývoz zboží

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.
Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

Více souvisejících

Čína Si Ťin-pching Ekonomika

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy