Čína zvyšuje výdaje na obranu. Ostatní země tím prý neohrožuje

Čínský parlament se na letošním zasedání, které začne v neděli, chystá schválit i více peněz pro armádu. Mluvčí shromáždění to dnes obhajoval i zodpovědností Číny coby velmoci a ujišťoval, že jiné země tím nejsou ohroženy, uvedla agentura DPA. 

Poslanci zvolí i nové vedení země a podle odborníků bude i dalších pět let v čele státu prezident Si Ťin-pching, kterému je teď 69 let. Změny v dalších vysokých funkcích, včetně premiérské, jen upevní jeho moc.

Zasedání téměř 3000 poslanců Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSLZ) v pekingském Paláci lidu trvá většinou zhruba týden. Hlasování o rozsáhlých změnách ve vedení státu a vlády, která se konají jednou za deset let, bývají na závěr zasedání.

Ještě před začátkem zasedání čínské vedení obhajovalo očekávané výrazné posílení výdajů na armádu. Obranný rozpočet bude podle DPA předložen už v neděli na začátku plenárního zasedání. V době hrozeb vůči demokratickému Tchaj-wanu, sporných územních nároků, které Peking uplatňuje ve Východočínském a Jihočínském moři, a soupeření se Spojenými státy očekává například berlínský institut čínských studií Merics nárůst armádního rozpočtu o více než sedm procent.

Mluvčí shromáždění Wang Čchao dnes ještě žádná čísla neuvedl. "Za nárůstem výdajů na obranu není pouze nutnost reagovat na komplexní výzvy pro bezpečnost, ale i nutnost dostát odpovědnosti coby velmoci," řekl Wang. "Vojenská modernizace Číny jiné země neohrožuje," dodal.

Čínský obranný rozpočet se zvyšoval už v uplynulých letech více než celkové výdaje, například loni o 7,1 procenta. Nárůst byl většinou také vyšší než růst hrubého domácího produktu (HDP). Oficiální rozpočet na obranu je přitom podle expertů jen částí skutečných výdajů, protože mnohé náklady v čínské armádě pokrývají jiné rozpočty.

Pokud jde o změny ve vedení země a politických a dalších institucích, očekává se, že budou znamenat konec generace vůdců považovaných za spíše proreformní, ať už je to odcházející premiér Li Kche-čchiang nebo vicepremiér Liou Che. Jejich místa obsadí převážně spojenci prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten si už v říjnu zajistil bezprecedentní třetí pětileté funkční období jako generální tajemník vládnoucí komunistické strany.

Dosavadní premiér Li Kche-čchiang v neděli zasedání poslanců zahájí přednesením své poslední zprávy o práci vlády. Sedmašedesátiletý politik, který byl premiérem dvě funkční období, by měl ještě vytyčit cíl hospodářského růstu na letošní rok, a to o pět procent nebo o něco více, očekávají podle médií pozorovatelé. Loňský cíl byl 5,5 procenta, ale ekonomika sužovaná až do prosince politikou nulové tolerance vůči covidu-19 vzrostla jen o tři procenta. Drastická protipandemická opatření vláda zrušila až po masových protestech.

Novým premiérem se podle pozorovatelů zřejmě stane bývalý šéf komunistické strany v Šanghaji Li Čchiang. Ten je blízkým spojencem prezidenta Sia a nyní druhým nejvýše postaveným členem Komunistické strany Číny.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína Čínská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy