Čína v krizi, problémy přiznává i Si. Komunisté v Pekingu řeší další pětiletku

Nejvyšší představitelé Komunistické strany Číny se od pondělí scházejí v Pekingu, aby se zúčastnili zasedání třetího pléna čínské vlády. De facto jsou to jednání o tzv. pětiletce. Čínská ekonomika se nachází nad propastí a ekonomičtí experti neočekávají, že na plénu dojde k nějaké reformě. 

Podle americké stanice CNN se nyní země nachází v hluboké krizi sektoru nemovitostí, místní vlády jsou silně zadlužené a na trhu panuje nízká spotřebitelská poptávka. Zhruba 200 členů vedení ústředního výboru KSČ a 170 jejich náhradníků chce schválit dokument, který „stanoví plán prohloubení reforem a pokroku v modernizaci v čínském stylu“. 

Minulá pléna podle CNN přinesla zásadní reformy, letos se to ale neočekává. Už v roce 1978 se KSČ snažila o přelomové posuny k „reformě a otevření čínské ekonomiky“, plénum z roku 2013 pak zajistilo postupné odstranění nechvalně známé politiky jednoho dítěte. 

Problémy připouští i čínský lídr Si Ťin-pching. „V Číně panují ekonomické potíže. Někteří lidé mají potíže s hledáním práce a uspokojováním základních potřeb. Strana by měla dělat více praktických věcí, které jsou potřebné pro živobytí lidí. Reformy by měly lidem dát pocit zisku,“ shrnul autoritář, který se účastní druhého takového pléna. 

Čínská ekonomika skutečně nevykazuje takové růsty, jaké by si Peking přál. Od dubna do června stoupla „pouze“ o 4,7 %. „Domácí efektivní poptávka zůstává nedostatečná a základ pro zdravé hospodářské oživení a růst je třeba ještě posílit,“ informoval čínský Národní statistický úřad podle serveru Deutsche Welle. 

Ekonomičtí odborníci vnímají čínské problémy jako důsledek vnitřních a vnějších faktorů. Do situace se propisuje i napětí mezi Čínou a Spojenými státy, respektive Evropskou unií. Oba trhy zavedly celní bariéry tak, aby ochránily vlastní trhy před přívalem množství čínských firem a produktů. 

Dříve byl hnacím motorem čínského ekonomického boomu silný trh s nemovitostmi. Několik předních realitních firem se ale utápí v dluzích a jsou na pokraji likvidace, jak napsal německý DW. 

I přes podstatné důvody k reformě ale zřejmě k velkým změnám nedojde. „Ačkoli jsou důvody pro reformy, pravděpodobně nepůjde o zvlášť vzrušující záležitost. Očekávám mírné politické úpravy, které rozšíří výrobu špičkových technologií a poskytnou drobnou podporu bydlení a domácnostem,“ prohlásil ekonom Harry M. Cruise z Moody’s Analytics. 

Související

Více souvisejících

Čína Si Ťin-pching Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy