Číňané plánují postavit vojenskou základnu jen 150 km od USA. Špiony už tam mají, potvrdil Washington

Číňané účinné projektují svůj vliv v Latinské Americe. Špionážní základnu mají na Kubě jen necelých 150 kilometrů od pobřeží USA. Nyní údajně jednají o výstavbě nové vojenské základny. Vojenská přítomnost Pekingu v oblasti by tak znamenala bezprecedentní přiblížení dvou rivalů, jejichž vztahy jsou nyní hluboce poškozené kvůli boji o moc v Jihočínském moři a nestabilitě v okolí Tchaj-wanu. 

Čína a Kuba jednají o vybudování společného vojenského výcvikového zařízení na území ostrovního státu, píše agentura Bloomberg s odvoláním na list Wall Street Journal.

Na spolupráci Pekingu a Havany upozorňuje pravidelně americká stanice CNN. Čína na ostrově provozuje vojenská a zpravodajská zařízení minimálně od roku 2019 a pokračuje v rozšiřování zpravodajských kapacit po celém světě.

„Čína provedla modernizaci svých zařízení pro shromažďování zpravodajských informací na Kubě v roce 2019. Je to dobře zdokumentováno ve zpravodajských záznamech,“ prozradil jeden z pracovníků administrativy amerického prezidenta Joea Bidena.

Další zdroje připustily, že Čína špehuje USA z různých míst, sídlí však právě na Kubě. Podle mluvčího Rady pro národní bezpečnost Johna Kirbyho nejsou zprávy přesné. „Jde o pokračující záležitost, nikoliv nový vývoj, a ujednání, jak je charakterizováno ve zprávě, neodpovídá našemu chápání,“ uvedl.

Situace si povšiml také japonský zpravodajský server Japan Times. „Dvacet let poté, co Sovětský svaz tuto základnu zrušil, Čína možná naváže tam, kde Moskva skončila,“ píše.

Snahy Pekingu o sledování z Kuba připomínají Lurdy, což byla sovětská odposlouchávací stanice jižně od Havany, která kdysi zaměstnávala tisíce lidí. Měli za úkol odposlouchávat citlivou americkou telefonní a datovou komunikaci. Zásadním rozdílem je podle Japan Times ale fakt, že zatímco Moskva usilovala o ideologické dobytí Kuby a celé Latinské Ameriky, čínské úsilí má kořeny v rozvíjejících se dobrých hospodářských vztazích.

„Kuba a Latinská Amerika jsou vzhledem ke své blízkosti a dlouhé historii vzájemných vztahů vhodným úhlem pro pozorování Spojených států. Konkrétně Kuba může umožnit sběr zpravodajských signálů vzhledem k přítomnosti amerických vojenských základen na Floridě a na jihu Spojených států,“ vysvětlil docent politologie Ja Ian Chong z Národní univerzity v Singapuru.

Šéf americké diplomacie Antony Blinken uvedl, že administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa neudělala dost pro boj proti čínským snahám o posílení sběru zpravodajských informací ani poté, co zjistila, že Peking od roku 2019 provozuje na Kubě špionážní zařízení.

Související

Více souvisejících

Čína Kuba USA (Spojené státy americké) Čínská armáda

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy