
Grónsko se nachází na historické křižovatce. V úterních parlamentních volbách nebudou voliči rozhodovat jen o složení zákonodárného sboru, ale v širším smyslu i o budoucnosti celého ostrova. Setrvání pod Dánskem, úplná nezávislost, nebo snad připojení ke Spojeným státům? Každá z možností s sebou nese dalekosáhlé důsledky nejen pro Gróňany, ale i pro mocenské rozložení v Arktidě, kde soupeří světové velmoci o vliv a strategické suroviny.
Grónsko – dánská autonomní provincie, která obvykle zůstává stranou světové pozornosti. Tento největší ostrov na světě, domov pouhých 55 tisíc obyvatel, je co do populace srovnatelný s Faerskými ostrovy, které jsou přitom sedmdesátkrát menší než Česká republika. Letos se však něco změnilo. Nebo spíše někdo – a Grónsko se nečekaně ocitlo v centru zájmu.
V úterý se v Grónsku konají klíčové parlamentní volby, které rozhodnou o budoucím směřování ostrova. Obyvatelé této dánské autonomní provincie stojí před třemi zásadními možnostmi: buď setrvají jako součást Dánského království, osamostatní se, nebo se stanou součástí Spojených států amerických, jak začátkem letošního roku opakovaně avizoval staronový americký prezident Donald Trump.
Ať už voliči rozhodnou jakkoliv, výsledek těchto voleb nezůstane bez odezvy. Grónsko je nejen strategicky důležitým územím v Arktidě, ale také místem bohatým na přírodní zdroje, což z něj činí geopoliticky cennou oblast, o kterou se nyní hraje velká mocenská hra.
Jak informuje server DW, přijít k volbám do grónského parlamentu Inatsiartut má právo 40 tisíc oprávněných voličů. Ti budou rozhodovat o složení 31členného zákonodárného sboru, který určí budoucí směřování ostrova. Většina Gróňanů podle průzkumů veřejného mínění nepodporuje připojení ke Spojeným státům.
Samotné sčítání hlasů je v Grónsku zdlouhavý proces, který trvá několik týdnů. Důvodem je extrémně obtížná logistika – volební urny je nutné dopravit z odlehlých oblastí často pouze námořní cestou, letadlem či vrtulníkem, což celý proces výrazně zpomaluje.
Dnes je ostrov součástí Dánského království, přičemž Kodaň nadále kontroluje jeho zahraniční politiku, obranu a měnový systém. Pokud by se však Grónsko rozhodlo pro úplnou nezávislost, ocitlo by se v bezprecedentní situaci – bez silné armády, bez ochrany velmoci a zároveň přímo uprostřed mocenského soupeření v Arktidě.
Dlouho se spekulovalo o nerostném bohatství, které Grónsko ukrývá pod svým zaledněným povrchem. Podle expertů se na ostrově nacházejí dosud nevyužitá ložiska ropy, zemního plynu, zlata, uranu a zinku. Tyto strategické suroviny lákají nejen Dánsko, ale i Spojené státy, Čínu a další světové hráče, kteří vidí v Grónsku obrovský ekonomický potenciál.
Klimatická změna navíc mění pravidla hry. Rychlé tání ledovců otevírá nové možnosti těžby surovin, které byly dosud ekonomicky nebo technicky nedostupné. Jakýkoliv politický otřes by mohl vést k urychlení investic do těžebního průmyslu nebo naopak k posílení tlaku ekologických aktivistů, kteří varují před nevratnými důsledky průmyslové vykořisťování ostrova.
Související

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
grónsko , dánsko , Donald Trump , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
včera

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
včera

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil
včera

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
včera

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
včera

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
včera

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu
včera

Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun
včera

Trump mluvil se Zelenským ve Vatikánu. Znovu se sejdou ještě dnes
Aktualizováno včera

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj
včera

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou
včera

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS
včera

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
včera

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko
včera

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
25. dubna 2025 21:39

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
25. dubna 2025 20:40

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
25. dubna 2025 19:32

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
25. dubna 2025 18:01
Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
Obchodní válka rozpoutaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem výrazně poškozuje světovou ekonomiku a zvyšuje riziko finanční krize. Ve své nejnovější prognóze to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF), který zároveň upozorňuje, že právě Spojené státy ponesou největší následky.
Zdroj: Libor Novák