Čínský prezident Si chce z armády vybudovat "velkou ocelovou zeď

Čínský prezident Si Ťin-pching chce z čínské armády vybudovat "velkou ocelovou zeď". Výdaje na armádu mají letos stoupnout o 7,2 procenta. Si to dnes podle agentury DPA řekl za závěr letošního zasedání čínského parlamentu v Pekingu, na němž byl už v pátek jednomyslně zvolen hlavu státu, a to na bezprecedentní třetí pětileté funkční období.

Modernizace armády je podle Sia nutná, aby Čína mohla "účinně chránit národní suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy".

Peking počítá s tím, že letos na ozbrojené síly vynaloží zhruba 1,35 bilionu jüanů, což představuje ekvivalent 209 miliard dolarů (asi 4,6 bilionu Kč). To je stále asi třikrát méně než na obranu dávají Spojené státy.

Si před zhruba 3000 delegáty také vyzval ke "znovusjednocení" s Tchaj-wanem. Vztahy by se podle něj měly rozvíjet "mírovou cestou", ale zároveň považuje za nutné rozhodně odmítnout "vnější vměšování" a tchajwanské "rozkladné aktivity" usilující o nezávislost. Tentokrát ale Si nezopakoval slova o tom, že si Peking ponechává možnost přijmout "všechna potřebná opatření".

Komunistická Čína ostrov s demokratickou vládou považuje za svoji provincii a usiluje o sjednocení s ním. Varuje také, že pokud Tchaj-wan vyhlásí nezávislost, vojensky proti němu zasáhne. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle.

Tchajwanská vláda v březnu Pekingu vzkázala, že by měl respektovat odhodlání tchajwanského lidu týkající se jeho suverenity, demokracie a svobody. Zdejší ministr obrany Čchiou Kchuo-čcheng také uvedl, že jeho země nedovolí opakované provokace ze strany Číny. I když věří, že se tak nestane, je podle něj tchajwanská armáda připravena bojovat, pokud to bude nutné.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

Si Ťin-pching Čína Čínská armáda

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy